حیوانات شهری تاوان بی‌‌برنامگی مدیران را می‌دهند

    کد خبر :638675
حیوانات شهری تاوان بی‌‌برنامگی مدیران را می‌دهند

عضو ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات گفت: تا زمانی‌که مجلس بودجه‌ای برای تأمین هزینه‌های نگهداری، عقیم سازی و نگهداری سگ‌های شهری مشخص نکند، این موضوع همچنان بلاتکلیف می‌ماند.

فرزاد علیزاده مسؤول روابط عمومی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران(سمدا) در یادداشتی نوشته است: متاسفانه پیگیری‌های مستمر کارشناسان این ستاد در خصوص مدیریت سگ‌های رها در شهرها و حاشیه‌ شهرها تا کنون بی‌نتیجه مانده است.

 

پس از برگزاری جلسات متعدد با اداره کل محیط زیست شهرداری تهران، سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های وزارت کشور و پیگیری‌های مستمر از طریق نمایندگان مجلس و شورای شهر تهران، کلاف مدیریت سگ‌های شهری همچنان سر‌در‌گم باقی مانده است.

 

سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های وزارت کشور که متولی تدوین دستورالعمل است، از عدم همکاری بخش‌ها و سازمان‌های دیگر خبر می‌دهد که اساسا دستورالعمل تهیه شده که به استانداردهای جهانی نزدیک است را تأیید نمی‌کنند. دستورالعملی که تهیه شده و هنوز به تأیید نهایی نرسیده است، تصریح می‌کند که سگ‌های صید شده پس از انتقال به مرکز، فقط نر و ماده‌شان جدا شود و پس از یک دوره‌ 10 روزه در صورتی‌که کسی سرپرستی‌شان را قبول نکرد‌، یوتانایز(مرگ با ترحم) در موردشان اعمال شود.

 

البته، ظاهرا تعیین این مدت بوده است که شهرداری زیر بار هزینه‌ نگهداری سی روزه نمی‌رود. تازه، اگر کسی هم سرپرستی حیوان را قبول کرد، باید با هزینه‌ خود عقیم سازی و درمان را انجام داده و پس از طی تعهد و مراحل قانونی حیوان را تحویل بگیرد.

 

سازمان حفاظت از محیط زیست به هیچ عنوان اجازه‌ رها سازی در محل صید شده را نمی‌دهد. این را آقای مهندس ظهرابی معاون وقت محیط طبیعی سازمان طی نامه ی شماره 97/400/37946 مورخ 16/9/97 به وزارت کشور اعلام کرده است:

 

رهاسازی سگ‌های بدون سرپرست پس از زنده گیری از نظر این سازمان منتفی است.

 

سازمان دامپزشکی کل کشور هم که اساسا متولی امر بهداشت و سلامت شهروندان است، از واکسیناسیون و عقیم سازی و کنترل کانون‌های توله کشی و مولد سگ ها سرباز می‌زند.

 

شهرداری هم می‌گوید اساسا وظیفه نگهداری حیوانات پس از عقیم‌سازی با من نیست، بودجه‌ای هم برای این منظور در اختیار ندارم و این چرخه‌ معیوب همچنان ادامه دارد.

 

در دستورالعمل ذکر شده، حتی سازمان محیط زیست شرایط ایجاد مکان‌های محصور جهت نگهداری دائمی سگ‌ها را آنچنان سخت در نظر گرفته است که اساسا غیر قابل اجرا است.

 

بر همین اساس، کمیته تخصصی محیط زیست و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور سند آسیب شناسی را تهیه کرده است که باید پس از تصویب قوانین عدم حیوان آزاری در مجلس شورای اسلامی به هیئت وزیران ارسال شود.

 

عدم فرهنگ‌سازی توسط صدا‌و‌سیما نیز در این سند اشاره شده است که به‌نظر می‌رسد از اساسی‌ترین راهکارهای ممکن است.

 

یکی دیگر از مواردی که سد راه اتخاذ تصمیمات اساسی در این راه است، دیدگاه‌های مذهبی مبنی بر عدم واگذاری سگ به افراد، عدم غذارسانی، عدم ایجاد مرکز نگهداری و مراقبت و … است که در سند آسیب شناسی بدان اشاره شده است.

 

به گزارش فارس،در جلسه‌ای که در کمیته فرهنگ و هنر و رسانه‌ کمیسیون فرهنگی مجلس در تاریخ 3/7/98 برگزار شد ، امامی از مرکز تحقیقات قم با بیان این‌که در فقه، سگ‌های متعددی مانند سگه گله، نگهبان و پاسبان ذکر شده‌اند، گفت: نگهداری سگ حرام نیست و فقها گفته‌اند، سگ اگر منفعت عقلایی داشته باشد، می‌توان آن را نگهداری و خرید و فروش کرد و نگهداری حیوان و سگ به جهت انس با آن در فقه حرام نیست.

 

به نظر می‌رسد تا زمانی‌که نمایندگان مجلس ردیف بودجه‌ای برای تأمین هزینه‌های نگهداری، عقیم سازی و نگهداری سگ‌های شهری در نظر نگیرند و مسؤولیت این کار را مشخصا برعهده یک سازمان مشخص نگذارند، این موضوع همچنان بلاتکلیف باقی خواهد ماند و متأسفانه این حیوانات شهری هستند که تاوان بی‌‌برنامگی و عدم مدیریت صحیح مدیران و مسؤولان متولی امر را پرداخت خواهند کرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید