حکم دادگاه جرم سیاسی مشاور رئیس‌جمهوری صادر شد

    کد خبر :770939
حکم دادگاه جرم سیاسی مشاور رئیس‌جمهوری صادر شد

حکم مربوط به حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک، صادر شد.

در تاریخ دوم آذر ۹۹، پرونده جرم سیاسی در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران با حضور هیئت قضائی به ریاست قاضی محمدی‌کشکولی و با حضور هیئت‌منصفه جرائم مطبوعاتی و سیاسی برگزار شد.

در این جلسه از دادگاه، پس از قرائت قرآن ابتدا نماینده دادستان کیفرخواست را قرائت کرد. پس از تفهیم اتهام، حسام‌الدین آشنا به‌عنوان متهم جرم سیاسی بابت دو مورد اتهام نشر اکاذیب با شکایت معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و همچنین شکایت سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه، دفاعیات خود را شرح داد.

به گزارش اعتمادآنلاین، هیئت‌منصفه رسیدگی به جرائم سیاسی پس از استماع دفاعیات متهم و وکیل وی، به اتفاق آرا حسام‌الدین آشنا را در هر دو مورد اتهامی، مجرم شناخت و همچنین با اکثریت آرا وی را مستحق تخفیف دانست. براساس حکم صادرشده از شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران، حسام‌الدین آشنا به جزای نقدی محکوم شد.

لازم به توضیح است با آغازبه‌کار محاکم سیاسی از بیستم مهر سال جاری، تاکنون سه جلسه رسیدگی با حضور هیئت‌منصفه برگزار شده و حکمی مبنی بر محکومیت سنگین صادر شده است. به گفته سخنگوی هیئت‌منصفه براساس ماده ۴ قانون جرم سیاسی، متهمان سیاسی از امتیاز محاکمه در حضور هیئت‌منصفه و همچنین براساس ماده ۶، مجرمان سیاسی هم از این امتیازات «مجزابودن محل نگهداری در مدت بازداشت و حبس از مجرمان عادی، ممنوعیت از پوشاندن لباس زندان در طول دوران بازداشت و حبس، ممنوعیت اجرای مقررات ناظر به تکرار جرم، غیرقابل استرداد بودن مجرمان سیاسی، ممنوعیت بازداشت و حبس به‌صورت انفرادی به‌جز در مواردی که مقام قضائی بیم تبانی بدهد، بهره‌مند می‌شوند، همچنین از حق ملاقات و مکاتبه با بستگان درجه اول در طول مدت حبس و حق دسترسی به کتب، نشریات، رادیو و تلویزیون در طول مدت حبس هم بهره‌مند خواهند شد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید