حذف جریمه و کروکی‌های کاغذی تا نیمه اول سال ۹۹

  • اجتماعی
  • سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۱:۰۳
    کد خبر :711900

سردار سیدکمال هادیانفر در گفت وگو با ایرنا در پاسخ به این سئوال که آیا حذف جریمه و کروکی های کاغذی که قرار بود اسفند سال ۱۳۹۸ اجرایی شود، انجام شده است، افزود: یکی از برنامه هایی که به صورت جدی در پلیس راهور علاوه بر برنامه هایی از جمله کاهش تصادفات، مدیریت صحیح ترافیک و ارائه خدمات مطلوب، انجام می شود، تحول سیستمی در حوزه هوشمند سازی و اثبات پلیس در این بخش است که البته اقدامات گسترده ای در این حوزه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: حذف جریمه و کروکی های کاغذی منجر به صحت کار و کاهش هزینه های دولت و مردم می شود، براین اساس این اقدام از موضوعات جدی پلیس است.

هادیانفر افزود: حدود ۶ هزار دست افزار در کشور به این منظور در اختیار همکاران قرار گرفته و تقریبا درصد زیادی از همکاران در پلیس راه های شهرها و پلیس راه از دست افزارهای هوشمند استفاده می کنند که از طریق این دست افزارها نسبت به وضعیت راننده و وسیله نقلیه مطلع می شوند.

رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: در حالیکه در اعمال جریمه دستی چنین مزیتی وجود ندارد اما با الکترونیکی شدن جریمه و کروکی ها، کافی است شماره پلاک را وارد سیستم کنیم، تمام اطلاعات وسیله نقلیه در دست افزار پلیس رویت می شود و دیگر نیازی نیست که بقیه موضوعات مرتبط به خودرو را وارد کنند یا با وارد کردن کد ملی یا شماره گواهی نامه به راحتی اطلاعات خودرو در اختیار پلیس قرار می گیرد.

هادیانفر افزود: از طریق دست افزارها می توان بیمه خودروها را چک کرد و از معتبر بودن بیمه نامه ها مطمئن شد البته اطلاعات دیگری نیز از جمله مسروقه یا توقیفی بودن خودرو نیز در اختیار افسر پلیس راهور قرار می گیرد.

وی گفت: موضوع کرونا در برنامه ریزی ما اختلال ایجاد کرد که البته نه تنها در برنامه ریزی پلیس بلکه در برنامه ریزی دنیا اختلال ایجاد کرده اما خیلی زود تجهیزات مرتبط به این موضوع کامل می شود و به تعهدی که به مردم دادیم، عمل خواهیم کرد.

هادیانفر ادامه داد: به زودی سیستم الکترونیکی شدن جریمه و کروکی ها در کشور به صورت یکپارچه انجام می‌شود. از اقداماتی که براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی صورت گرفت این است که جریمه ها را بلافاصله به صورت پیامک به افرادی که تخلف کرده اند، اطلاع رسانی کنیم که بدانند در کجا و به چه دلیلی جریمه شده اند از این طریق اقدام پیشگیرانه صحیح اتفاق می افتد و همچنین هموطنان از میزان جریمه خود مطلع می شوند تا مشمول بحث دو بربرای شدن جرائم نشود.

رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی افزود: اکنون در سراسر کشور بیش از ۹۰ درصد جریمه ها با سیستم دست افزار انجام می شود هر چند با پانچ دستی نیز پیامک به هموطنان ارسال می شود اما دست افزارهای پلیس بلافاصله جریمه ها را ارسال می کند.

هادیانفر در مورد حذف کروکی های دستی گفت: دوره آزمایشی آن سپری شده و دنبال تامین تجهیزات در این زمینه هستیم تا کروکی های الکترونیک شوند. در مرحله اول کروکی های سازشی را تحت شبکه اجرایی می کنیم که در این سیستم مختصات اطلاعات به صورت دقیق در اختیار پلیس قرار می گیرد و همچنین از کروکی های تقلبی و کلاهبرداری در این بخش جلوگیری می شود و صحت بخشی که در این زمینه وجود دارد بسیار بیشتر از کروکی های دستی و زمان بر است که با تامین تجهیزات مورد نیاز جریمه و کروکی های الکترونیکی تا نیمه اول امسال اجرایی می شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید