جدیدترین اخبار
5 آبان 1399 ساعت 16:21 اقتصادی کد خبر :756627
برای چاپ کلیک کنید

حداقل و حداکثر قیمت بلیت هواپیما تهران-مشهد

و حداکثر قیمت بلیت هواپیما تهران مشهد

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: چارتر کنندگان عاملان اصلی گرانفروشی بلیت پروازهای داخلی هستند.

تورج دهقانی زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی کشور در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه طبق آمار ایکائو صنعت حمل و نقل هوایی به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو شده است، گفت: خوشبینانه ترین وضعیتی که در صنعت حمل و نقل هوایی می‌توانیم به آن دست یابیم و شرایط مانند دوران پیش از کرونا شود سال ۲۰۲۴ است.

وی ادامه داد: ۹۶ درصد از پروازهای خارجی و ۴۵ درصد از پروازهای داخلی با توجه به گسترش ویروس کرونا از دست داده‌ایم.

به گزارش مهر، زنگنه توضیح داد: شرایط کرونا بر صنعت حمل و نقل هوایی جهان تحمیل شده و ۱۹ هزار فروند هواپیما در دنیا زمین گیر شده‌اند به طوری که تعداد زیادی از شرکت هواپیمایی ناوگان خود را تقلیل تعدادی از پرسنل‌های خود را به مرخصی‌های اجباری و تعدادی را بازنشسته کرده‌اند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور تصریح کرد: در صنعت گردشگری هم کرونا تأثیر بسیار زیادی گذاشته چراکه حوزه هوایی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه گردشگری تأثیر دارد و کاهش تعداد پروازها هم باعث تشدید این مشکل شده است.

زنگنه اظهار کرد: سازمان ایکائو در اطلاعیه‌ای در همان زمان شیوع ویروس کرونا اعلام کرد که در حوزه هوایی نیازی به فاصله گذاری اجتماعی نیست چرا که از هر ۲۷ میلیون مسافر ممکن است، تنها یک نفر به کرونا مبتلا شود و از سوی دیگر طبق بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم میزان مبتلایان در حوزه هوایی در مقایسه با سایر بخش‌ها بسیار کاهش یافته است.

دو ردیف آخر هواپیما باید مخصوص بیماران مشکوک خالی باشد

وی تاکید کرد: در صنعت هوانوردی ایران بسیاری از مهمانداران و خلبانان هم در مقایسه با سایر مشاغل کمتر مبتلا شده‌اند و این نشانه دهنده سلامت صنعت هوانوردی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: طبق دستورات ایکائو مقرر شد که تمامی دستورالعمل‌هایی که این سازمان جهانی ارائه می‌دهد شرکت‌های هواپیمایی تا زمانی که به امنیت این بخش صدمه وارد نکند باید رعایت کنند و طبق این دستورالعمل مقرر شد که دو ردیف آخر صندلی هواپیماها برای بیماران مشکوک در تمامی پروازها خالی و این دو ردیف به صورت کاملاً ایزوله نگهداری شود.
زنگنه افزود: در این مدت از تمامی فعالیت‌های شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به دلیل اقداماتی که در حوزه صنعت هوایی انجام داده‌اند تشکر می‌کنم و طبق بازدیدهای میدانی که صورت گرفته به صورت کامل فاصله‌گذاری اجتماعی در تمامی بخش‌های فرودگاه‌ها به صورت کامل رعایت شده است.

هواپیماها باید از ۶۰ درصد ظرفیت خود استفاده کنند

رئیس سازمان هواپیمایی کشور اضافه کرد: طبق دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا از یکم آبان تمامی شرکت‌های هواپیمایی مکلف به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی شده‌اند و هواپیماها باید تنها از ۶۰ درصد ظرفیت خود استفاده کنند البته در هواپیماهای ATR باید ۵۰ درصد از ظرفیت‌های صندلی خود استفاده کنند و طبق بازدیدهای که چند روز پیش داشتیم تمامی شرکت‌های هواپیمایی این فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کردند و البته این نظارت‌ها به صورت مستمر انجام می‌شود.

زنگنه اظهار کرد: مسافران در صورت مشاهده تخلف می‌توانند به سازمان هواپیمایی کشوری اطلاع دهند و این سازمان هم به صورت ۲۴ ساعته آماده رسیدگی به مشکلات مسافران در این بخش است.

وی با اشاره به اینکه عملیات گندزدایی و ویروس زدایی هم قبل و بعد از پرواز انجام می‌شود و هواپیماهای متخلف هم در این زمینه به طور قطع اعمال قانون خواهند شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: از یک ماه پیش به صورت مستمر به شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده بودیم که از ابتدای آبان ماه فاصله گذاری اجتماعی در تمامی بخش‌های هوایی باید رعایت شود و این موضوع که از یک خانواده سه نفره تنها دو نفر به دلیل فاصله گذاری اجتماعی کارت پرواز دریافت کنند قابل قبول نیست و با شرکت هواپیمایی متخلف برخورد خواهد شد.

وی در ادامه به نرخ بلیت هواپیما هم اشاره کرد و گفت: شرکت‌های هواپیمایی حق هیچ گونه افزایش قیمت بلیت را ندارند و بلیت‌ها هم بر اساس نرخ نامه سال گذشته باید فروخته شود.

حداقل و حداکثر قیمت بلیت هواپیما تهران-مشهد چقدر است؟

رئیس سازمان هواپیمایی کشور با اشاره به اینکه پرترددترین مسیر هوایی تهران-مشهد بوده که حداقل بلیت این مسیر ۳۵۵ هزار تومان و حداکثر آن ۷۰۱ هزار ۳۰۰ تومان است، افزود: بنابراین بیشتر از این نرخ اگر مسافر آن بلیت را خریداری کرده‌اند حتماً اطلاع دهند.

زنگنه با اشاره به اینکه از نظر سازمان هواپیمایی سقف و کف قابل قبول نیست و خود شرکت‌ها تصمیم گرفتند که نرخ‌ها را تعیین کنند البته این نرخ‌ها هم اکنون بر اساس عرضه و تقاضا ارائه می‌شود، گفت: صنعت حمل و نقل هوایی در این ایام با متغیرهای بسیار زیادی رو به رو بوده و از سوی دیگر با توجه به آنکه ۵۵ تا ۶۰ درصد از هزینه هواپیماها از طریق ارز است بنابراین باید در این بخش حمایت‌های لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه در این هفته درباره وضعیت شرکت‌های هواپیمایی با حضور وزیر راه و شهرسازی و اعضای کمیسیون عمران تصمیم‌گیری خواهد شد و امیدواریم بتوانیم با ارائه راهکارهای مناسب بخشی از مشکلات شرکت‌های هواپیمایی را برطرف کنیم، گفت: طبق قانون پنجم و ششم توسعه شرکت‌های هواپیمایی بر اساس عرضه و تقاضا باید در حوزه صنعت هوایی اقدام به فروش بلیت کنند اما با توجه به آنکه ما هم اکنون استفاده از ظرفیت ۶۰ درصدی هواپیماها را به شرکت‌های هواپیمایی تحمیل کرده‌ایم بنابراین باید برای جبران این موضوع بتوانیم گام‌هایی را برداریم.

زنگنه با اشاره به اینکه امیدواریم برای شرکت‌های هواپیمایی از طریق در اختیار گذاشتن ارز نیمایی بتوانیم بخشی از این مشکلات را رفع کنیم، گفت: ما در حال مذاکره در این زمینه هستیم و با ایجاد کمیته‌های سعی داریم پول‌هایی که در خارج از کشور قرار دارد و یا از طریق صادرات انجام می‌شود بخشی از آنها را در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار دهیم.

وی ادامه داد: همچنین با پرداخت وام‌های ارزان قیمت و کاهش عوارض‌ها بتوانیم به ادامه حیات این شرکت‌ها کمک کنیم چرا که ما تکلیف داریم این صنعت هواپیمایی را سرپا پا نگه داریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: از سال ۵۷ سخت‌ترین تحریم‌ها شامل صنعت هوایی بوده و دشمن همواره به دنبال آن بود که بتواند صنعت هوایی را زمین‌گیر کند اما ما امیدواریم با همکاری تمامی دستگاه‌ها بتوانیم این پیچ خطرناک را هم بگذرانیم.

زنگنه با بیان اینکه هم اکنون چارترکنندگان به عنوان عاملان اصلی در حوزه گرانفروشی به شمار می‌روند، افزود: چارترکنندگان به صورت سلف یک پرواز را به مدت یکسال خریداری می‌کنند و در طول زمان با قیمت‌ها بازی می‌کنند بنابراین به مسافران پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید بلیت از سایت‌های خود شرکت‌های هواپیمایی و یا سایت‌های معتبر اقدام به خرید کنند.

واردات هواپیما در آینده‌ای نزدیک

وی با اشاره به اینکه ما نسبت به سال ۹۰ تعداد هواپیماهای ورودی و همچنین تعداد هواپیماهای عملیاتی مان بیشتر شده است، گفت: هم اکنون چندین شرکت هواپیمایی اقدام به واردات هواپیما به کشور کردند که در حال انجام مراحل قانونی هستیم و به زودی پروازها در این زمینه آغاز می‌شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور بیان کرد: در دوران برجام شرکت هواپیمایی ایران ایر یک فروند هواپیمای ۳۲۱ فروند هواپیمای ۳۲۱ و ۱۳ فروند هواپیمای ATR وارد این حوزه کردند اما شرکت‌های دیگر موفق نشدند که هواپیمای را وارد کنند اما ما باید در دوران برجام علاوه بر نوسازی ناوگان به فکر بهسازی صنعت هوایی هوای خود هم بودیم تا بیشتر می‌توانستیم از این فرصت استفاده کنیم.

زنگنه با بیان اینکه تعداد پروازهای داخلی افزایش یافته و دولت هم در این زمینه کمک خواهد کرد، گفت: ما باید همه ارکان نظام دست به دست هم دهیم تا بتوانیم از این برهه عبور کنیم. سازمان هواپیمایی نظارت مستمر بر شرکت‌های هواپیمایی دارد و البته با استفاده از هم ابزارهای خود با فروشندگان چارتر و آژانس‌های متخلف برخورد خواهد کرد.

معاون وزیر راه یادآور شد: صنعت هوانوردی اولین موتور محرکه صنعت کشور است و اگر بخش هوایی یک منطقه کنسل شود استاندار این موضوع را به ما اطلاع می‌دهد بنابراین باید با همکاری یکدیگر بتوانیم امکانات و شرکت‌های هواپیمایی را برای افزایش امنیت بالا ببریم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور اظهار کرد: ۹۶ درصد پروازهای خارجی کم شده و اما پروازها به اروپا برقرار است و عامل کاهش پروازهای خارجی هم به دلیل شیوع ویروس کرونا است که این موضوع در تمامی دنیا وجود دارد.

زنگنه توضیح داد: یک مدت قیمت بلیت هواپیما در مسیر ترکیه به دلیل انجام این پرواز تنها توسط یک شرکت هواپیمایی خارجی افزایش یافته بود اما با صحبت با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ترکیه هم اکنون پروازهای ترکیه را برقرار کرده‌ایم و قیمت‌ها را به تعادل رسانده‌ایم.

Ad

روی خط خبر

 • درخواست ماکرون برای گفت و گو با پوتین
 • عدم ثبت اطلاعات در سامانه ملی املاک برابر با محرومیت از ۱۵ خدمت اجتماعی
 • صفایی، رئیس سابق فدراسیون تیروکمان تبرئه شد
 • آمریکا سامانه پدافندی جدیدی در فرودگاه اربیل مستقر کرد
 • عراقچی: تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است
 • ۲ چاه نفت در کرکوک عراق مورد هدف اقدام تروریستی قرار گرفت
 • پیش بینی باران،‌رعدوبرق و وزش باد شدید از امروز تا چهارشنبه
 • برکناری رییس شبکه بهداشت علی‌آباد به دلیل تزریق غیرقانونی واکسن کرونا
 • نشست کمیسیون مشترک برجام در وین آغاز شد
 • محسن نامجو درباره اتهام تعرض: بابت هرگونه رفتار آزارهنده عذرخواهی می‌کنم
 • معاون وزیر راه: خانه‌های خالی ایران ۱۰ برابر انگلیس است
 • عرضه واکسن ایرانی کرونا در تیرماه/ تمدید ممنوعیت‌ها تا پایان هفته جاری
 • آمادگی‌ها را تا سر حد نیاز افزایش دهید
 • محصولات پر ستاره ایران‌خودرو در راه بازار
 • چگونه به جای سربازی مالیات بپردازیم؟
 • قیمت دلار شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ به ۲۳ هزار و ۹۹۴ تومان رسید
 • آماده برپایی بیمارستان‌های صحرایی هستیم
 • انتشار مجوز وزارت بهداشت به هلال احمر برای واردات واکسن کرونا
 • اتمام واکسیناسیون گروه اول تا ۱۰ روز آتی / تمدید محدودیتهای کرونایی تا پایان هفته جاری
 • هشدارهای روحانی درباره موج جدید کرونا /رعایت پروتکل‌ها باید به ۹۰ درصد برسد
 • پیشنهاد علی مطهری به کاندیداهای نظامی انتخابات ۱۴۰۰
 • کیهان خواهان حمله به تاسیسات اتمی دیمونای اسرائیل شد
 • پیش بینی 100 درصدی افزایش قیمت طلا
 • سخنگوی ستاد کرونا: البرزی ها در خانه ها بمانند
 • رونمایی سیتروئن از پرچمدار لوکس هیبریدی C5X/ تصاویر
 • مالکان بیش از 5 واحد مسکونی، مشمول مالیات دو برابری می ‌شوند
 • هنرپیشه «هری پاتر» درگذشت
 • تاکید آلمان بر حفظ برجام
 • مواد منفجره 2 سال پیش در نطنز جاگذاری شده بود/ ایران به تکنولوژی ساخت سانتریفیوژهای IR-9 دسته یافته است
 • کیهان: رهبر انقلاب با انجام مذاکرات در وین موافق نیستند!
 • Ad