جنجال در مسابقات دو و میدانی المپیک؛ حضور ورزشکار مرد در مسابقه زنان؟

  • آرشیو
  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ۱۴:۱۷
    کد خبر :832938
جنجال در مسابقات دو و میدانی المپیک؛ حضور ورزشکار مرد در مسابقه زنان؟

ورزشکار لهستانی از برگزار کننده مسابقات المپیک خواست تا از ورزشکار زن نامبیای تست تستوسترون بگیرند.

کریستین امبوما ورزشکار 18 سال اهل نامبیا موفق شد در مرحله نیمه نهایی دو 200 متر زنان با ثبت رکورد 21/97 ثانیه راهی فینال این ماده شود.

اما این پایان کار برای این ورزشکار جوان نبوده است، امبوما مبتلا به هایپرآدرونژنیسم است. وضعیتی که در آن بدن بیش از حد طبیعی هورمون های تولید شده توسط تستوسترون را دارد. به همین خاطر همین موضوع حواشی را برای این ورزشکا به وجود آورده است.

مارسین اورباس، دونده سابق لهستانی که ممکن است رکورد 20 ثانیه (19.98) خود را توسط این شرکت کننده از دست بدهد در این خصوص گفت: من می خواهم درخواست کنم تا از امبوما یک آزمایش کامل صورت بگیرد تا مطمئن شویم که او یک زن است. او ویژگی های یک پسر 18 ساله را دارد. مزیت تستوسترون بیشتر امبوما نسبت به سایر شرکت کنندگان با چشم غیر مسلح هم دیده می شود. در ساختار بدن، حالت حرکت، تکنیک، در عین حال در سرعت و استقامت هم به شدت مشخص است.

به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: با پیشرفت و بهبود در تکنیک خود، او به زودی از رکورد 21.00 در 200 و 47.00 در 400 عبور خواهد کرد. ما همچنان فکر می کنیم که این کار عادلانه و در شرایط برابر است اما این قطعا بی عدالتی آشکار و گستاخانه علیه زنان است. باید از او تست گرفته شود تا عدالت رعایت شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید