جمعیتی انبوه درگیر ویروس انگلیسی می‌شوند / امکان شیوع کرونای شدید در اسفند وجود دارد

    کد خبر :775411
جمعیتی انبوه درگیر ویروس انگلیسی می‌شوند / امکان شیوع کرونای شدید در اسفند وجود دارد

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: دانشگاه کلمبیا پیش‌بینی کرده که در اسفند امکان شیوع کرونای شدید وجود دارد. در کشور با آغاز فصل سرما منتظر پیک‌های بعدی هستیم.

تاکنون کرونا خسارات‌ متعدد را به ابعاد مختلف زندگی نه تنها ایرانیان بلکه همه افراد در سراسر جهان وارد کرده است. متخصصان معتقدند ویروس جهش‌یافته کرونا قدرت انتشار، چسبندگی و ماندگاری بیشتری دارد و بیم روند بیماری بین مردم را دوچندان می‌کند.

به گزارش برنا، در روزهای اخیر هم سعید نمکی، وزیر بهداشت از یک مورد ابتلای فردی به ویروس جهش یافته انگلیسی خبر داد و افزود: قدرت انتقال این ویروس نسبت به کرونا بیش از پیش افزایش یافته است.

جمعیت انبوه درگیر ویروس کرونای انگلیسی می‌شوند

مینو محرز، مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونا و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره علائم کرونای انگلیسی گفت: علائم این ویروس تغییراتی ندارد و قدرت سرایت آن افزایش داشته است، طبیعتا وقتی سرعت انتقال بیشتر شود جمعیت انبوهی درگیر این بیماری می‌شود.

بیماران زمینه‌ای شدیدتر به کرونای انگلیسی مبتلا می‌شوند

او افزود: برخی از افراد در خانواده‌ها به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند و کرونای انگلیسی در این افراد شدیدتر بروز می‌کند.

اغلب مبتلایان به کرونای انگلیسی تست پی‌سی‌آر منفی دارند

محرز در پاسخ به این سوال که چه تستی برای تشخیص ویروس جهش‌یافته انگلیسی پیشنهاد می‌شود، توضیح داد: تست تشخیصی برای این بیماری پی‌سی‌آر است، اما مبتلایان به بیماری کرونای جهش‌یافته پی‌سی‌آر منفی بیش از قبل است. یعنی با پی‌سی‌آر منفی نمی‌توان بیمار را رد کرد. برای مثال برخی از بیماران کرونا مثبت هستند، اما تست پی‌سی‌آر آنها منفی است. ویروس جهش‌یافته پی‌سی‌آر صد درصد مثبت ندارد.

انگلیس جهش ویروس را لحظه به لحظه بررسی می‌کند

این پزشک عفونی در پاسخ به این سوال که از کجا بدانیم به کرونای انگلیسی مبتلا شده‌ایم، گفت: ویروس باید هر لحظه بررسی شود. یک موسسه علمی در انگلیس به شکل دائمی ویروس را بررسی و پیگیری می‌کند. این در حالی است که دیگر نقاط دنیا فعالیت‌هایی در زمینه روند جهش ویروس را انجام نمی‌دهند اما انگلیس جهش ویروس را هر لحظه بررسی می‌کند.

عارضه‌ای از تزریق واکسن کرونا بین داوطلبان مشاهده نشده است

او درباره آخرین وضعیت واکسن ایرانی و علائم تزریق به داوطلبان افزود: هنوز نمی‌توان در این زمینه صحبت کرد، چون عارضه‌ای در این باره وجود نداشته است. تاکنون دو گروه ۳ نفره و ۴ نفره این واکسن را تزریق کرده‌اند. هر گونه صحبت در این باره نیازمند گذشت زمان و نتیجه‌‎گیری است.

حرف‌های بی‌اساس درباره تزریق دارونما زده شده است

محرز درباره دارونماهای تزریق شده گفت: برخی از افراد حرف‌های بی‌اساس در این باره زده‌اند. بنده به عنوان مسئول این قضیه نمی‌دانم داروی تزریق شده واکسن است یا دارونما. در تمامی نقاط دنیا این روند ادامه دارد و ما هم مطابق استانداردهای روز دنیا فعالیت می‌کنیم. حرف‌های بی‌اساس فراوان در این زمینه زده شده است.

به واکسن کرونای تولید داخل امیدوارم

عضو کمیته مقابله با کرونا درباره آینده واکسن کرونای تولید داخل در کشور تصریح کرد: بنده در این زمینه خیلی امیدوارم، چون باید واکسن تولید داخل ساخته شود. در شرایط کنونی هیچ کشور واکسن برای ارائه ندارد.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به کرونای انگلیسی مطالعه واکسن روی این ویروس هم انجام می‌شود، افزود: فعلا تحقیقاتی مبنی ‌‎بر عدم تاثیرگذاری این واکسن وجود ندارد.

محرز درباره پیش‌بینی از پیک بعدی و میزان خطرناک بودن پیک بعدی کرونا گفت: من نمی‌توانم این مسئله را پیش‌بینی کنم. دانشگاه کلمبیا پیش‌بینی کرده که در اسفند امکان شیوع کرونای شدید وجود دارد. در کشور با آغاز فصل سرما منتظر پیک‌های بعدی هستیم.

جلوگیری از بروز پیک‌های خطرناک کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

به گفته او باید با رعایت مردم از آغاز پیک‌های خطرناک کرونا جلوگیری کرد. مردم رعایت کرده و باید این رفتار ادامه داشته باشد.

کارشناس سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: پیشگیری از ابتلا به بیماری با فاصله‌گذاری اجتماعی، شستن دست و زدن ماسک امکان‌پذیر است. هم اکنون هم مردم خیلی بهتر ماسک می‌زنند.

مهار کرونا با ماسک

محرز افزود: بنده بر این باورم که اگر ۹۷درصد جامعه به شکل مناسب ماسک بزنند می‌توان این بیماری را کنترل کرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید