جزئیاتی جالب از قرارداد علیرضا جهانبخش با پرسپولیس

جزئیاتی جالب از قرارداد علیرضا جهانبخش با پرسپولیس لیگ جزیره, پرسپولیس, علیرضا جهانبخش

مهاجم ایرانی تیم برایتون انگلیس پیش از رفتنش به فوتبال اروپا با پرسپولیس قرارداد داشت اما این توافق بنا به دلایلی منتفی شد.

 

علیرضا جهانبخش به یک ستاره در تیم انگلیسی تبدیل شده است. خیلی از بازیکنان ایرانی آرزو دارند فقط یک بار روی چمن ورزشگاه‌های انگلیس قدم بزنند، اما جهانبخش با پیراهن برایتون در لیگ جزیره قیچی می‌زند و آنجا به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب می‌شود. این مهم‌ترین تفاوت بین بازیکنان مستعد ایرانی است. برخی ترجیح می‌دهند بمانند و با قرارداد‌های میلیاردی در لیگ ایران فعالیت‌های خود را ادامه بدهند، اما عده‌ای مثل جهانبخش تصمیم دیگری می‌گیرند و چالش‌ها را می‌پذیرند. اگر جهانبخش در انتخاب خود دچار اشتباه می‌شد، شجاعت کافی نداشت و به پول‌های رد و بدل شده به در فوتبال ایران چشم می‌دوخت، شاید هرگز به این نقطه نمی‌رسید که علاقه‌مندان به فوتبال در تمام جهان به تمجید گل زیبایش مقابل چلسی بپردازند.

 

خبرورزشی در این باره گزارش داد، این موضوع به یک قرارداد پیچیده مرتبط است. در سال ۹۱ که محمد رویانیان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس بود، به سعید شیرینی نماینده تام‌الاختیار خود مأموریت داد هر طور شده جهانبخش را به لیست سرخپوشان اضافه کند. این‌طور بود که شیرینی آستین‌ها را بالا زد و وارد عمل شد. شیرینی ماجرای عقد قرارداد با جهانبخش را این‌طور برای‌مان تعریف کرد: «چند شب به عید سال ۹۲ مانده بود که به سراغ عابدینی رفتیم. او در آن سال مدیرعامل و مالک و همه کاره باشگاه داماش بود. به او گفتم رویانیان، جهانبخش را می‌خواهد، با هر قراردادی که شما بگویید، علیرضا را به تهران می‌برم، چون او از این لحظه که من با شما حرف می‌زنم، بازیکن ماست! عابدینی هم قبول کرد و برای مذاکرات بیشتر، فرصت خواست، اما آنقدر پیگیری کردم که بالاخره ۲۸ اسفند از او وقت ملاقات گرفتم. عابدینی می‌خندید و می‌گفت: می‌گذاشتی آن طرف سال قرارداد می‌بستیم، کدام آدم عاقلی این‌طور قرار می‌گذارد؟ من اصرار داشتم که باید کار را تمام کنیم، چون می‌خواستم به پرسپولیسی‌ها عیدی بدهم. همان‌طور هم شد و شب عید، قرارداد را قطعی کردیم.»

 

در این قرارداد که تنها صفحه اول آن را منتشر می‌کنیم، مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان برای ۵ سال تعیین شده است. چک‌ها در قسط اول باید به داماش می‌رسید و اگر ظرف ۱۵ روز از زمان چک، پول به حساب داماش نمی‌رفت، عابدینی به عنوان نماینده باشگاه رشتی می‌توانست قرارداد را یکجانبه فسخ کند. در بند دیگری آمده بود اگر سلامتی بازیکن تأیید نشود، پرسپولیسی‌ها می‌توانند پول خود را بازپس گرفته و قرارداد را یکطرفه فسخ کنند. جذاب‌ترین بخش برای سرخپوشان، اما مبلغ انتقال بود؛ اگر جهانبخش به خاطر درخشش در پرسپولیس راهی باشگاه‌های خارجی می‌شد، باید ۷۰ درصد از قراردادش را به باشگاه پرسپولیس می‌داد و تنها ۳۰ درصد آن را به جیب می‌زد. قرارداد امضای رسمی شد و قرار بود از تابستان سال ۹۲، جهانبخش به پرسپولیس بیاید. در وهله اول قرارداد برای ۳ سال و در فاز بعدی برای ۵ سال منعقد شد.

 

020 1 لیگ جزیره, پرسپولیس, علیرضا جهانبخش

فروردین سال ۹۲ پیشنهادات اروپایی به سمت جهانبخش سرازیر شد. عقد قرارداد با پرسپولیس باعث شد نام او بیشتر بر سر زبان‌ها بیفتد و مشتریان بهتری به سراغش بیایند. تعداد تماس‌ها، عابدینی را بر آن داشت تا برای فسخ قرارداد او با پرسپولیس به قصد ترانسفر، باب مذاکره را با شیرینی باز کند. شیرینی موضوع را این‌طور توضیح می‌دهد: «همان روز‌ها بود که با ما تماس گرفتند و گفتند اجازه بدهید قرارداد فسخ شود تا علیرضا برود پی زندگی حرفه‌ای خود. حیف است چنین استعدادی در ایران بماند. ما اول مخالفت کردیم و حق هم داشتیم، چون اولویت‌مان، پرسپولیس بود. قرارداد هم مشکلی نداشت و هر دو طرف باید به آن پایبند می‌ماندند. ما پول را واریز کرده بودیم و جهانبخش بازیکن‌مان بود، اما یک اتفاق دیگر رخ داد که راضی شدیم تا قرارداد را نادیده بگیریم.»

 

این اتفاق، تماس پدر جهانبخش با شیرینی بود. او به سرپرست و معاون باشگاه پرسپولیس گفت: «بگذارید پسرم از ایران برود. او می‌تواند بهترین بازیکن تیم ملی شود و آینده خوبی برای خودش بسازد. این بچه استعداد خوبی در فوتبال دارد. به خاطر فوتبال ایران هم که شده، از قراردادش بگذرید تا به اروپا برود.» همین تماس کافی بود تا شیرینی بدون فسخ قرارداد و بدون اینکه ریالی از جهانبخش تقاضا کند، مجوز داد تا این بازیکن به لیگ هلند برود. شیرینی در نهایت گفت: «قرارداد مشخص است، کاملاً رسمی بود و می‌توانستیم هر استفاده‌ای که می‌خواهیم، از آن ببریم، اما ما به دنبال اذیت کردن این بازیکن و خانواده اش نبودیم. به فوتبال فکر می‌کردیم و قدر استعداد‌ها را می‌دانستیم. نه تنها جهانبخش، حتی به چند بازیکن جوان دیگر هم کمک کردیم تا به رؤیاهای‌شان برسند. وقتی با پدر جهانبخش صحبت کردم، مطمئن شدم دادن مجوز به این بازیکن، بهترین تصمیم برای فوتبال ایران است. حالا هم خدا را شکر می‌کنم که ما هم مثل علیرضا انتخاب خوبی داشتیم و بهترین تصمیم را گرفتیم.»