تولید واکسن مننژیت در قالب قطره بینی

تولید واکسن مننژیت در قالب قطره بینی

دانشمندان انگلیسی برای اولین بار از آزمایش واکسن مننژیت در قالب قطره بینی خبر داده‌اند. با استفاده از این واکسن امکان محافظت طولانی مدت در برابر عفونت مذکور به وجود می‌آید.

مننژیت بیماری خطرناکی است که ممکن است موجب التهاب در مایعات و غشای اطراف مغز و نخاع شود. مننژیت ممکن است از طریق عفونت‌های ویروسی، قارچی و انگلی به بدن منتقل شود، اما موارد ناشی از ابتلاء به آن از طریق آلودگی‌های باکتریایی بسیار متداول است. دلیل آن این است که مننژیت باکتریایی توانایی ورود به جریان خون را دارد و در نتیجه عوارض جدی ایجاد می‌کند و در صورت عدم درمان در عرض چند ساعت به یک بیماری تهدید کننده زندگی تبدیل می‌شود.

یکی از انواع باکتریایی مهم بیماری مننژیت ناشی از وجود باکتری به نام Neisseria meningitides است که باعث ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی شده و می‌تواند وارد جریان خون شود و باعث مننژیت شود. بدن برخی نوزادان و جوانان به علت وجود باکتری به نام N. meningitides در برابر این باکتری مقاوم است. اما این مقاومت در بدن همه افراد وجود ندارد.

به گزارش مهر، قطره بینی جدید با استفاده از همین باکتری N. meningitides تولید شده و محافظی مؤثر در برابر مننژیت محسوب می‌شود. محققان دانشگاه ساوت همپتون قابلیت چسبندگی این پروتئین به سطح سلول‌های داخلی بینی را نیز به قطره بینی افزوده‌اند تا بر اثرگذاری آن افزوده شود. با استفاده از این قطره بر روی افرادی که حداقل ۲۸ روز قبل به باکتری مننژیت آلوده شده بودند، در ۸۶ درصد از آنها یک واکنش ایمنی قوی ایجاد شد و در عرض ۹۰ روز آنها در برابر باکتری مننژیت مقاومت کسب کردند. هنوز مشخص نیست ابداع این فناوری چه زمانی به تولید عملیاتی واکسن مذکور منجر می‌شود.