تولید اولین ضربان ساز مصنوعی قلب که در بدن حل می‌شود

    کد خبر :823124
تولید اولین ضربان ساز مصنوعی قلب که در بدن حل می‌شود

محققان آمریکایی از تولید اولین ضربان ساز مصنوعی قلب خبر داده‌اند که بعد از استفاده در بدن حل می‌شود. این ضربان سازها معمولاً بعد از جراحی قلب در درون بدن نصب می‌شوند.

ضربان سازهای قلب معمولاً بعد از اتمام دوره استفاده باید از درون بدن خارج شوند. اما این ضربان ساز جدید به شکلی سازگار با محیط زیست تولید شده تا باتری و سایر اجزای آن در درون بدن حل شوند، بدون اینکه هیچ آسیبی به آن وارد کنند.

این ضربان ساز قادر به بازگرداندن ضربان قلب بدن انسان به شرایط عادی بعد از عمل جراحی است. معمولاً در این دستگاه‌ها از الکترودهایی برای تحریک عضلات قلب استفاده می‌شود که بعد از چند هفته یا چند ماه ریتم ضربان قلب را به شرایط عادی باز می گردانند.

روند نصب ضربان ساز در بدن موجب ناراحتی‌هایی می‌شود و حتی ممکن است به مشکلاتی مانند ایجاد عفونت در بدن، لخته شدن خون، آسیب دیدن بافت‌ها یا حتی نشست سیم‌ها در بافت بدن منجر شود. اما ضربان ساز زیستی جدید که کمتر از نیم گرم وزن و ۲۵۰ میکرون ضخامت دارد، بعد از نصب در قلب به صورت بی سیم قابل کنترل است و انرژی مورد نیاز خود را نیز از طریق یک آنتن خارجی و با استفاده از فناوری ان اف سی دریافت می‌کند. بنابراین هرگونه باتری، سخت افزار خارجی یا سیم از ضربان ساز مذکور حذف شده است.

به گزارش مهر، ضربان ساز یادشده بعد از استفاده طی مدت حداکثر ۵ تا ۷ هفته در بافت‌های بدن حل شده و جذب آن می‌شود. این ضربان ساز با موفقیت بر روی انواع حیوانات آزمایش شده و حالا باید بر روی انسان‌ها آزمایش شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید