توضیحات کمالوندی درباره نصب دوربین‌ها در مجتمع تسا کرج

  • سیاسی
  • پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ ۱۵:۴۰
    کد خبر :870962
توضیحات کمالوندی درباره نصب دوربین‌ها در مجتمع تسا کرج

بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به خبرهای متناقض و برخی مطالب منتشره در فضای رسانه‌ای و به منظور تنویر افکار عمومی توضیحاتی در ارتباط با شرایط نصب دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی و تبادل نظرهای دو طرف ارائه کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره توافق با آژانس برای نصب دوربین‌ها در مجتمع تسا کرج گفت: نصب دوربین‌ها به این صورت انجام می‌شود که دوربین‌ها عکسبرداری خواهند کرد و عکس‌ها در حافظه دوربین‌ها حفظ شده و وقتی حافظه‌ها پر شوند، کارت‌های حافظه استخراج و در مهر و موم مشترک ایران و آژانس قرار می‌گیرند و آژانس به هیچ وجه به این اطلاعات دسترسی نخواهد داشت.

بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به خبرهای متناقض و برخی مطالب منتشره در فضای رسانه‌ای و به منظور تنویر افکار عمومی توضیحاتی در ارتباط با شرایط نصب دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی و تبادل نظرهای دو طرف ارائه کرد.

کمالوندی در این خصوص اظهار داشت: به دنبال تبادل نظرهای صورت گرفته بین سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، بخصوص بر مبنای آخرین صحبت‌های آقای محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و آقای رافائل گروسی، مدیرکل آژانس مقرر شد آژانس همکاری‌های لازم را به منظور بررسی دقیق فنی، امنیتی و قضایی دوربین‌های آژانس در مجتمع «تسا» کرج داشته باشد. این امر به منظور رفع نگرانی درباره اطمینان ازعدم استفاده خرابکارها از این دوربین‌ها صورت می‌گیرد.

وی در توضیح بیشتر تصریح کرد: اگرچه بررسی‌هایی در این خصوص پیشتر صورت گرفته است و بطورکلی این دوربین‌ها هنگام نصب نیز مورد بررسی‌های دقیق حفاظتی و امنیتی قرار می‌گیرند، اما به دلیل حادثه مزبور مقرر بود بررسی‌های دقیق‌تری صورت گیرد. البته به خاطر مصونیتی که این دوربین‌ها دارند، امکان بازکردن آن‌ها بدون موافقت آژانس وجود ندارد. به همین منظور بین دو طرف تفاهم شد که یک دوربین برای بررسی‌های فنی دقیق در اختیار ایران قرار داده شود همچنین طی آن افراد فنی آژانس به سوالات فنی که متخصصان حفاظتی و امنیتی ما در ارتباط با این دوربین‌ها دارند، پاسخ می‌دهند. نهایتا پس از بررسی‌های دقیق و لازم، دوربین‌های آژانس مجدداً نصب خواهند شد.

سخنگوی سازمان افزود: نصب دوربین‌ها به این صورت انجام می‌شود که دوربین‌ها عکسبرداری خواهند کرد و عکس‌ها در حافظه دوربین‌ها حفظ می‌شوند. هنگامی که حافظه‌ها پر شوند، کارت‌های حافظه استخراج می‌شوند و در مهر و موم مشترک ایران و آژانس قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر آژانس به هیچ وجه به این اطلاعات دسترسی نخواهد داشت. این امر بر اساس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، مصوب مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد که بر مبنای آن آژانس نمی‌تواند نظارت‌های فراپادمانی داشته باشد. هر چند کلیه نظارت‌های فراپادمانی مدت‌ها قبل از اسفند ماه سال گذشته متوقف شده است و عملاً از آن تاریخ دوربین‌های آژانس اگر در مواردی کار کرده اند، دسترسی آژانس به اطلاعات آن‌ها مقدور نیست.

وی در خصوص زمان تحویل اطلاعات به آژانس، گفت: تنها در صورتی اطلاعات ضبط شده در اختیار آژانس قرار خواهد گرفت که هدف قانون مذکور حاصل شود. به عبارت دیگر هنگامی که تمامی تحریم‌ها لغو شوند، می‌توانیم این اطلاعات را در اختیار آژانس بگذاریم تا از آن‌ها در تداوم دانش نظارتی خود موسوم به knowledge of continuity استفاده نماید.

به گزارش فارس، کمالوندی در پایان گفت: مسئله دیگر در ارتباط با موضوعات مورد علاقه طرفین است که بر اساس گفتگوها مقرر شده است بحث‌ها و تبادل نظرها به منظور رفع و حل و فصل این موضوعات، ادامه پیدا کند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید