توافقات مهم بین ایران و طالبان

    کد خبر :850711

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با انتشار متنی اعلام کرد که دیروز دوشنبه در نشستی بین هیأت ایران و طالبان در رابطه به مسائل اقتصادی و تقویت روابط دوجانبه توافقاتی صورت گرفته است.

به گزارش ایرنا، ذبیح الله مجاهد امروز سه شنبه نوشت که برای تسریع روند تجارت توافق صورت گرفته است که مرز دوغارون – اسلام قلعه برای ۲۴ ساعت فعال باشد و این توافق طی ۱۰ روز آینده اجرایی خواهد شد.

همچنین دو طرف توافق کرده اند که ایران برای بهبودی روند تجارت و انتقالات، جاده‌های ۸ استان افغانستان و گمرک هرات را توسعه دهد و کار عملی این روند تا یک ماه آینده آغاز شود.

به گفته مجاهد هیأت‌های دو طرف توافق کرده اند که در روند تجارت بین دو کشور و معلومات مقدار تعرفه‌های گمرکی بین دو طرف تبادله شود و کارشناسان دو طرف با توجه به معلومات ارائه شده پیشنهادات خود را برای بهبود تجارت ارائه خواهند کرد تا در روشنی آن تصمیم‌های بعدی گرفته شود.

وی افزوده است: در این نشست تصمیم گرفته شده است که طی یک ماه آینده هیأت‌های دو طرف تمام مشکلات مرز دوغارون- اسلام قلعه را بررسی نمایند.

همچنین توافق صورت گرفته است که یک هیأت طالبان به ایران سفر کرده و با مقامات وزارت نفت ایران دیدار داشته و مشکلات خود را در این رابطه به طرف ایرانی شریک سازند و در باره رفع این مشکلات تصمیم گرفته شود.

به گفته مجاهد همچنین توافق صورت گرفته است که طرف ایرانی با رانندگان افغان برخورد نیک کرده و در راستای تأمین امنیت آن‌ها تلاش خواهند کرد و اگر رفتار نادرستی صورت گیرد، رسیدگی قانونی انجام خواهد شد.

همچنین توافق شده است که اگر راننده‌های افغانستانی وارد برخی مناطقی ویژه گمرک ایران می‌شوند، باید از آن‌ها تست کرونا گرفته شود.

همچنین توافق صورت گرفته است که ادعای طرف افغانستان در باره انتقال ماشین‌های آتش نشانی که به ایران منتقل شده اند با در نظر داشت مدارک پیگیری شود.

دو طرف همچنین توافق کرده اند که برای بهبود روند انتقال گاز مایع یک خط لوله از دوغارون به اسلام قلعه کشیده می‌شود و کار ساخت آن بزودی آغاز خواهد شد.

به گفته مجاهد طی ۱۰ روز آینده یک هیأتی فنی ایرانی از وزارت راه و شهرسازی به افغانستان سفر کرده و مشکلات خط آهن در ایستگاه روزنک را برطرف خواهند ساخت.

در باره مرز ماهیرود فراه نیز تصمیم گرفته شده است که هیأت‌های دوطرف طی ۱۰ روز آینده مذاکرات خود را آغاز و برای ساخت جاده‌های این مسیر که مشکلاتی دارد، اقدام کنند.

همچنین توافق شده است که معادن آهن افغانستان که در نزدیک مرز دو کشور واقع شده و طرف ایرانی به آن ضرورت دارد به افغان‌ها پیشنهاد لازم را فرستاده تا دو طرف در رابطه مذاکرات خود را انجام دهند.

طرف ایرانی همچنین در باره صادرات میوه‌های خشک افغانستان به هندوستان از مسیر چابهار مطالعات صورت گرفته و توافقی انجام شود.

طرف ایران و افغانستان توافق کرده اند که برای ایجاد بازار مرزی طی یک ماه آینده اقدامات لازم را انجام و موانع و مشکلات آنرا حل نمایند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید