تهران رکورد آلودگی هوا در 7 سال گذشته را شکست

    کد خبر :849475
آلودگی هوا

 نخستین هفته مهرماه سال جاری به‌لحاظ تعداد روزهای آلوده در هفت سال اخیر بی سابقه بوده است.

کیفیت هوای ‌پایتخت طی نخستین هفته ‌پاییز امسال چهار روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت که از میان آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» سه روز و «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» یک روز هوای پایتخت را آلوده کردند و کیفیت هوای تهران طی این مدت سه روز در شرایط قابل قبول بود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در حالی طی هفت روز نخست مهر ماه سال جاری شهروندان تهرانی چهار روز آلوده را ‌سپری کردند که در مدت مشابه سال گذشته حتی یک روز آلوده را تجربه نکرده بودند.

کیفیت هوای ‌پایتخت طی نخستین هفته مهر ماه سال گذشته هفت روز در شرایط قابل قبول، در سال ۹۸ نیز پنج روز در شرایط قابل قبول و دو روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت این در حالیست که هوای ‌پایتخت در مدت مشابه سال ۹۷ یک روز در محدوده ‌پاک و شش روز در محدوده قابل قبول بود.

براساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، چهار روز آلوده طی نخستین هفته ‌پاییز امسال طی هفت سال گذشته یعنی تا سال ۹۳ که هوای ‌پایتخت طی مدت مشابه سه روز در محدوده قابل قبول و چهار روز در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته، بی‌سابقه بوده است.

هوای ‌پایتخت طی نخستین هفته ‌پاییز سال ۹۰، ۹۱ و ۹۲ به‌ترتیب، شش، شش و پنج روز در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

به گزارش ایسنا، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران توصیه کرده است که در شرایطی که شاخص کیفیت هوا نارنجی رنگ و بیانگر هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است، بیماران قلبی و ریوی، سالمندان، کودکان و زنان باردار از فعالیت طولانی در فضای باز خودداری کنند.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید