تهران؛ در آستانه خشکسالی

    کد خبر :1070012
خشکسالی تهران

مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان تهران می‌گویند با وجود بارندگی‌های مطلوب، تهران در آستانۀ خشکسالی است.

 منابع آبی استان تهران روزهای بحرانی را پشت سر می‌گذارد و سخنگوی صنعت آب کشور فیروز قاسم‌زاده می‌گوید که تا ۱۶ اردیبهشت، «درصد پرشدگی سدهای تأمین‌کننده آب شرب پایتخت ۲۶ درصد بوده» و با کاهش ۵ درصدی نسبت به سال آبی گذشته روبرو هستیم.

آب ۲۳ درصد کل کشور در تهران تولید و توزیع می‌شود. از ابتدای سال زراعی یعنی از اول مهر ۱۴۰۲ تا ۱۵ فروردین امسال به شکل پهنه‌ای درسطح تهران ۱۲۰ میلیمتر بارش گزارش شده که نسبت به بلند مدت ۳۹ درصد و نسبت به سال قبل چهار درصد کاهش یافته است.

تهران در ۲ سال گذشته به پنجمین استان خشک تبدیل شده است. به گفته رئیس سازمان بحران شهر تهران با این وضعیت « ۴۰ درصد هم هدر رفت آب داریم.»

در حالی که میزان بارش در تهران سالیانه ۲۸۰ میلیمتر است، امسال این میزان به ۱۷۵ میلیمتر رسیده است. البته این خشکسالی فقط برای تهران نیست بلکه استان‌های سمنان، قزوین و خراسان هم در وضعیت کم بارش قرار دارند.

کارشناسان محیط زیست رضا حسنی نیا می‌گوید که «مشکل کم آبی در تهران نداریم» فقط باید مصرف درست آب در میان مردم جا بیفتد تا هدر رفت صورت نگیرد. در مقابل کارشناس محیط زیست جعفر حمیدیان می‌گوید که تهران در حال خشک شدن است و از این پس شاهد «مشکلات زیست محیطی و فرونشست زمین خواهیم بود.»

به گفته کارشناسان، با بازسازی شبکه فاضلاب می‌توان از کاهش هدر رفت آب جلوگیری کرد. همچنین باید تصفیه‌خانه‌ها ایجاد و کنتورهای خراب تعویض شوند. میزان آب سدهای تهران هم کم شده و باید بودجه‌ای برای انتقال آب برخی از سدها اختصاص یابد.

منابع آبی استان تهران روزهای بحرانی را پشت سر می‌گذارد و سخنگوی صنعت آب کشور می‌گوید که تا ۱۶ اردیبهشت «درصد پرشدگی سدهای تأمین‌کنندۀ آب شرب پایتخت ۲۶ درصد بوده» و با کاهش ۵ درصدی نسبت به سال آبی گذشته روبه‌رو هستیم.از ابتدای سال زراعی یعنی از اول مهر ۱۴۰۲ تا ۱۵ فروردین امسال به شکل پهنه‌ای در سطح تهران ۱۲۰ میلیمتر بارش گزارش شده که نسبت به بلندمدت ۳۹ درصد و نسبت به سال قبل ۴ درصد کاهش یافته است.

حمیدیان، کارشناس محیط‌زیست می‌گوید که تهران در حال خشک‌شدن است و از این پس شاهد مشکلات زیست‌محیطی و فرونشست زمین خواهیم بود.به گفتۀ کارشناسان، با بازسازی شبکۀ فاضلاب می‌توان از کاهش هدر رفت آب جلوگیری کرد. همچنین باید تصفیه‌خانه‌ها ایجاد و کنتورهای خراب تعویض شوند. میزان آب سدهای تهران هم کم شده و باید بودجه‌ای برای انتقال آب برخی از سدها اختصاص یابد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید