تنش‌زایی آمریکا با اعزام کشتی جنگی نزدیک جزایر چین

    کد خبر :782861
تنش‌زایی آمریکا با اعزام کشتی جنگی نزدیک جزایر چین

نیروی دریایی آمریکا از حرکت یکی از ناوشکن‌های خود در نزدیکی جزایر چین در دریای جنوبی، بعد از عبور از تنگه تایوان خبر داد.

در ادامه اقدامات تحریک‌آمیز و تنش‌زای آمریکا در شرق آسیا، یک فروند ناوشکن نیروی دریایی این کشور به جزایر جنوب چین نزدیک شد.

نیروی دریایی آمریکا امروز (جمعه) در بیانیه‌ای ادعا کرد ناوشکن «یو.اس.اس جان مک‌کین» با گذر از تنگه تایوان و نزدیک شدن به جزایر تحت کنترل چین در دریای جنوبی، «حقوق و آزادی دریانوردی» را اعمال کرده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این کشتی جنگی آمریکایی در نزدیکی «جزایر پارسل» در منطقه مورد مناقشه با تایوان حرکت کرد که این اولین بار در دوران دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده است که این اتفاق می‌افتد.

با این حال، دولت چین امروز ابراز امیدواری کرد که واشنگتن رویکرد مثبتی در قبال پکن در پیش بگیرد و دو طرف بتوانند روابط را بهبود بخشند.

«وانگ ون‌بین» سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روزانه گفت، پکن امیدوار است دولت جدید آمریکا سیاست‌های مثبت و سازنده‌ای را اجرا کند و با تمرکز روی همکاری‌های دوجانبه، به حل اختلافات جهت داشتن روابط دوجانبه سالم و باثبات بپردازد.

ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا روز گذشته گفته بود که ناوشکن جان مک‌کین، مطابق با قوانین بین‌المللی از تنگه تایوان عبور کرده است و این نمایانگر تعهد آمریکا به هند و اقیانوسیه آزاد است.

وزارت امور خارجه چین نیز با محکوم کردن عبور ناوشکن آمریکایی از تنگه تایوان گفت پکن از اوضاع منطقه کاملا مطلع بوده و آمادگی دارد هر زمان به هر تهدید و تحریک پاسخ دهد.

این اقدام تحریک‌آمیز ایالات متحده در شرایطی صورت گرفته‌ است پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند.

به گزارش فارس، آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید