تغییرات دیگر در تیم مذاکره کننده آمریکا در وین

    کد خبر :882597
تغییرات دیگر در تیم مذاکره کننده آمریکا در وین

وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت که دو نفر دیگر از اعضای تیم مذاکره کننده که توسط رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هدایت می شوند، به علت تمایل به یک موضع سخت تر در مذاکرات از تیم خارج شدند.

اخیرا نفیو نیز به علت اختلاف نظر با رابرت مالی به عنوان رییس هیات مذاکره کننده آمریکا از تیم خارج شده است.

به گفته افراد آگاه از جریان مذاکرات وین، از جمله موضوعاتی که باعث اختلاف در میان هیات آمریکایی شده، این است که چگونه تحریم‌های موجود را اجرا کنند و آیا مذاکرات را در حالی که ایران آن را به تعویق می‌اندازد و همچنین برنامه هسته‌ای‌اش پیشرفت می‌کند، متوقف سازند یا خیر.

این اختلافات در زمان حساسی به وجود آمده در مقطعی که مقامات آمریکایی و اروپایی ضرب الاجل های جعلی را برای به نتیجه رسیدن مذاکرات مشخص می کنند تا از این طریق بر ایران فشار آورند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا مدعی است که دولت آمریکا پس از بررسی دقیق دیدگاه‌های متعدد در بالاترین سطوح خود سیاستی در قبال ایران اتخاذ کرده و اینکه بازگشت به توافق ۲۰۱۵ فرصتی برای مهار جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران است.

این مقام آگاه وزارت خارجه ایالات متحده با تایید خروج نفیو از تیم مذاکره کننده، گفت یکی دیگر از اعضای تیم مذاکره کننده درخواست کرد از مذاکرات وین کنار گذاشته شود. این مقام با انکار اختلافات موجود در هیات آمریکایی گفت که هیچ عضو دیگری از تیم به «هیچ دلیلی به غیر از دلایل معمولی شخصی» کنار گذاشته نشده یا از تیم جدا نشده است.

افراد مطلع از مذاکرات گفتند که تنش ها در تیم ایالات متحده از تابستان بر سر طیفی از مسائل که در بالاترین سطح دولت بایدن مورد بحث قرار گرفته، افزایش یافته است.

این منابع آگاه خاطر نشان کردند که برخی از اعضای تیم در اوایل دسامبر پس از بازگشت تیم مذاکره کننده جدید ایران به وین درخواست ترک مذاکرات را داشتند.

آنها در مورد دیگر نکات اختلاف برانگیز افشا کردند که آنها در مورد اینکه آیا سال گذشته برای محکوم کردن ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فشار بیاورند یا نه و در مورد اینکه بازگرداندن زمان گریز ۱۲ ماهه واقعاً چه زمانی ممکن است، اختلافاتی داشته‌اند.

جمهوری اسلامی ایران ضرب‌الاجلی را در مذاکرات تعیین نکرده و با هدف دست یابی به توافق نهایی در گفت‌وگوها حضور دارد اما اگر طرف‌های مقابل ظرف روزهای آینده اراده‌ای از خود برای پیشرفت مذاکرات نشان ندهند، ادامه گفت‌وگوها با چالش‌هایی مواجه خواهد بود.

به گزارش ایرنا، دولت دموکرات جو بایدن برغم گذشت یک سال از ورود به کاخ سفید و محکوم کردن اقدامات یکجانبه دولت سابق این کشور در خروج از توافق ایران و گروه ۱+۵ تاکنون دربرابر هرگونه اقدام معتبر برای جبران رفتار نادرست گذشته کوتاهی کرده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید