تعطیلی معادن زغال‌سنگ زلزله‌زده ادامه دارد

تعطیلی معادن زغال‌سنگ زلزله‌زده ادامه دارد

معادن زغال‌سنگ موجود در این منطقه امروز و فردا نیز تعطیل خواهد بود و بررسی خطرهای احتمالی از جمله تجمع گاز در تونل‌ها فردا مورد بازرسی قرار می‌گیرد.

بعد از زلزله روز گذشته در هجدک استان کرمان، امروز نیز زلزله ۵.۵ ریشتری دوباره این منطقه را لرزاند که در پی آن رئیس سازمان نظام مهندسی معدن اعلام کرد: معادن زغال‌سنگ موجود در این منطقه امروز و فردا نیز تعطیل خواهد بود و بررسی خطرهای احتمالی از جمله تجمع گاز در تونل‌ها فردا مورد بازرسی قرار می‌گیرد.

نادعلی اسماعیلی دهج با بیان اینکه هنوز هیچ‌کس به معادن زغال سنگ منطقه هجدک استان کرمان وارد نشده است، اظهار کرد: سه معدن بزرگ زغال‌سنگ هجدک، اشکلی و اسدآباد از بامداد دیروز بعد از وقوع زلزله تا امروز تعطیل بوده است و فردا نیز به دلیل زمین‌لرزه ۵.۵ ریشتری که مجدد هجدک و کرمان را لرزاند، همچنان تعطیل باقی خواهند ماند.

وی ضمن تشریح وضعیت این واحدهای معدنی گفت: فردا در صورت مساعد بودن وضعیت، بازرسان سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان به معادن بسته‌شده ورود خواهند کرد و خطرات احتمالی به وجودآمده را بررسی می‌کنند. این خطرها می‌توانند مواردی مانند ورود آب به تونل‌ها، تجمع گاز و آسیب فنی به بخشی از تجهیزات مانند آسانسورها باشد.

به گزارش ایسنا،رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران ادامه داد: بعید است که بعد از تعطیلی معادن، دستگاه‌های تهویه هوای آنها را خاموش کرده باشند. اما به هر حال تایید ایمنی محیط معدن قبل از ورود معدن‌کاران به آن مهم‌ترین اصلی است که باید رعایت شود تا از حوادث انسانی جلوگیری شود.

امروز دومین روز است که سه معدن زغال‌سنگ هجدک، اشکلی و اسدآباد به دلیل وقوع زلزله به بزرگی ۶.۵ ریشتر و ۵.۵ ریشتر پلمب شدند و کسی حق ورود به آن را ندارد.