جدیدترین اخبار
11 اسفند 1398 ساعت 09:01 سیاسی کد خبر :692293
برای چاپ کلیک کنید

تزلزل در بازار سهام: آیا یک ویروس می‌تواند موجب رکود اقتصادی شود؟

تزلزل در بازار سهام: آیا یک ویروس می تواند موجب رکود اقتصادی شود؟

ترس‌ها از اینکه ویروس جدید کرونا بتواند بر اقتصاد آمریکا تاثیر بگذارد رو به افزایش است. بازار سهام آمریکا در حال سپری کردن بدترین هفته خود بعد از بحران مالی سال 2008 است: شرکت‌ها از جمله اپل و والمارت نسبت به زیان فروش بالقوه خود در نتیجه شیوع ویروس کووید-19 هشدار داده اند و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به آمریکاییان گفته است که خود را برای شیوع این بیماری در ایالات متحده آماده کنند که عواقب ناشناخته اما به طور بالقوه «نامطلوبی» به دنبال دارد.
به گزارش فارس، اخیرا خیلی‌ها از من به عنوان یک اقتصاددان سئوالی را می‌پرسند که سال هاست آن را شنیده ام: آیا یک ویروس واقعا می‌تواند اقتصاد جهان و آمریکا را به رکود یا وضعیتی بدتر بکشاند؟ آیا ویروس کووید-19 می‌تواند جرقه یک فروپاشی اقتصادی را بزند؟

 

یک ویروس چه می‌تواند کند

این نگرانی قابل درک است؛ ویروس‌ها چیزهای مخوفی هستند. من نیز به سهم خود از ترس‌‌‌های برخاسته از انتشار نوعی ویروس جدید در سراسر جهان شنیده ام که موجب مرگ میلیون‌ها تن می‌شود، کسب و کارها را از بین می‌برد و تقریبا تمدن را پایان می‌دهد تا وقتی که قهرمانان- از نوع سوپر آن یا هر نوع دیگر- در آخرین دقیقه به نجات ما برمی‌خیزند.
اگر چه این خط داستانی در قصه‌‌‌های تخیلی جواب می‌دهد، ولی ما برای یافتن نمونه ای واقعی از اینکه یک ویروس کنترل نشده چه می‌تواند کند، فقط کافی است نگاهی به تاریخ 100 سال گذشته بیندازیم.
همه گیری آنفلونزای سال‌‌‌های 1919-1918 که به آن آنفلونزای اسپانیایی نیز می‌گفتند، دست کم جان 50 میلیون نفر را در سراسر جهان گرفت که برخی برآوردها این رقم را تا 100 میلیون نیز بالا برده اند. در آمریکا تقریبا یک نفر از هر 3 نفر به این بیماری مبتلا شد و 500 هزار نفر جان باختند. حتی در میان کسانی که جان سالم به در بردند نیز موارد متعددی از ناتوانی جسمانی دراز مدت گزارش شده بود.
خوشبختانه اثرات نامطلوب اقتصادی این وضعیت عمر کوتاهی داشت. اما با جا به جایی‌ها و ارتباطات متقابل بیشتری که در جهان امروز شاهدیم، برخی می‌گویند که هر نوع همه گیری در مقیاس وسیع می‌تواند بسیار شدیدتر باشد و هزینه هایی چندین تریلیون دلاری به بار آورد.
تا این تاریخ میزان مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به ویروس کرونا بسیار اندک بوده است و به کمی‌بیشتر از 2700 مورد در سراسر جهان از میان بیشتر از 80 هزار مورد شناخته شده رسیده است، یعنی تنها حدود 3.4درصد کل مبتلایان. تقریبا تمام این مرگ و میرها در چین رخ داده که این ویروس اولین بار درآن مشاهده شده است. احتمالا اقدامات سریع برای قرنطینه کردن افراد آلوده به کاهش گسترش این ویروس کمک کرده است.
با این حال اگرچه نرخ مرگ و میر این ویروس نسبتا پایین است، باز هم اقتصاد می‌تواند از این وضعیت آسیب ببیند. این تاثیرات اقتصادی احتمالا به چهار شکل خود را نشان خواهند داد: کمبود محصولات تولیدی در چین؛ کاهش فروش کالاها به چین، کاهش هزینه‌‌‌های مصرف کننده به دلیل ترس‌ها از این ویروس؛ و افت قیمت سهام.
اجازه دهید این تاثیرات بالقوه را یک به یک مورد ارزیابی قرار دهم، اما به خاطر داشته باشید که تمام این تاثیرات ارتباط متقابلی با یکدیگر دارند و کاهش در یکی می‌تواند بر بقیه تاثیر بگذارد.

کاهش تولید

ایالات متحده هر ساله بیشتر از 500 میلیارد دلار کالا از چین وارد می‌کند که شامل انواع و اقسام کالاهاست، از گوشی‌‌‌های هوشمند و تلویزیون گرفته تا پوشاک و قطعات ماشین آلات. افراد بیمار در چین توانایی کار کردن ندارند که یعنی آنها نمی‌توانند محصولات را تولید کنند. تعطیلی بخش هایی از دیگر مناطق این کشور نیز به این کاهش تولید دامن می‌زند.
کاهش دسترسی به محصولات چینی می‌تواند برخی اجزای اقتصاد آمریکا را کند کند که در این میان صنایع رایانه ای و الکترونیکی بیشترین آسیب پذیری را دارند. برای مثال بیشتر گوشی‌‌‌های هوشمندی که در آمریکا به فروش می‌رسند در چین مونتاژ می‌شوند. هرچند خرده فروش‌‌‌های آمریکایی مقداری موجودی انبار دارند، اما در صورت ادامه همه گیری احتمالا این کمبودها خود را نشان خواهند داد.
آمریکاییان هم اکنون نیز شاهد برخی از این تاثیرات بوده اند: برای مثال کمبود ده‌ها دارو و دیگر محصولات پزشکی و زمان‌‌‌های انتظار طولانی تر برای طیفی از محصولات دیگر مثل دوچرخه و بازی‌‌‌های تخته و مهره ای.
هنوز خیلی زود است که بتوان گفت این وضعیت چقدر شدت پیدا خواهد کرد، اما وابستگی زنجیره‌‌‌های تامین آمریکا به چین یک نگرانی بزرگ به شمار می‌رود. این نشان می‌دهد که چیزهایی نظیر ویروس کرونا در اقتصاد مدرن تا کجا می‌توانند به یک مشکل بزرگ تبدیل شوند.

احتمال افت فروش

از سوی دیگر شرکت‌‌‌های آمریکایی هر ساله بیش از 100 میلیارد دلار از محصولات چینی را به فروش می‌رسانند که مهم ترین فناوری‌ها مثل تراشه‌‌‌های رایانه ای و محصولات کشاورزی همچون سویا نیز در میان آنها قرار دارد.
این بخش‌ها پیش از این نیز در نتیجه تعرفه‌‌‌های وضع شده از سوی چین در جریان جنگ تجاری آمریکا و چین در دو سال گذشته متاثر شده بودند. کاهش اخیر کشمکش‌ها – و انجام یک معامله محدود با چین- این خوش بینی را در کارخانه‌ها و مزارع آمریکا به وجود آورده بود که افزایش فروش آنها در چشم انداز قرار دارد.
اما در نتیجه شیوع ویروس کرونا و تاثیرات مهم آن بر اقتصاد چین، رسیدن به این چشم انداز ممکن است دشوارتر از پیش باشد. در نتیجه وضعیت پیش آمده، هم اکنون خیلی از شرکت‌‌‌های آمریکایی نسبت به فروش کالاهای خود به چین نگران شده اند.

مصرف کنندگان همچنان هزینه می‌کنند

در نهایت بیشر از هر چیزی این خرج کردن مصرف کنندگان است که اقتصاد آمریکا را به جلو می‌راند و حدود 70 درصد از رشد اقتصادی را به خود اختصاص می‌دهد. اقتصاددانان، سیاست گذاران و تجار از نزدیک تغییر شرایط موجود را زیر نظر دارند تا با کمک آن بهتر بتوانند درک کنند که چقدر باید نسبت به این وضعیت نگران باشند.
کاهش‌‌‌های مهم در هزینه‌ها معمولا مستقیم ترین عامل یک رکود و اغلب سیگنالی است از کاهش درآمدها و بی کاری بیشتر. اما مصرف کنندگان در نتیجه ترس نیز مخارج خود را کاهش می‌دهند؛ مثل وقتی که می‌بینند تجار در وال استریت به وحشت افتاده اند. برای کاسته شدن از مخارج مصرف کنندگان عملا هیچ اتفاق بدی لازم نیست بیفتد، اما کاهش هزینه کردن ناشی از ترس می‌تواند پیامدهایی درجهان واقعی داشته باشد و حتی جرقه یک رکود را بزند.
ما شاهد وقوع این اتفاق در مورد ویروس سارس در سال 2003 بودیم که منجربه مرگ 700 نفر در سطح جهانی شد. اعتماد مصرف کننده نسبت به آینده کاهش پیدا کرد و در نتیجه هزینه کردن آنها نیز تنزل یافت، به خصوص در مورد کالاهای بادوامی‌چون وسایل خانگی، خودرو و مبلمان. خوشبختانه این افت عمر کوتاهی داشت و به هیچ رکودی منجر نشد.
هرچند مرگ و میر ویروس کرونا هم اکنون از تلفات سارس پیشی گرفته، اما هنوز بر اطمینان مصرف کننده تاثیری نگذاشته است. تازه ترین داده‌ها که روز 25 فوریه منتشر شد، نشان می‌دهد که این اطمینان در فوریه همچنان به روند افزایشی خود ادامه داده، هرچند با روندی کندتر از آنچه انتظار می‌رفت و البته بر اساس پیمایشی که پیش از سقوط اخیر بازار سهام صورت گرفته بود. و اندازه گیری‌‌‌های هزینه‌‌‌های مصرف کننده مثل میزان فروش خرده فروش‌ها نیز اگرچه با نرخی کندتر، اما همچنان در حال رشد است.
بعلاوه شیوع این ویروس دو اثر مثبت داشته که به تقویت بنیه مصرف کنندگان منجر خواهد شد. یکی کاهش نرخ بهره است که پیشتر رخ داده بود و خبر نویدبخشی برای کسانی است که بابت خرید خانه یا خودرو بدهکاری دارند. دوم کاهش قیمت نفت است – و در نهایت بنزین- است که یعنی لازم است پول کمتری را در پمپ بنزین‌‌‌های هزینه کرد.
پس آنچه تاکنون به نظر می‌رسد، این است که مصرف کنندگان بیشتر روی مشاغل، درآمدها و قیمت بنزین متمرکز هستند تا کووید-19.

مسیر لرزان سهام

سرانجام بیایید نگاهی به اثرات این ویروس بر بازار سهام داشته باشیم.
یکی از چیزهایی که مطلقا خوشایند تجار و سرمایه گذاران نیست عدم قطعیت است. و این دقیقا همان چیزی است که هم اکنون با آن دست به گریبانیم: هیچ کس حتی خود من نمی‌داند که وخامت همه گیری این ویروس چقدر بدتر خواهد شد یا چه تاثیری بر شرکت ها، مصرف کنندگان و اقتصاد خواهد داشت.
تا وقتی که ما از میزان گسترش این ویروس کاملا اطمینان نداشته باشیم و ندانیم که آیا اقدامات پیشگیرانه موفقیت آمیز خواهند بود یا نه، بازارها می‌توانند لرزان باقی بمانند. شاخص سهام استاندارد اند پورز500 از 21 فوریه به بعد بیشتر از 10 درصد تنزل یافته و در نتیجه به رونق بازاری که 12 سال برای آن به طول انجامیده بود پایان داده شده است.
کاهش بازار سهام به چندین طریق می‌تواند بر اقتصاد واقعی تاثیر بگذارد، از جمله از طریق کاهش اطمینان مصرف کننده و کاسته شدن از مقدار هزینه‌‌‌های آنها.
اما درست همانطور که موجی از اخبار بد می‌توانند بازارها را به یک سقوط بکشانند، یک دلیل برای خوش بینی نیز می‌تواند موجب بازگشت سریع آنها از چنین وضعیتی شود.
تاکنون همه ما – تجار، شرکت ها، مصرف کنندگان- به دلیل عدم اطلاع از میزان وخامت مشکل در آینده، مجبور بوده ایم در نوعی عدم اطمینان زندگی کنیم.
بهترین کاری که همه ما می‌توانیم انجام دهیم این است که وضعیت را زیرنظر داشته باشیم و اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از گسترش آن انجام دهیم و آمادگی چنین وضعیتی را در صورت بروز آن داشته باشیم.
یک راه مهم زیر نظر داشتن گرایش موجود در تعداد موارد جدید ابتلا به این ویروس در سطح جهان است. کاهش این تعداد معمولا نشانه ای از این است که دوره همه گیری ویروس رو به پایان است. با این حال افزایش شدید موارد مبتلا می‌تواند دلیلی برای هشدار باشد، به خصوص اگر این افزایش خیلی زیاد باشد.
آن دسته از شرکت‌ها و صنایع آمریکایی که روابط گسترده ای را با چین و دیگر کشورهای مبتلا به آلودگی بالا دارند، ممکن است راه متزلزلی را پیش رو داشته باشند، اما این احتمال نیز وجود دارد که چالش‌‌‌های موجود برای هفته ها، ماه ها- اما نه سال ها- ادامه پیدا کنند. تا وقتی که مصرف کنندگان آمریکایی به خرج کردن پول خود ادامه می‌دهند، اقتصاد به گسترش خود ادامه خواهد داد و خطر اندکی برای رکود وجود دارد. با این حال اگر بازار سهام بیش از این متزلزل شود، تمام این گزاره‌ها ممکن است تغییر کنند.

روی خط خبر

 • باهنر: دولت آقای رئیسی دولت خوش‌رزقی است
 • حمید ذوالفقاری «سرپرست مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی» شد
 • دیدار دادستان تهران با وزیر اطلاعات
 • معاون استاندار خوزستان: مرز شلمچه برای زائران اربعین بسته است
 • کیفیت هوای پایتخت خطرناک شد
 • استانداران منتخب سمنان، یزد و اردبیل از دولت رأی اعتماد گرفتند
 • زنگ خطر افزایش کرونا در تهران
 • حادثه آتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خود کفایی سپاه
 • دستور مهم رئیسی به بانک مرکزی درباره منابع ارزی خارج از کشور
 • فعالیت‌های تجاری فرانسه کمتر از حد انتظار شد
 • تیراندازیِ مرگبار در پی نزاع خانوادگی در تنسیِ آمریکا
 • پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش واریز نشد
 • ماجرای آزار جنسی کودک اهری توسط معلمش
 • قیمت سکه ۴ مهر ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۷۶۰هزار تومان رسید
 • ارزش سهام عدالت افزایش یافت
 • رئیسی خطاب به سفیر انگلیس: همکاری کشورها باید بر اساس احترام متقابل باشد
 • صف طولانی بنزین و سهمیه بندی سوخت در انگلیس
 • “قارچ سیاه” ارمغان مصرف بی‌رویه “کورتون”/ اینفوگرافیک
 • وضعیت خطرناک هوای منطقه ١٩/ تهران تا ساعتی دیگر غرق گرد و غبار شدید می‌شود
 • فرود اضطراری یک هواپیمای آمریکایی در فرودگاه آتن
 • پلمب دفتر مسافرتی متخلف در قم با ورود سازمان بازرسی در پی اخلال در نظم فرودگاه امام خمینی (ره)
 • تصاویری از انتخابات آلمان
 • کرونا عزت‌الله مهرآوران را راهی بیمارستان کرد
 • حکم بازداشت شرکت‌کنندگان در نشست اربیل
 • مذاکره اسرائیل با آمریکا برای طرح جایگزین برجام، در صورت بن بست در مذاکرات وین
 • درگذشت سیامک اطلسی، بازیگر، به علت کرونا
 • عذرخواهی وزیر راه از زائران اربعین
 • جزئیات سرقت ۱۰۰ میلیارد تومانی از گاوصندوق طلایی
 • چگونه رمز کارت سوخت فراموش شده را پیدا کنیم؟
 • محل خاکسپاری پیکر علامه حسن‌زاده آملی مشخص شد
 • 16 شهریور- حامد