ترکیه، ارمنستان را تهدید کرد

    کد خبر :996638
ترکیه، ارمنستان را تهدید کرد

به دنبال نصب یک بنای یادبود در پایتخت ارمنستان، وزیر خارجه ترکیه این کشور را تهدید کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه ارمنستان را در رابطه با نصب یک بنای یادبود در شهر«ایروان» پاخت این کشور در ایروان تهدید کرد.

به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمنیا» این بنای یادبود بابت عملیات «نمسیس» در ایروان نصب شده است. «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه گفت: «نصب آن بنای تاریخی برای ترکیه قابل قبول نیست. اگر ارمنستان اشتباه خود را اصلاح نکند، اقداماتی علیه این کشور انجام خواهیم داد».

نمسیس، عملیات مخفی بود که طی آن حکم مرگ سران سیاسی دولت عثمانی اجرا شد. از زمان رونمایی از بنای یادبود عملیات نمسیس در ایروان، ترکیه حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای ارمنستانی که به کشورهای ثالث پرواز می‌کنند و از آن خارج می‌شوند، بسته است.

روابط ترکیه و ارمنستان به دلیل کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول در امپراتوری عثمانی تیره شد؛ ارمنستان این رویداد را «نسل‌کشی» خوانده است و ترکیه به شدت آن را رد می‌کند. در دسامبر ۲۰۲۱، دو کشور نمایندگان ویژه‌ای را برای کمک به عادی سازی روابط منصوب کردند. در فوریه ۲۰۲۲ نیز ترکیه و ارمنستان اولین پروازهای تجاری خود را در دو سال گذشته از سر گرفتند.

وزیر خارجه ترکیه در حالی علیه ارمنستان موضع گیری کرده که چندی قبل گفته بود، کشورش از هر زمینه‌ای برای عادی‌سازی روابط با ارمنستان استقبال می‌کند. چاوش اوغلو در نشست وزاری خارجه کشورهای تُرک‌زبان گفت حاضر است از هر زمینه‌ای برای دیدار با مقامات ارمنستان و گفت‌وگو درباره عادی‌سازی روابط دو کشور استفاده کند.

مقامات ارشد ارمنستان نیز گفته بودند، ایروان همیشه موافق برقراری «روابط بدون پیش شرط» با ترکیه بوده است.

فارس

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید