ترامپ فرمان توقف اعلام تلفات غیرنظامی حملات هوایی آمریکا را صادر کرد

    کد خبر :503189
ترامپ

رئیس‌جمهور آمریکا با صدور یک دستور اجرایی جدید، الزام دستگاه‌های امنیتی و نظامی برای اعلام تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی برون‌مرزی را لغو کرد.

در ادامه رویکرد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در حذف هرگونه میراث «باراک اوباما» همتای پیشین خود، نهادهای نظامی و امنیتی ایالات متحده دیگر موظف به ارائه آمار تلفات غیرنظامیان در عملیات‌های خود نیستند.

بر اساس دستور اجرایی جدید ترامپ که شامگاه چهارشنبه ابلاغ شد، مقامات امنیتی آمریکا از این به بعد نیازی ندارند که تعداد دقیق غیرنظامیان کشته‌شده در حملات هوایی علیه اهداف تروریستی در «خارج از مناطق جنگی» را به اطلاع عموم برسانند. منظور از مناطق غیرجنگی، مناطقی جز عراق، سوریه و افغانستان است.

به گزارش فارس،شبکه «سی.ان.ان» برای گرفتن جزئیات بیشتر به سراغ سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا رفته اما پاسخی دریافت نکرده است.

این دستور همچنین فرمان دولتی زمان ریاست‌جمهوری اوباما را درخصوص ارائه «خلاصه غیرمحرمانه از تعداد حملات هوایی» و «ارزیابی تلفات نظامی و غیرنظامی در این حملات هوایی» به‌صورت سالانه، باطل کرد.

کاخ سفید اما مدعی است که دستور شامگاه چهارشنبه، اقدامی در راستای کاهش شفافیت تلفات در حملات هوایی نیست.

در کنار ماهیت محرمانه حملات هوایی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا به بهانه مقابله با تروریسم، اکنون مشخص نیست که دستور اجرایی جدید ترامپ – که فقط با هدف مخالفت با رئیس‌جمهور رنگین‌پوست پیش از خود است – چقدر شفافیت درباره چگونگی اجرای چنین عملیات‌هایی را نسبت به گذشته کاهش می‌دهد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید