واکنش تهدیدآمیز ترامپ به رد صلاحیتش در انتخابات 2024

    کد خبر :1042508
ترامپ رد صلاحیت شد

دادگاه عالی ایالت کلرادو در 28 آذر، دونالد ترامپ را برای شرکت در انتخابات 2024 فاقد صلاحیت لازم شناسایی کرد.

دادگاه عالی ایالت کلرادو رییس جمهور پیشین ایالات متحده را فاقد صلاحیت لازم برای تصدی ریاست جمهوری تشخیص داده و در حکمی در 19 دسامبر (28 آذر)، ضمن اعلام عدم صلاحیت وی، او را از شرکت در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در این ایالت محروم کرد.

حکم این دادگاه که با موافقت چهار قاضی در برابر سه قاضی به تصویب رسید، ترامپ را به دلیل دست داشتن در حمله به ساختمان کنگره در 6 ژانویه 2021، محکوم کرده و با استناد به بخش سوم متمم چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده، او را شورشی تشخیص داد.

به نوشته فارس؛ بخش سوم متمم چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده بیان می‌کند که «شخصی که به عنوان یکی از مقامات ایالات متحده یا به عنوان عضو مجلس قانونگذاری یک ایالت یا در مقام یک مسئول اجرایی یا قضایی ایالتی، برای حمایت از قانون اساسی ایالات متحده قبلاً سوگند ادا کرده باشد، ولی بعداً علیه ایالت خود شورش کند یا به دشمنان وابسته آن یاری دهد، نمی‌تواند به عنوان نماینده سنا یا نماینده کنگره یا عضو هیئت انتخاب کننده رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری انتخاب شود، یا هر گونه سمت کشوری و لشکری را در ایالات متحده یا درهر یک از ایالات آن تصدی کند. هر چند کنگره می‌تواند با رای دو سوم اعضای هر یک از دو مجلس، به عدم صلاحیت فرد مذکور پایان دهد».

با این وجود، ستاد انتخاباتی ترامپ بلافاصله اعلام کرد که با بردن شکایت خود به دیوان عالی ایالات متحده، اعتراض خود را به حکم دادگاه عالی ایالتی کلرادو اعلام می‌کند. با وجود مطرح شدن دعاوی مشابه در ایالات آریزونا، میشیگان و مینه سوتا، این اولین بار بود که یک دادگاه عالی ایالتی حکم به محکومیت ترامپ داده است.

واکنش ترامپ به رای جنجالی دادگاه کلرادو

دونالد ترامپ در واکنش به رد صلاحیت خود در انتخابات ایالت کلرادو، رئیس‌جمهور سابق آمریکا جریان چپ و جو بایدن را به استفاده سیاسی از دموکراسی متهم کرد.

پس از صدور رأی دادگاه عالی ایالت کلرادو مبنی بر رد صلاحیت دونالد ترامپ، کمپین او سریعا ایمیلی برای طرفداران ارسال کرد و در آن خواستار حمایت‌های مالی برای مبارزه حقوقی با این ححکم شد.

به نوشته اکوایران به نقل از دِهیل، ترامپ در ایمیلی به حامیانش هشدار داد که حکم کلرادو راه را برای رد صلاحیت او در سایر ایالت‌ها باز می‌کند. در این ایمیل آمده است: «به خدا امیدوارم که آمریکایی‌ها چشمشان به آنچه که بر کشورمان می‌گذرد، باز شود».

اگرچه جو بایدن و مقامات دموکرات در حکم دادگاه دخالتی نداشتند اما ترامپ در ادامه افزود که دموکرات‌ها در تلاش برای تقلب در انتخابات علیه او هستند. در این ایمیل آمده است: «من به قضات چپ‌گرا اجازه نمی‌دهم که آرای اکثریت آمریکایی‌ها را بدزدند».

همچنین پایگاه ان‌بی‌سی مونتانا گزارش داد که کمی پس از صدور حکم، ترامپ در رویدادی در ایالت آیووا به روی صحنه رفت. او سخنان خود را با پرداختن به وضعیت اقتصاد و مرزها آغاز کرد و گفت وقتی که او رئیس‌جمهور بود، کشور امنیت بیشتری داشت.

او در سخنرانی خود گفت:

«دموکرات‌های چپ رادیکال در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ تقلب کردند. ما به آن‌ها اجازه تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ را نخواهیم داد. ما اجازه نمی‌دهیم. هر بار که دموکرات‌های چپ رادیکال، مارکسیست‌ها، کمونیست‌ها و فاشیست‌ها به من اتهام می‌زنند، من آن را نشان افتخار بزرگی می‌دانم.

«من بخاطر شما مردم متهم میشم؛ هرگز فراموش نکنید. دشمنانمان می‌خواهند آزادی را از من سلب کنند؛ چرا که من هرگز اجازه نخواهم داد آزادی شما را بگیرند.

۲۰۲۴ نبرد نهایی ماست».

استیون چونگ، سخنگوی کمپین انتخاباتی ترامپ در بیانیه‌ای اذعان کرد:

«جای تعجب نیست که دادگاه عالی کلرادو که تماماً دموکرات هستند، علیه رئیس‌جمهور ترامپ حکم صادر کرده است. آن‌ها به نمایندگی از جو بایدن، از طرح گروهی چپ‌گرا با حمایت مالی جورج سوروس برای حذف نام ترامپ از برگه‌های رأی حمایت می‌کنند».

ویوک راماسوامی، رقیب ترامپ در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه نیز در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) این حکم را حمله‌ای واقعی علیه دموکراسی خواند و دادگاه عالی این ایالت را دسته‌ای قضات دموکرات توصیف کرد که به دنبال منع رئیس‌جمهور سابق از انتخابات ۲۰۲۴ هستند.

متعهد می‌شوم که از انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در ایالت کلرادو انصراف دهم؛ مگر اینکه به ترامپ اجازه داده شود در انتخابات ایالتی شرکت کند. از ران دسانتیس، کریس کریستی و نیکی هیلی دعوت می‌کنم که فوراً همین کار را انجام دهند. در غیر این صورت، آن‌ها نیز به طور ضمنی این حکم را تأیید کرده‌اند.

حکم امروز آخرین تاکتیک مداخله در انتخابات برای ساکت‌کردن مخالفان سیاسی و دستکاری نتیجه انتخابات به نفع هر دست نشانده‌ای است که دموکرات‌ها با سلب حق رای مردم، به دنبال نشاندن آن در کاخ سفید هستند».

حزب جمهوری‌خواه کلرادو نیز در بیانیه‌ای تهدید کرد که در صورت حذف ترامپ از رقابت‌های درون‌حزبی این ایالت، حزب به طور کلی انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در کلرادو را لغو خواهد کرد.

1
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد
  1. Ebi گفت:
    موافقم ۱

    پس توی اگریکا هم شورای نگهبان وجود داره فقط اسمش فرق میکنه

دیدگاهتان را بنویسید