جدیدترین اخبار
13 شهریور 1397 ساعت 15:37 پزشکی و سلامت کد خبر :361803
برای چاپ کلیک کنید

تبدیل ایران به قطب دارویی خاورمیانه

تبدیل ایران به قطب دارویی خاورمیانه

هدف هفته فارما ارائه توانمندی‌های صنعت دارویی کشور با رویکرد تجاری، علمی، فرهنگی و آموزشی در راستای ارتقاء و افزایش آگاهی دارویی و آشنایی جامعه با دستاوردهای نوین دارویی است.

به گزارش مهر، به مناسبت چهارمین نمایشگاه ایران فارما (دارو و صنایع وابسته) و همزمان با روز جهانی داروسازان، برای نخستین بار در ایران، هفته فارما با هدف رشد صنعت دارویی کشور و ایجاد زیرساخت‌ها برای تبدیل ایران به قطب دارویی خاورمیانه، با ارائه برنامه‌های متنوع و رویدادهای مهم در حوزه دارو و سلامت برگزار می‌شود.

بیش از ۱۲ رویداد در این هفته، با تمرکز بر کسب و کار، دانش، نوآوری، معرفی توانمندی‌ها در زمینه داروسازی برگزار می­ شود و با این حساب، هفته فارما یک هفته پر از فرصت رشد و پیشرفت است که در آن تمام گروه‌های صنعتی دارویی کشور دیده شده ­اند. از صنعت­گران و صاحبان صنایع گرفته تا دانشجویان و صاحبان ایده و حتی هنرمندان و فعالان عرصه روابط عمومی‌و رسانه. هدف هفته فارما ارائه توانمندی‌های صنعت دارویی کشور با رویکردی تجاری، علمی، فرهنگی و آموزشی در راستای ارتقا و افزایش آگاهی دارویی و آشنایی جامعه با دستاوردهای نوین دارویی همزمان با روز جهانی داروسازان(۲۵ سپتامبر) بوده است.

یکشنبه یکم مهر ۹۷: نشست تخصصی نقش روابط عمومی‌و رسانه‌‌‌‌های حوزه سلامت در ارتقای صنعت داروسازی

ارتباطات اثر بخش ارتباط تنگاتنگی با عملکرد موفق دارد. نظام بهداشت و درمان کشور بدون روابط عمومی‌و حضور رسانه‌ها قادر به ایفای نقش حیاتی خود در حفظ، تامین و ارتقای سلامت مردم نیست. اهمیت جایگاه روابط عمومی‌در عصر ارتباطات و در دورانی که اطلاع‌رسانی در همه عرصه‌ها پیشتاز است، دوچندان شده است به گونه ای که موفقیت سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌ها و دوامشان در عرصه فعالیت‌های تخصصی به عملکرد روابط عمومی‌های آن وابسته است.

روابط عمومی‌مدون و برنامه ریزی شده یکی از ابزارهای قوی مدیریت افکار است، روابط عمومی‌ها به عنوان اصلی‌ترین حلقه ارتباط بین مدیران و کارکنان بوده و مسئولیت‌‌‌های خطیری در این زمینه بر عهده دارند. به همین دلیل توجه ویژه به روابط عمومی، به عنوان نهادی که می‌تواند به صورت نظام مند، برنامه ریزی شده و سنجیده در جهت ایجاد، حفظ و گسترش تعامل و تفاهم مدیران با کارکنان اقدام کند، بسیار حائز اهمیت است.

ایفای نقش‌های متنوعی همچون کاهش تعارضات درونی و بیرونی، گفتگو و متقاعد کردن، معرفی اهداف، جایگاه برنامه و دستاوردهای حاصل از عملکرد، ایجاد جریان آزاد اطلاعات و جلب اطمینان و اعتماد آحاد جامعه از اهم وظایف روابط عمومی‌و رسانه‌های حوزه سلامت است. در چنین شرایطی روابط عمومی‌به عنوان پیشانی و پیشخوان نظام بهداشت و سلامت نقش بسیار اساسی در پیشبرد اهداف عالیه و بویژه صنعت دارویی کشور به عنوان یکی از حیاتی‌ترین ارکان این وزارت خواهد داشت.

روابط عمومی‌های حوزه سلامت نسبت به سایر دستگاه‌ها رسالت سنگین تری را به عهده دارد. رسالت این حوزه علاوه بر نقش معمول تمام روابط عمومی‌ها و اطلاع رسانی، تلاش برای ارتقای فرهنگ سلامت و سطح آگاهی سلامت جامعه است و این رسالت بزرگی است.

تبیین این نقش مهم روابط عمومی‌و رسانه‌‌‌‌های حوزه سلامت در ارتقای صنعت داروسازی موضوع مهمی‌است که در روز نخست و مهم هفته فارما به آن پرداخته خواهد شد.

دوشنبه دوم مهر ۹۷: افتتاحیه نمایشگاه ایران‌فارما،اثرگذاری نمایشگاه‌های تخصصی در افزایش توان صنعت دارو

نمایشگاه‌های تجاری یکی از مهمترین ابزار بازاریابی و ارتباطات تجاری به حساب می­آید. فعالیت‌های تجاری نه تنها از نمایشگاه‌های تجاری داخل کشور بهره می‌گیرد بلکه از نمایشگاه‌های تجاری مهم خارجی نیز به منظور بازاریابی صادراتی بهره‌مند می‌گردد. بر این اساس می‌توان آثار و ابعاد برپایی نمایشگاه‌ها را که مبین نقش و جایگاه مهم صنعت نمایشگاهی تحت عناوین زیر بررسی نمود:

۱- نمایشگاه‌ها، مرکز تبادل اطلاعات، دانش فنی و بررسی‌های تجاری

یکی از نتایج مهم برپایی نمایشگاه‌ها، پدید آمدن فرصت‌های بی‌بدیل به منظور دستیابی سریع، کم هزینه و سهل‌تر به اطلاعات مورد نیاز بخش‌های تجاری – صنعتی در خصوص یک یا چند حوزه مرتبط است.

۲- نمایشگاه‌ها، توسعه‌دهنده گردشگری و اشتغال ملی

برپایی نمایشگاه‌ها بویژه در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی از جنبه‌های مختلف موجبات پویایی اقتصاد را فراهم می‌سازد که از جمله آن کمک به توسعه و رونق صنعت گردشگری و نیز حفظ و ارتقاء سطح اشتغال ملی است.

۳- نمایشگاه‌ها، عامل افزایش مبادلات بازرگانی، توسعه همکاری‌های اقتصادی و ارتقاء سطح صادرات

برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی تجاری عامل مهمی‌در جهت ایجاد ارتباط نزدیک‌تر میان بازارهای کشورهای مختلف به شمار می‌آید چرا که برگزاری یک نمایشگاه بین‌المللی تجاری به صورت تخصصی و یا عمومی‌بستری را جهت مذاکرات هیات‌های اقتصادی و بخش‌های تجاری خارجی فراهم آورده و بدین ترتیب یکی از مراکز توسعه و محورهای اساسی مبادلات دو یا چند جانبه بازرگانی خارجی کشورها محسوب می‌گردد.

۴- نمایشگاه‌ها عامل ارتقاء سطح تولیدات و افزایش درآمد عمومی

برپایی نمایشگاه‌های تجاری نقش مهمی‌را در ارتقاء سطح تولیدات و افزایش درآمد عمومی‌که از نتایج جنبی آن است ایفا می‌نماید. انعقاد قراردادهای همکاری‌های دو یا چند جانبه و نیز سرمایه‌گذاری‌های مشترک که در جریان برگزاری نمایشگاه‌های تجاری تمهیدات و موجبات آن فراهم می‌گردد، نقطه‌ی آغازی برای تشکیل واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ در داخل کشور است که علاوه بر ارتقاء سطح اشتغال که قبلا نیز بدان اشاره شد، افزایش درآمد عمومی‌را به دنبال دارد.

۵- نمایشگاه‌ها، ایجاد کننده رقابت‌های سالم داخلی و بین‌المللی

خصیصه ذاتی نمایشگاه‌ها گرد هم آوردن بخش‌های مختلف خدماتی و صنعتی در یک یا چند حوزه مختلف در محدوده خاص زمانی و مکانی است که این به نوبه خود نوعی رقابت را میان تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان و صاحبان بخش‌های صنعتی و خدماتی به وجود می‌آورد و آن‌ها را ترغیب می‌نماید تا با کسب فن‌آوری روزآمد و استانداردهای بین‌المللی تلاش بیشتری را در جهت افزایش تولیدات و یا ارایه خدمات بازارهای جهانی به انجام رسانند و از شیوه‌های نوین بازاریابی جهت دستیابی به بازارهای جدید بهره‌مند گردند.

۶- نمایشگاه‌ها، بسترساز انتقال تکنولوژی

یکی از اهداف مهم برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی به‌ویژه نمایشگاه‌های تخصصی، فراهم آوردن بسترهای انتقال فن‌آوری نوین به بخش‌های صنعتی کشورها، بویژه کشورهای در حال توسعه است.

۷- نمایشگاه‌ها، عاملی موثر در کاهش هزینه‌‌‌های تجاری

از جمله منافع عمده نمایشگاه‌ها می‌توان به عامل کاهش هزینه‌ها اشاره نمود، بگونه‌ای که تحقیقات نشان می‌دهد انجام یک معامله تجاری (بطور نمونه) در شرایط نمایشگاهی ۳۰ درصد کم‌هزینه تر و تعداد دفعات پیگیری آن ۶۰ درصد کمتر، قابل تحقق است. همچنین انجام تحقیقات در نمایشگاه‌ها هزینه پایین‌تری را در بر دارد.

۸- بازده سرمایه برای مشارکت‌کنندگان در نمایشگاه‌ها در مقایسه با سایر ابزارهای بازاریابی بالاتر می‌باشد

در حال حاضر ابزارهایی برای توسعه تجارت وجود دارد و نمایشگاه‌ها یکی از مهمترین ابزارهایی هستند که در این ارتباط تأثیر داشته است. زیرا در صنعت نمایشگاهی همه ابزارهای بازاریابی را با هم می‌بینید. تحقیقات انجام شده در این خصوص حاکی از این است که نمایشگاه‌ها با ۴۴ در صد بازگشت سرمایه در مقایسه با سایر ابزارهای آمیخته ترفیع از قبیل تبلیغات، روابط عمومی، فروش حضوری، فروش مستقیم، فروش‌های فوق‌العاده و جشنواره‌ها از جایگاه بالاتری برخوردار می‌باشد، به‌گونه ایکه بازاریابی مستقیم با ۱۸ درصد و تبلیغات با ۱۵ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما (دارو و صنایع وابسته)، توسط سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو و به عنوان بزرگترین رویداد دارویی خاورمیانه با مشارکت گسترده انجمن و سازمان و نهاد فعال و حضور بیش از ۵۰۰ شرکت دارویی و صنایع وابسته در روز دوم هفته فارما( ۲ مهرماه ۱۳۹۷) بازگشایی خواهد شد و فرصت‌های نوینی را در اختیار صاحبان صنایع و متخصصین و کارشناسان حوزه دارو، تجار و سرمایه گذاران و سایر گروه‌های هدف قرار خواهد داد.

سه شنبه سوم مهر ۹۷: پنل تخصصی نوآوری در کاربرد اپلیکیشن حوزه سلامت

در سال‌های اخیر و با توجه به رشد و به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنایع مختلف، ساختار کسب‌وکارها و الگوهای ارزش‌آفرینی آن‌ها نیز دستخوش تغییرات جدی شده است. تحول دیجیتال (Digital Transformation) کسب‌وکارهای سنتی را در نوردیده است و مدل جدیدی از تجربه مشتری، فرآیندهای عملیاتی و مدل تجاری را برای آنان فراهم کرده است.

چهارشنبه چهارم مهر ۹۷: نگاهی ویژه به آموزش در صنعت دارو

تقویت ارتباط آموزش و صنعت همواره یکی از دغدغه‌های اصلی دست اندرکاران نمایشگاه ایران فارما بوده است. بدین منظور در کنار حضور گسترده شرکت‌های فعال در این صنعت، کارگاه‌های آموزشی متعددی برای آشنایی بیشتر مخاطبان با حوزه‌های مختلف صنعت داروسازی در نظر گرفته شده است. کارگاه‌های آموزشی نمایشگاه‌ بین‌المللی ایران فارما به گونه‌ای طراحی شده است که بستر لازم جهت بهره مندی از دانش و تخصص استادان خبره داخلی و خارجی، مدیران شرکت‌های معتبر، انجمن‌های تخصصی و سایر مراکز تحقیقاتی فراهم آید.

چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما بر اساس یکی از رسالت‌های خود که توسعه و ارتقای دانش و ارزش آفرینی است بیش از ۴۰ عنوان دوره‌ آموزشی و کارگاه مورد کاوی را مرتبط با نیاز صنعت، دانشجویان، داروسازان و متخصصان، اصحاب رسانه و روابط عمومی‌های حوزه سلامت، ناشران تخصصی کتب علوم پزشکی دارویی و دانشگاهی پیش بینی کرده است که از دوم تا چهارم مهر ۹۷ در مصلای امام خمینی همزمان برپا خواهد شد.

روز چهارم هفته فارما همزمان با اختتامیه نمایشگاه ایران فارما این کارگاه‌های آموزشی و مهارتی پایان خواهد یافت.

پنجشنبه پنجم مهر: تورهای دانشجویی: ارتباط صنعت و دانشگاه

نظر به استقبال سال گذشته دانشجویان رشته‌های داروسازی از بازدیدهای دانشجویی در سومین نمایشگاه ایران فارما، پنجمین روز هفته فارما با هدف تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه به برگزاری تورهای بازدید ویژه دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی و داروسازی اختصاص خواهد داشت. این تورهای دانشجویی به منظور بازدید هدفمند و ایجاد بستری مناسب جهت آشنایی دانشجویان با شرکت‌های فعال در صنعت داروسازی برنامه ریزی شده است و هدف از آن‌ها، تقویت ارتباط بین صنعت و دانشگاه، آشنایی دانشجویان با فضای واقعی کسب و کار و چالش‌‌‌های تولید و صنعت دارو است. همچنین ایجاد جرقه‌‌‌های تولید ایده در ذهن بازدید کنندگان از جمله اهداف مورد انتظار تورهای بازدید از صنعت است.

جمعه ۶ مهر ۹۷: تعامل هنر و فرهنگ با صنعت

هنر در جهان امروز به عنوان دریچه ­ای نافذ و تعیین کننده محسوب می‌شود و امروزه، در بسیاری از کشورها برای بسترسازی و عملیاتی کردن برنامه‌ها و راهبردهای کلان ملی و بین‌المللی از آن بهره‌گیری می‌شود. از این رو به هیچ وجه نمی‌توان تاثیر عمیق هنر بویژه عکس و سینما را بر زندگی مردم و روابط اجتماعی نادیده گرفت.برپایی نمایشگاه تخصصی عکس و فیلم حوزه سلامت همزمان با هفته فارما می‌تواند به تعامل هر چه بیشتر فرهنگ و هنر با صنعت داروسازی کمک می‌کند. نمایشگاهی از این دست در ارائه فرهنگ لازم به مخاطبان و ترویج آن بسیار موثر خواهد بود.

در روز ششم و پایانی هفته فارما به تعامل صنعت داروسازی کشور با هنر هفتم و برپایی نمایشگاه جانبی عکس اختصاص خواهد داشت و بدین منوال، هفته ای که با رسانه آغاز خواهد شد ؛ با رسانه هم به پایان خواهد رسید.

روی خط خبر

 • بیشترین سهم منابع درآمدی خانوارها در سال گذشته: از محل یارانه ها، حقوق بازنشستگی و اجاره مسکن شخصی
 • درخواست فرصت 20 ماهه طالبان از جامعه جهانی
 • دیدار وزیر امور خارجه روسیه با کشور‌های حوزه خلیج فارس
 • انگلیس خواستار اصلاحات در لبنان شد
 • واکسن فایزر از کشور بلژیک وارد کشور می‌شود
 • عراق: رابطه با اسرائیل برقرار نخواهد شد
 • برنامه تعطیلی سینماها در ایام اربعین اعلام شد
 • ادامه ماجرای هولناک گورهای جمعی کودکان بومی‌کانادا؛ کلیسا عذرخواهی کرد
 • جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور
 • بازگشت زائران اربعین از دوشنبه/ تعلیق سه ماهه یک شرکت مسافرتی
 • ترخیص همه کامیون‌های دپو شده گمرک، تا آخر مهرماه
 • احتمال قطعی ۸ ساعته گاز محدوده‌هایی از مناطق ۱۶ و ۱۹ شهرداری تهران برای فردا
 • ساعت کار میادین میوه و تره‌بار تهران در نیمه دوم سال اعلام شد
 • بازداشت یک ایرانی در سوئد
 • رئیسی: سامانه هوشمند کنترل کرونا آزمایش شود
 • شامبالا نماینده سینمای قرقیزستان در اسکار ۲۰۲۲ شد
 • دستگیری سارق هزار میلیاردی منزلی در غرب تهران
 • نظر رئیس شورای رقابت درباره واردات خودرو
 • سرگردانی زائران در فرودگاه بدون عذرخواهی و جبران خسارت/ عکس
 • سازمان بورس: توزیع سهام عدالت شانسی نبود
 • خدمات اتوبوسرانی تهران به عزاداران اربعین
 • رئیس سابق سازمان غذا و داروی آمریکا: احتمالاً دلتا آخرین موج کرونا است
 • طرح نمایندگان مجلس برای تثبیت قیمت‌ها و کنترل تورم
 • فایزر برای زنان بی خطر است
 • ۲۰۹ نماینده مجلس طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را امضا کردند
 • قیمت سکه، طلا و ارز شنبه ۳ مهر /اینفوگرافیک
 • سازمان ملل تعداد کشته شدگان 10 سال جنگ سوریه را اعلام کرد
 • ارائه اینترنت رایگان برای دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها
 • هشدار در مورد مصرف نوعی داروی مسکن در دوران بارداری
 • خشم سعودی‌ها از حواشی غیراخلاقی جشن «روز ملی عربستان»
 • 16 شهریور- حامد