تابستان طوفانی در راه است

    کد خبر :1074525
تابستان طوفانی در راه است

ماهواره‌های جهانی هواشناسی ورود سامانه بارشی در ابتدای فصل تابستان به ایران را پیش‌بینی کرده و برای ۴ شهرستان هشدار سیل صادر کردند.

باد در قفس کردن، پل بستن روی دریا و «باران در تابستان» ضرب‌المثل‌هایی است که کنایه از امر محال است.حال امر محال ممکن شده و سامانه‌های جهانی هواشناسی برای مناطقی از ایران از جمله تهران پیش‌بینی باران کرده است. برای مشکین‌شهر، اهر، هریس و سراب هشدار سیلاب صادر شد.بارش‌های سیل‌آسای تابستانی در تیرماه سال ۱۳۸۶ منتهی به خسارت گسترده در مناطق شمالی کشور شد و بنابر آمار غیر رسمی ۱۳ نفر را به کام مرگ کشاند.

۲۴ استان ایران در ابتدای تابستان از ۱۷.۶ تا ۰.۰۱ میلیمتر باران دریافت می‌کنند.

مفید یا غیرمفید بودن بارندگی‌های تابستانی همواره یکی از محورهای بحث کارشناسان کشاورزی است.

کارشناس منابع آب علی اسحاقی معتقد است که بارش‌های فصل تابستان به دلیل دمای هوا عمدتا در زمان کم و با شدت زیاد همراه می‌شود و این شدت می‌تواند به تقویت منابع آبی کشور کمک کند.

در مقابل، کارشناس کشاورزی بهروز پورجواد می‌گوید که اگر شدت بارش بالا باشد، از طریق سیلاب خسارت به همراه آورده و اگر شدت کم باشد، اساسا همه آب تبخیر می‌شود، مضافا اینکه بارندگی در دوران برداشت گندم ضرر خالص است.

به گزارش فارس، همزمان با تغییرات اقلیمی، کارشناسان سازمان ملل هشدار دادند، پدیده‌های نوظهور از جمله بارش‌های سیل‌آسا در فصل گرم شدت خواهد گرفت، در این راستا، بسته پیشنهادی سازمان ملل تطبیق مدیریت منابع آب با شرایط جدید و تغییر در زمان کاشت، داشت و برداشت را برای کاهش خسارت‌ها پیشنهاد می‌کند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید