وزیر نیرو گفت: بر اساس برنامه مشترک وزارت نیرو و وزارت صمت، در تابستان امسال برق مورد نیاز ۵۸۰ هزار واحد صنعتی و تولیدی که معادل ۹۰ درصد صنایع کشور را تشکیل می‌دهند، بدون محدودیت تامین می‌شود.

علی‌اکبرمحرابیان،‌ وزیر نیرو در ارتباط ویدئوکنفرانسی با شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای، به ناترازی در تولید و مصرف برق در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: این ناترازی حدود ۱۵ هزار مگاوات بود و پیش‌بینی می‌شد در سال ۱۴۰۱ با درنظر گرفتن رشد تولید به حدود ۲۰ هزار مگاوات برسد.

وی افزود: به واسطه پیشبرد مجموعه اقدامات، برنامه‌ریزی برای انجام طرح‌های توسعه‌ای، بهینه‌سازی و مدیریت مصرف، خوشبختانه تابستان سال گذشته را با حداقل مشکل پشت‌سر گذاشتیم.

محرابیان به مدیریت مصرف برق در سال‌جاری اشاره و تصریح کرد: با بهره‌گیری از تجربیات سال گذشته، 140 اقدام در این زمینه پیش‌بینی شد؛ شرایط موجود حاکی از رشد مصرف قابل توجه نسبت به سال گذشته را دارد که برخی مربوط به گرمای زودرس هوا به ویژه در استان‌های شمالی از جمله گیلان، مازندران و گلستان و نیز استان‌های جنوبی و مرکزی کشور می‌شود.

به گفته وی، بر اساس پیش‌بینی هواشناسی، تابستان امسال نسبت به شرایط نرمال 1.5 تا 2 درجه گرمای هوا افزایش می‌یابد که با این شرایط مصارف انرژی نیز افزایش خواهد یافت.

وزیر نیرو در ادامه به مدیریت مصرف برق در بخش اداری کشور اشاره کرد و بیان داشت: پیش‌بینی شده است که در ساعات اوج مصرف 1000 مگاوات در بخش اداری صرفه‌جویی صورت گیرد؛ در این باره اقدام اول مربوط به تغییر ساعت کار ادارت از ساعت 6 تا 13 می‌شد که به خوبی اجرایی شد؛ بر این اساس ادارات مکلف هستند در ساعات اداری 30 درصد و بعد از ساعات اداری 60 درصد نسبت به سال 1400 کاهش مصرف برق داشته باشند.

وی همچنین درباره کاهش مصرف برق در بخش کشاورزی ابراز داشت: پیش‌بینی شده در بخش کشاورزی در ساعات اوج 2600 مگاوات میزان مصرف برق کاهش یابد. البته در ساعات غیراوج برق مورد نیاز این بخش به طور کامل احصا می‌شود.

محرابیان به مدیریت مصرف برق در بخش خانگی اشاره کرد و افزود: در بخش خانگی دو سیاست تشویقی و تنبیهی در دستورکار قرار گرفت که 70 درصد مربوط به ابزار تشویقی می‌شود و پیش‌بینی شده است با مدل‌سازی اقتصادی ما‌ می‌توانیم تا 10 درصد در مناطق گرمسیر و 7 درصد مناطق غیرگرمسیر شاهد کاهش مصرف انرژی در بخش خانگی باشیم.

وی در این‌باره ادامه داد: به رغم رشد میزان تقاضای انرژی طی 15 روز گذشته در کشور، با صرفه‌جویی 4 تا 5 درصدی مصرف برق در بخش خانگی در شرایط همسان گذشته روبرو شده‌ایم.

وزیر نیرو تاکید کرد که چنانچه مصرف برق توسط مشترکان خانگی بیش از الگوی تعیین شده باشد، تعرفه برق این دسته از مشترکان به صورت پلکانی و بدون یارانه محاسبه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه خاموشی در بخش خانگی، خط قرمز وزارت نیرو است، گفت: عموما خاموشی آن چیزی است که بر اساس برنامه برای کاهش مصرف اعمال می‌شود؛ در حالی که در مواقعی خاموشی به دلیل مشکلات فنی شبکه و حوادث از جمله برخورد اجسام، خطای انسانی، عوامل طبیعی و محیطی رخ می‌دهد.

وزیر نیرو یادآور شد: در دنیا شبکه‌ای نیست که با نقص فنی مواجه نشود اما میزان آن مهم است. باید در کنار فعال کردن سامانه اطلاع‌رسانی به منظور اعلام علل حوادث، این موارد با برنامه‌ریزی به حداقل برسند.

وی در ادامه به موضوع مدیریت مصرف برق در بخش صنایع کشور پرداخت و اظهارکرد: بر اساس برنامه مشترک وزارت نیرو و وزارت صمت، مشترکان برق صنایع در سه گروه تقسیم و مدیریت می‌شوند.

محرابیان در این باره تصریح کرد: در این اطلاعیه، گروه اول را صنایع کوچک تشکیل می‌دهند که بالغ بر 580 هزار واحد صنعتی و تولیدی را شامل می‌شود؛ به عبارت دیگر برای بیش از 90 درصد صنایع محدودیتی در تامین برق اعمال نمی‌شود.

وی ادامه داد: در گروه دوم برق مورد نیاز واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی و واحدهای صنعتی خارج از شهرک‌های صنعتی با دیماند بیش از 500 کیلووات نیز از 20 خرداد تا 17 شهریور در شش و نیم روز هفته به طور کامل تأمین خواهد شد و صرفاً نصف روز در هفته و از ساعت 11 تا 23 در برنامه‌های مدیریت مصرف مشارکت خواهند کرد. با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته، امکان جبران محدودیت این نصف روز و تولید حداکثری برای این واحدها در سایر ایام هفته (شش روز و نیم) با جابه‌جایی ساعات کاری حتی به صورت شبانه‌روزی فراهم است.

وزیر نیرو تصریح کرد: در گروه سوم، برق مورد نیاز صنایع بزرگ (حدود 300 واحد صنعتی) مطابق برنامه مدیریت مصرف ابلاغی وزارت نیرو و وزارت صمت در دوره تعیین شده تامین می‌شود. مشارکت این واحدها از طریق جابجایی بخشی از بار مصرفی آنها از ساعات اوج به ساعات غیر اوج و نیز مدیریت زمان بهره‌برداری از تجهیزات وابسته به انرژی در برنامه‌های مدیریت مصرف بوده و در سایر زمان‌های دوره تابستان، انرژی مورد نیاز این واحدها بطور حداکثری تامین می‌شود.

محرابیان رعایت دقیق این برنامه را جزو الزمات وزارت نیرو برشمرد و اظهارکرد: به منظور مدیریت دقیق انرژی لازم است که تولید و مصرف برق همراستا با برنامه باشد.

وی در ادامه بر افزایش ظرفیت نیروگاه‌های کوچک مقیاس تاکید و بیان کرد: تا به امروز ظرفیت نیروگاه‌های کوچک مقیاس برابر با 985 مگاوات اعلام شده است، این در حالی است که این ظرفیت باید به 1300 مگاوات برسد.

وزیر نیرو در پایان با انتقاد از حبس تولید در برخی از نیروگاه‌های کشور، خاطرنشان کرد: در برخی از نیروگاه‌ها با پدیده حبس تولید مواجه هستیم و امید است که این بخش‌ها نیز هرچه سریع‌تر در مدار تولید قرار گیرند.