بیماری های عفونی دوران بارداری برای سلامت مادر و جنین خطرناک است

    کد خبر :299558

یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، گفت: در دوران بارداری سلامت مادر و جنین توسط عوامل عفونی تهدید می‌شود که بسیاری از آنها با اقدامات تشخیصی و درمانی به موقع، قابل پیشگیری است.

دکتر فرهاد یغمایی عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، ضمن اشاره به فرایند بارداری، اظهارداشت: تولد یک نوزاد سالم مهم ترین هدف بارداری است اما متاسفانه در طول دوران بارداری سلامت مادر و جنین توسط عوامل مختلف عفونی مورد تهدید قرار می‌گیرد که می‌توانند عوارض حاد و زودرس، و یا دیررس را ایجاد کنند در حالی که بسیاری از آنها با اقدامات تشخیص درمانی به موقع، واکسیناسیون یا رعایت نکات بهداشتی قابل پیشگیری است.

وی با بیان اینکه ابتلای مادر باردار به بیماری‌های حاد و پر سر و صدایی نظیر وبا خصوصا در طول سه ماه سوم بارداری می‌تواند ۵۰ الی ۷۰ درصد با مرگ جنین و یا حتی مادر همراه باشد، افزود: اما انتقال هپاتیت B و C از مادر به جنین در هنگام تولد می‌تواند کاملا بدون علامت بوده و در طول سال های بعدی زندگی، خود را به صورت بیماری مزمن کبدی در کودک متولد شده نشان دهد.

یغمایی ادامه داد: مادرانی که در دوره بارداری به بعضی از بیماری های مهم عفونی مبتلا شوند، ممکن است نوزادانی معیوب به دنیا بیاورند. از جمله مهم ترین این بیماری ها می توان به سرخجه، هپاتیت، ایدز، سیفلیس، توکسوپلاسموز ، عفونت با ویروس سایتومگال و آبله مرغان اشاره کرد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، ضمن تاکید بر تاثیر چشمگیر بررسی و درمان بیماری های عفونی مادر باردار طی دوران بارداری در پیشگیری از انتقال به جنین، گفت: مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا نخستین مرکزی است که‌ کلینیک مشاوره عفونی مادران باردار را با هدف بررسی وضعیت بهداشتی و سلامتی مادران باردار، پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های عفونی قبل از دوران بارداری و بعد ازآن، پیشگیری، تشخیص و درمان عفونت‌های منتقله از مادر به جنین و ارائه مشاوره‌های تخصصی بیماری های عفونی به مادران باردار، زوجین نابارور، اهدا کنندگان و گیرندگان تخمک و جنین و سایر همکاران و متخصصان راه‌اندازی کرده است و از سال ها پیش تا کنون در حال ارائه مشاوره و خدمات به مادران باردار است.

وی افزود: مدیریت درمان و پیشگیری بیمار های عفونی در بارداری از جمله موارد بسیار تخصصی و پیچیده در حیطه متخصصین بیماری های عفونی است.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، تاکید کرد: شاید ابتلا به برخی عفونت‌های ویروسی، انگلی و یا باکتریایی در شرایط عادی نگران کننده نباشد، ولی برای یک زن باردار عوارض و مشکلات جدی به دنبال دارد.

به گزارش مهر، یغمایی خاطر نشان کرد: شدت این عوارض با توجه به نوع عفونت و سن بارداری متفاوت است، حتی عدم بروز مشکلات مادری و جنینی متعاقب ابتلا به عفونت‌های ویروسی مشغله‌های ذهنی جدی برای این افراد به همراه دارد، لذا آشنایی گروه پزشکی در ارتباط با نحوه برخورد با این بیماری ها ضروری است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید