بیانیه سفارت ایران در تفلیس درباره شیوع کرونا در کشور

بیانیه سفارت ایران در تفلیس درباره شیوع کرونا در کشور

در پی انتشار ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان و شیوع آن در ایران، سفارت جمهوری اسلامی‌ایران در گرجستان بیانیه‌ای را به منظور آگاه سازی افکار عمومی‌گرجستان به شرح زیر صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: از زمان انتشار اخبار شیوع ویروس کرونا در برخی از شهرهای ایران اقدامات موثر و تمهیدات ویژه‌ای هماهنگ با دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی برای مقابله و کنترل ویروس کرونا در کشور به کار گرفته شده است، بلافاصله ستاد ملی پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا در کشور تشکیل و رئیس جمهور به وزیر بهداشت ماموریت داد تمامی‌راهکارها به منظور جلوگیری از شیوع و ریشه‌کنی هر چه سریعتر این بیماری در دستور کار قرار گیرد.

این بیانیه به اقدامات در دستورکار وزارت بهداشت بر اساس دستور رئیس جمهور از جمله تامین هرگونه بودجه برای مقابله با ویروس کرونا، برگزاری دوره آموزشی و توانمندسازی دانش آموزان و کارکنان دولت و مردم، ابلاغ دستورالعمل مقابله با کرونا در مدارس، تدابیر لازم برای تولید و تامین تمامی‌تجهیزات و وسایل درمانی و بهداشتی (انواع ماسک و ضد عفونی کننده‌ها و کیت‌های تشخیص ویروس)، کاهش ترددها و ساعات کار، ضدعفونی کردن اتوبوس‌ها، وسایل حمل و نقل عمومی‌و ایستگاه‌های مترو، لغو کنسرت‌ها و مسابقات ورزشی، تعطیلی سینماها و اجتماعات و مراکز تجمع، مقابله با گران‌فروشی و احتکار لوازم مربوط به پیشگیری از انتشار ویروس و روان سازی دسترسی عمومی‌مردم به آنها اشاره کرده است.

به گزارش فارس، در بیانیه سفارت ایران در تفلیس با اشاره به اظهارات «هملمن» نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران مبنی بر اینکه «ایران تنها کشور درگیر این چالش نیست و به زودی کشورهای بیشتری با این چالش مواجه خواهند شد، آمده است: کشورهایی که تلاش می‌کنند با پنهانکاری خود را از آلودگی ویروس مصون نشان بدهند و یا انگشت اتهام را با ماشین رسانه‌ای و تبلیغات سنگین متوجه یک کشور می‌کنند، نمی‌توانند به روند مبارزه با ویروس برای نجات کشور خود و ریشه کنی این تهدید بهداشتی جهانی کمک کنند.

به گزارش فارس، این بیانیه می‌افزاید: به اذعان سازمان بهداشت جهانی، سیستم بهداشتی ایران نه تنها در سطح منطقه بلکه در سطح بین‌المللی بسیار توانمند و کارآمد است. دولت ایران با حداکثر اهتمام به همکاری با سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با کرونا ادامه می‌دهد و توانمندی‌های نظام بهداشتی و درمانی کشور به طور گسترده برای مقابله با کرونا وارد میدان شده است.

سفارت ایران در این بیانیه خاطرنشان کرده است: جمهوری اسلامی‌ایران از کلیه کشورها و نهادهای بین‌المللی که به این کشور برای مقابله با ویروس کرونا کمک کرده‌اند، تشکر می‌کند و تنها همکاری و مبادرت به اقدامات مشترک جامعه بین‌الملل را عامل پیروزی بر کنترل، مهار و ریشه کنی ویروس کرونا می‌داند.

در پایان این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی‌ایران ضمن آرزوی سلامتی و سربلندی مردم شریف گرجستان آمادگی خود را برای هرگونه همکاری و همیاری با دولت گرجستان در راستای مبارزه با ویروس کرونا اعلام می‌کند.

به گزارش فارس، سفارت جمهوری اسلامی‌ایران در تفلیس روز گذشته نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بر اساس اعلام شفاهی وزارت خارجه گرجستان به این سفارتخانه بنا به تصمیم دولت این کشور که به دنبال اعلام مشاهده اولین مورد بیماری کرونا و افزایش نگرانی در انتشار و انتقال این ویروس در کشور گرجستان پدید آمده است، تا اطلاع ثانوی از ورود کلیه اتباع، خودروها و کامیون‌های ایرانی به گرجستان ممانعت به عمل خواهد آمد.