بیانیه تند سه کشور اروپایی درباره ناکامی در احیای برجام

  • سیاسی
  • شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ۱۷:۳۵
  • کد خبر :939222

فرانسه، آلمان و انگلیس روز شنبه با صدور بیانیه مشترکی مدعی شدند که ایران از فرصت دیپلماتیک حساس برای احیای برجام  استفاده نکرده است و در عوض به گسترش برنامه هسته ای خود به نحوی فراتر از هرگونه توجیه غیرنظامی قابل قبول ادامه می‌دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای وزارت امور خارجه آلمان؛ سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند: ما دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا از آوریل 2021 با حسن نیت با ایران مذاکره کرده‌ایم تا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه سایر شرکت‌کنندگان در توافق و ایالات متحده به طور کامل بازگردانیم. در اوایل آگوست، پس از یک سال و نیم مذاکره، هماهنگ‌کننده برجام مجموعه نهایی متون را ارائه کرد که امکان بازگشت ایران به پایبندی به تعهدات برجامی اش و بازگشت آمریکا به توافق را فراهم می‌کرد.

بیانیه سه کشور اروپایی درباره برجام

هماهنگ کننده در این بسته نهایی، تغییرات دیگری هم ایجاد کرد که ما را به نهایت انعطاف‌پذیری خود رساند. متأسفانه ایران ترجیح داده است که از این فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکند و در عوض به گسترش برنامه هسته‌ای خود که فراتر از هر گونه توجیه غیر نظامی قابل قبولی هست، ادامه دهد.

در حالی که ما در حال نزدیک‌تر شدن به توافق بودیم، ایران موضوعات جداگانه دیگری را بازگشایی کرد که مربوط به تعهدات بین‌المللی الزام‌آور حقوقی آن کشور تحت معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) و توافق پادمان‌های NPT منعقد شده‌اش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) است.

این خواسته اخیر تردیدهای جدی را در مورد نیات و تعهد ایران به نتیجه موفقیت آمیز برجام ایجاد کرده است. موضع ایران در تضاد با تعهدات الزام آور قانونی آن است و چشم انداز بازگرداندن برجام را به خطر می اندازد.

در ماه ژوئن، شورای حکام آژانس با اکثریت قاطع قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از ایران خواسته بود که برای پاسخ به سؤالات باقی مانده آژانس اقدامی فوری انجام دهد. سه ماه بعد، ایران هیچ اقدامی انجام نداده است، همانطور که در آخرین گزارش مدیرکل آژانس هم تایید شده است.

موضع ما همچنان روشن و ثابت است. ایران باید به طور کامل و بدون تاخیر با حسن نیت با آژانس همکاری کند. این بر عهده ایران است که از نظر فنی پاسخ‌های معتبری به سؤالات آژانس در مورد محل اختفای همه مواد هسته‌ای در خاک خودش بدهد. برجام به هیچ وجه نمی‌تواند برای رهایی ایران از تعهدات الزام آور قانونیش که برای رژیم جهانی منع اشاعه ضروری هستند، استفاده شود.

با توجه به شکست ایران در انعقاد توافق روی میز، ما در کنار شرکای بین‌المللی درباره بهترین روش برای رسیدگی به ادامه تشدید تنش هسته‌ای ایران و عدم همکاریش با آژانس در رابطه با توافق پادمان NPT مشورت خواهیم کرد

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید