بهای نفت وطلا در بازارهای جهانی 1400/12/23

    کد خبر :895392
بهای نفت وطلا در بازارهای جهانی

در حالی که تلاش های دیپلماتیک برای پایان بخشیدن به جنگ اوکراین بیشتر شده و بازارها خود را برای افزایش نرخ بهره در آمریکا آماده می کنند قیمت نفت و طلا امروز دوشنبه شاهد کاهش بود.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با یک دلار و 84 سنت معادل 1.63 درصد کاهش به 110 دلار و 83 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل در ماه آوریل هم با 2 دلار و 31 سنت معادل 2.11 درصد کاهش به 107 دلار و 2 سنت رسید.

قیمت هر دو شاخص نفتی از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در روز 24 فوریه حدود 40 درصد رشد داشته است.

تینا تنگ تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس در این باره گفت: «قیمت نفت ممکن است این هفته روند کاهشی خود را ادامه دهد زیرا سرمایه گذاران در حال کنار آمدن با تاثیرات تحریم ها علیه روسیه هستند، ضمن اینکه طرف های درگیر سیگنال هایی مبنی بر مذاکره برای دستیابی به آتش بس ارسال کرده اند.»

به گفته تنگ در عین حال تمرکز فعالان بازار معطوف نشست سیاست گذاری فدرال رزرو آمریکا در هفته جاری شده که انتظار می رود با افزایش نرخ بهره در آن، ارزش دلار تقویت شود و این موضوع بر قیمت کالاهای خام تاثیر منفی بگذارد.

در حالی که احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا موجب بالا رفتن سوددهی اوراق خزانه داری این کشور شده و در حالی که امیدواری ها به برقراری صلح بین اوکراین و روسیه موجب کاهش اشتها برای سرمایه گذاری در بازار طلا گشته است، قیمت فلز زرد روز دوشنبه شاهد کاهش بود.

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.62 درصد کاهش به 1976 دلار و 12 سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه آوریل هم با 0.27 درصد کاهش به 1979 دلار و 60 سنت رسید.

مارگارت یانگ استراتژیست موسسه دیلی اف ایکس در این باره گفت: «یک عامل مهم (کاهش قیمت) رشد سوددهی اوراق قرضه است. همچنین به نظر می رسد که بازار خود را برای افزایش نرخ بهره در روز چهارشنبه آماده کرده است. اینها عوامل کاهنده قیمت محسوب می شوند.»

وی افزود: «با توجه به این واقعیت که هر دو طرف درگیر مایل به گفت وگو هستند، من فکر می کنم احتمالا بدترین روزهای بحران اوکراین را پشت سر گذاشته ایم. بعید است قیمت طلا بیش از رقم هایی که هفته گذشته به ثبت رسید بالا برود و یا رکورد جدیدی را ثبت کند.»

در حالی که انتظار می رود فدرال رزرو در نشست دو روزه خود در اواخر هفته جاری نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش دهد، سوددهی اوراق قرضه ده سال خزانه داری آمریکا به بالاترین رقم حدود یک ماه گذشته رسیده است.

طلا به شدت نسبت به هرگونه افزایش نرخ بهره در امریکا حساس است زیرا هرگونه افزایشی هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا را افزایش می دهد.

روز دوشنبه شاخص ها در بازارهای جهانی بورس نیز به امید فروکش کردن بحران اورکراین شاهد ترمیم بود و این موضوع به افت بیشتر قیمت طلا کمک کرد.

ایران جیب

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید