جدیدترین اخبار
24 شهریور 1396 ساعت 10:54 اقتصادی کد خبر :104309
برای چاپ کلیک کنید

برگزاری مناقصات فرعی فاز 11 پارس جنوبی تا دی ماه

برگزاری مناقصات فرعی فاز 11 پارس جنوبی تا دی ماه

سرپرست مدیریت مهندسی و ساختمان شرکت نفت و گاز پارس اعلام کرد: طراحی های پایه و اولیه طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی پایان یافته و اسناد مناقصه قراردادهای فرعی تهیه شده است و انتظار می رود این مناقصات تا پایان سال جاری میلادی (دی ماه) برگزار شود.

«رسول فلاح نژاد» امروز در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی شرکت ها و پیمانکاران ایرانی با طرح های جدید بالادستی فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی به ایرنا گفت: از زمان انعقاد قرارداد این طرح با شرکت توتال تاکنون، برنامه ریزی فشرده ای برای انجام طراحی های اولیه و پایه صورت گرفته که به طور تقریبی به اتمام رسیده است.
وی اعلام کرد: اسناد مناقصه قراردادهای فرعی این میدان گازی تهیه شده و بین شرکت های مناقصه گر توزیع شده است، حتی پیشنهادهای مالی برای برخی قراردادها باز شده و در حال انعقاد است و چند قرارداد دیگر در مرحله نهایی شدن پیشنهادها قرار دارد.
«طبق برنامه ریزی، تا پایان سال جاری میلادی همه قرارداهای فرعی نهایی، جمع بندی و واگذار می شود و شرکت های برنده مشخص می شوند تا از ابتدای سال 2018 میلادی فعالیت اجرایی طرح را آغاز کنند».
سرپرست طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی افزود: مطالعات مربوط مرحله دوم طرح که مربوط به سکوهای فشارافزایی است، به موازات پیشرفت امور در دست پیگیری بوده و تا پایان امسال بر اساس برنامه ریزی این مطالعات جمع بندی می شود تا به الگو و روش نهایی مورد تایید برسیم و بر اساس آن کارهای مقدماتی انجام شود.
وی گفت: بر این اساس تا پایان امسال سازندگان و پیمانکاران اصلی طرح مشخص می شوند و شرکت ها باید نسبت به تجهیز کارگاه و آغاز عملیات اجرایی اقدام کنند.
معاون شرکت نفت و گاز پارس که با شرکت فرانسوی توتال کنسرسیوم توسعه میدان گازی 11 پارس جنوبی را در دست اجرا دارد، سرعت انجام امور را مناسب دانست و توضیح داد: در ماه های اولیه طراحی، برای هر طرح مناقصات فرعی انجام می شود که تا این مرحله انجام طراحی ها و توزیع اسناد مناقصه و دریافت پیشنهادها صورت گرفته است و به نظر می رسد روال کار طبق برنامه و حتی در مواردی جلوتر از آن است.

** استقبال شرکت های ایرانی از مناقصات فرعی
مجری طرح توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی با بیان اینکه قراردادهای بسیاری بر اساس الگوی جدید نفتی در شرکت ملی نفت در دست پیگیری است، گفت: با اجرای الگوی جدید قراردادهای نفتی در قالب امضای قرارداد همکاری با توتال، بسیاری از الزام ها و ابعاد این نوع قرارداد برای شرکت های بین المللی روش شد و راه را برای انعقاد قراردادهای جدید باز کرد.
فلاح نژاد درباره برگزاری کارگاه آموزشی توتال در تشریح الزامات خود برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی گفت: از آنجا که توتال یک شرکت بین المللی است، همانند سایر شرکت های بین المللی فرآیندهایی را در اجرای طرح ها دارد؛ از این رو این کارگاه فرصت خوبی است که شرکت های ایرانی با رویه های بین المللی آشنا شوند و توان کیفی، ایمنی، مهندسی، اجرایی و مدیرتی خود را ارتقا دهند.
وی افزود: این آشنایی سبب می شود شرکت های ایران بتوانند سهم بیشتری در اجرای طرح های بین المللی در حوزه انرژی به دست آورند.
فلاح نژاد درباره استقبال شرکت های ایرانی برای مشارکت در مناقصات فرعی با توتال نیز توضیح داد: شرکت های ایرانی که توانمند بودند و امکان همکاری داشتند در مناقصات فرعی شرکت کردند.
وی یادآوری کرد بخشی از تجهیزات توسعه فاز 11 پارس جنوبی توسط توتال آورده می شود؛ البته اجرای این قرارداد اکنون در مرحله انعقاد پیمان های فرعی قرار دارد و هنوز به مرحله خرید تجهیزات نرسیده است.
سرپرست مدیریت مهندسی و ساختمان شرکت نفت و گاز پارس گفت شرکت های ایرانی از پیمان های فرعی این میدان استقبال خوبی داشته اند و مناقصات را طی کرده اند.
وی ابراز امیدواری کرد با اعلام شرکت های برنده مناقصات، عملیات اجرایی توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی به سرعت به شرکت های برنده واگذار شود.

** لزوم رعایت مقررات بین المللی در قرارداد با توتال
مجری ایرانی طرح توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی یادآوری کرد بخشی از این کارگاه آموزشی به تشریح الزام ها و قوانین بین المللی اختصاص داشت و گفت: شرکت توتال نیز همچون دیگر شرکت های بین المللی به رعایت مقررات ضدپولشویی و مقررات مالی ملزم است و از آنجا که ممکن است برخی شرکت ها و اشخاص ایرانی مشمول برخی تحریم های باقیمانده باشند، مسوولان توتال در این کارگاه آموزشی تاکید کردند در بررسی رزومه شرکت های خواهان شرکت در مناقصات، باید این الزامات و محدودیت ها در نظر گرفته شود.
فلاح نژاد تاکید کرد توتال خود را به رعایت قوانین فرانسه، اتحادیه اروپا و مقررات بین المللی ملزم می داند و اضافه کرد: به گفته مسوولان توتال، آنها نمی توانند با افراد و شرکت هایی که در فهرست تحریم ها باشند، همکاری کنند و از این رو شرکت های ایرانی که مساله ای در این زمینه نداشته باشند، برای همکاری با توتال مشکلی ندارند.

**تلاش حداکثری برای استفاده از توان تولید داخل در پارس جنوبی
مجری فاز 11 پارس جنوبی با یادآوری اینکه در قرارداد توسعه این میدان گازی مشترک، تعهد ساخت تجهیزات در داخل به میزان حداقل 51 درصد دیده شده است، توضیح داد: برای استفاده از ظرفیت شرکت های داخلی در این قرارداد لازم بود که شرکت توتال به عنوان یک شرکت بین المللی الزامات، قوانین و استانداردهای خود را برای شرکت های ایرانی اعم از سازنده تجیهزات و پیمانکاران تشریح کند.
فلاح نژاد افزود: بر این اساس کارگاه آموزشی پروژه های جدید بالادستی فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی طراحی شد تا فرآیندهایی که به پیش ارزیابی شرکت های ایرانی منجر می شود تا بتوانند در مناقصات و سفارشات آن سهم داشته باشند، بررسی شود.
به گفته فلاح نژاد، روز نخست این کارگاه آموزشی که با حضور مسئولانی از شرکت نفت توتال برگزار می شود، به سازندگان تجیهزات نفتی ایران و روز دوم به مباحث مربوط به پیمانکاران و شرکت های خدمات دهنده اختصاص دارد.
معاون شرکت نفت و گاز پارس اضافه کرد: در زمان برگزاری این کارگاه آموزشی تلاش می شود همه الزام ها و رویه هایی که برای ارزیابی صلاحیت شرکت ها طی می شود، به اطلاع شرکت های ایرانی برسد و آنها خود را آماده کنند و مدارک لازم را تهیه کنند، ابهام ها و سوال ها و رویه ها را بدانند تا بموقع ارزیابی صلاحیت شوند و در فهرست سازندگان یا پیمانکاران مورد تایید طرح قرار گیرند و بتوان از خدمات آنها در مراحل مختلف استفاده کرد.

** اعمال مشوق ها برای همکاری هرچه بیشتر شرکت های ایرانی
مجری طرح توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی که با کشور قطر مشترک است، در آغاز این کارگاه آموزشی نیز با تشریح ابعاد الگوی جدید قراردادهای نفتی برای شرکت های ایرانی گفت: رویکرد کلی این نوع قراردادها، استفاده از شرکت های ایرانی صاحب صلاحیت است و اگر شرکت ایرانی صاحب صلاحیت شناخته نشود، باید از شریک ایرانی در کنار پیمانکار خارجی استفاده کرد.
فلاح نژاد با بیان اینکه توجه به محصولات سازندگان تجهیزات صنعت نفت و گاز نیز در این قراردادها به خوبی دیده شده است، گفت: در فرآیند مناقصه پیمانکاران گزینه های تشویقی دیده شده است؛ برای نمونه به هر میزانی که از تولید داخلی بیشتر استفاده شود، احتمال برنده شدن آنها در مناقصات نیز بیشتر می شود.
وی با یادآوری اینکه در قرارداد فاز 11 پارس جنوبی، حوزه وسیعی از حفاری در خشکی و دریا تا ساخت پایه های سکوهای دریایی، لوله گذاری دریایی و خدمات فنی و تکمیلی چاهها در دریا دیده شده است، گفت: اگر تامین کالای مورد نیاز بیشتر از داخل باشد، در فرمول مشخصی امتیازات بیشتری در مناقصات به شرکت مربوط داده می شود که این امتیاز روی قیمت پیشنهادی اثر می گذارد و البته وزارت نفت این مابه التفاوت را به عنوان یارانه حمایت از تولید داخل به توتال پرداخت خواهد کرد.
فلاح نژاد تاکید کرد: اگر پیمانکار نتواند به تعهدات خود در خصوص خرید کالا و خدمات ایرانی عمل کند، جریمه می شود.
وی گفت: اینها ابزارهایی است که در قراردادهای جدید نفتی دیده است اما اگر شرکت های ایرانی از این ظرفیت استفاده نکنند، اتفاقی رخ نمی دهد و از این رو نیاز است که طرف های ایرانی با آگاهی از شرایط و ضوابط شرکت های خارجی با جدیت وارد میدان شوند و ارتباط تنگاتنگی با سازندگان و شرکت های خارجی برقرار کنند.
به گزارش ایرنا، نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم دوازدهم تیرماه امسال بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی امضا شد؛ ارزش این قرارداد چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه 56 میلیون مترمکعب (معادل 2 میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.
این قرارداد، نخستین قرارداد در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی است که پس از لغو تحریم ها امضا شد؛ بر اساس این قرارداد، یک کنسرسیوم بین المللی به رهبری توتال فرانسه ایجاد شده است که شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران اعضای دیگر آن را تشکیل می دهند.
طرح توسعه فاز 11 دارای دو سکو هر کدام با ظرفیت برداشت روزانه 28 میلیون مترمکعب است. عملیات ساخت این دو سکو با مدیریت کنسرسیوم طرح، مشارکت پیمانکاران ایرانی حوزه فراساحل و خلق ظرفیت‌های جدید اشتغال در یاردهای صنعتی کشور در ماه‎های پیش رو آغاز می‌شود.
سهم توتال به عنوان رهبر این کنسرسیوم در این قرارداد 50.1 درصد است. شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران نیز به ترتیب 30 و 19.9 درصد سهم دارند.
این طرح با هدف تولید حداکثری و پایدار روزانه 2 میلیارد فوت مکعب (برابر با حدود 56 میلیون مترمکعب) گاز غنی ترش از منابع بخش فراساحل فاز 11 میدان گازی مشترک پارس جنوبی و انتقال آن به خشکی اجرا می شود.

Ad

روی خط خبر

 • لاریجانی از مراجع تقلید کسب اجازه کرد
 • آمادگی ایران برای حل و فصل اختلافات ارمنستان و آذربایجان
 • عربستان بر لزوم توقف فوری اقدامات رژیم صهیونیستی تاکید کرد
 • عذرخواهی شهرداری از شهروندان و افکار عمومی
 • گفتگوی رئیس هیأت مذاکره کننده چین با عراقچی
 • ایران و کرواسی در زمینه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای با هم رایزنی کردند
 • واکنش کدخدایی به بیانیه خوانی تاج‌زاده در وزارت کشور/ فیلم
 • ضرب و شتم مرد سیاه‌پوست بی‌خانمان در «سن دیگو» به دست پلیس/ فیلم
 • کانادا به خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی اقامت دائم می‌دهد
 • ۱۲ کشته در پی انفجار بمب در مسجدی در شمال کابل
 • مشاهده یک بیماری عفونی نادر در هند در بحبوحه جولان کرونا
 • مبتلایان به دیابت در فاز دوم واکسیناسیون کرونا قرار دارند
 • پیشنهاد فریبنده بن زاید به نتانیاهو برای حمله زمینی به غزه
 • اظهارات سناتور آمریکایی علیه ایران
 • انهدام یک تیم تروریستی در سیستان ‎و بلوچستان
 • چگونگی ثبت اعتراض داوطلبان رد صلاحیت شده در هیئت‌های عالی نظارت استان اعلام شد
 • ادعای وزیر خارجه کانادا علیه ایران
 • خروج بی سر وصدای آمریکایی ها از پایگاه هوایی قندهار
 • ابتلا به کرونا در هندوستان مرز ۲۴ میلیون نفر را رد کرد/ احتمال ۵ تا ۱۰ برابر بودن آمار واقعی
 • آلاینده ازن به تدریج هوای تهران را آلوده می‌کند
 • واکسن ایرانی از ابتدای تابستان برای مردم تزریق خواهد شد
 • فرود معجزه‌آسای هواپیمای دو نیم شده در دنور/ تصاویر
 • دانش آموزان کرونایی در امتحانات نهایی شرکت نکنند
 • ارائه تسهیلات خدمات دندانپزشکی به بازنشستگان کشوری
 • قیمت جهانی طلا کاهش یافت
 • رونمایی از مهدی پاکدل در نقش سلمان در سریال «جیران»/ عکس
 • حضور کیانوش جهانپور در ستاد برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر
 • نشانه‌های درگیری ریه در بیماران کرونایی/ تزریق واکسن در افراد دارای آلرژی؛ بلامانع
 • رونمایی جنسیس از G70 شوتینگ بریک برای اروپایی ها/تصاویر
 • میدل ایست‌ آی مدعی شد: پیشنهاد ایران به عربستان برای دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت
 • Ad