برخورد زیردریایی اتمی روسیه و ناو انگلیسی در شمال اقیانوس اطلس

    کد خبر :877172
برخورد زیردریایی اتمی روسیه و ناو انگلیسی در شمال اقیانوس اطلس

رسانه‌های انگلیسی روز پنجشنبه اعلام کردند یک کشتی جنگی ناوگان سلطنتی این کشور با یک زیردریایی روسیه برخورد کرده است.

به نوشته روزنامه «سان»، کشتی جنگی انگلیسی «اچ‌ام‌اس نورث‌تامبرلند» برای جست‌وجوی یک زیردریایی روسی دارای قابلیت حمل اژدر‌های اتمی در دویست کیلومتری شمال اسکاتلند اعزام شده و به این منظور کابلی پوشیده از هیدروفون (به قطر یک ناودان) را آزاد کرد.

این روزنامه به نقل از یک فرد مطلع نوشت، به دلیل برخورد این کابل سونار کشتی انگلیسی به بدنه زیردریایی روس و کشیده شدن بر روی آن، مأموریت اچ‌ام‌اس نورث‌تامبرلند لغو شده خدمه مجبور شدند برای انجام تعمیرات به پایگاه خود برگردند.

سان به نقل از فرمانده وقت این کشتی جنگی انگلیسی نوشت: «سوال اینجا است که آیا این اتفاق به‌طور عمدی رخ یا فقط یک حادثه بود».

این روزنامه به نقل از سخنگوی وزارت دفاع انگلیس نوشت: «در اواخر سال ۲۰۲۰ زیردریایی روسیه توسط اچ‌ام‌اس نورث‌تامبرلند ردیابی شد و با کابل متصل شده به آن برخورد کرد».

با اینکه این حادثه حدود یک سال پیش رخ داده، اما روز پنجشنبه برای اولین بار از سوی رسانه‌های انگلیسی به آن پرداخته شده است. به گفته این رسانه‌ها چنین حادثه‌ای از زمان جنگ سرد بی‌سابقه بوده است.

این خبر در حالی منتشر شده که اخیراً رصد تحرکات مسکو در دریای شمال توسط لندن خبرساز شده است. روزنامه «تلگراف» در گزارش خود نوشته، ناوچه «اچ‌ام‌اس وستمینیستر» هم اکنون در دریای شمال مستقر است تا تحرکات کشتی‌ها و زیدریایی‌های روسیه در این دریا را تحت نظر داشته باشد.

به گزارش دانشجو، رسانه‌ای شدن تدارک انگلیس برای رصد تحرکات دریایی روسیه در بحبوحه تنش‌های غربی‌ها با مسکو بر سر موضوعاتی از قبیل اوکراین و هشدار‌های روسیه درباره عضویت احتمالی این کشور در ناتو انجام شده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید