بحران جهانی تقاضای خرید یارانه های شخصی را کاهش داد

  • اقتصادی
  • پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ ۱۳:۰۸
    کد خبر :987526
برند های تولید لب تاپ

جدیدترین گزارش موسسه تحقیقاتی «آی‌دی‌سی» نشان می دهد در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۳، مجموع فروش همه سازندگان رایانه شخصی، ۲۹ درصد کاهش یافت و به ۹/۵۶ میلیون دستگاه رسید و به پایین سطح فروش از اوایل سال ۲۰۱۹ نزول کرد.

در میان شرکت‌های بزرگ سازنده رایانه شخصی، گروه «لنوو» و «دِل تکنولوژیز»، کاهش بیش از ۳۰ درصدی فروش را به ثبت رساندند، در حالی که فروش شرکت اچ پی «هیولت پاکارد»، ۲/۲۴ درصد کاهش داشت. هیچ برند بزرگی از این کاهش در امان نماند و شرکت «ایسوس‌تِک» با کاهش فروش ۳/۳۰ درصدی، حلقه پنج برند برتر این بازار را کامل کرد.

همچنین فروش رایانه‌های شخصی اپل در سه ماهه نخست ۵/۴۰ درصد کاهش یافت و شروع دشوار سال برای سازندگان رایانه شخصی را نشان داد که هنوز با انبار شدن موجودی فروش نرفته، دست و پنجه نرم می‌کنند.

کندی هزینه مصرفی طی سال گذشته، به کاهش دو رقمی فروش تلفن هوشمند و اشباع عرضه بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان تراشه حافظه در جهان منجر شده است. «سامسونگ الکترونیکس» که تراشه حافظه برای دستگاه‌های قابل‌حمل و همچنین رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ تولید می‌کند، هفته گذشته پس از انتشار گزارش ضعیف‌ترین سود این شرکت از زمان بحران مالی سال ۲۰۱۹، اعلام کرد تولید تراشه حافظه را کاهش می‌دهد.

«جیتش اوبرانی» مدیر تحقیقات «آی‌دی‌سی» اظهار کرد: با وجود این که موجودی کانال در چند ماه گذشته کاهش پیدا کرده است، اما همچنان بالاتر از سطح مطلوب ۴ تا ۶ هفته محسوب می‌شود. حتی باوجود تخفیف مناسب، کانال‌ها و سازندگان رایانه شخصی می‌توانند انتظار داشته باشند موجودی بالا همچنان تا اواسط سال و احتمالا در سه‌ماهه سوم، استمرار داشته باشد.

یک جنبه مثبت این است که ضعیف شدن تقاضا به تولید‌کنندگان، زمان و فرصت برای انجام تغییرات می‌دهد زیرا بسیاری از کارخانه‌ها، بررسی گزینه‌های تولید خارج از چین را آغاز کرده‌اند. اپل با تنش‌های فزاینده میان واشنگتن و پکن که ریسک اختلال زنجیره تامین به‌دقت هماهنگ‌شده این شرکت را به وجود آورده است، جغرافیای پایگاه تولیدی خود را به تدریج متنوع می‌کند.

براساس گزارش بلومبرگ، محققان شرکت «آی‌دی‌سی» با نگاهی به سال ۲۰۲۴، بهبود احتمالی برای سازندگان رایانه شخصی را تحت تاثیر مجموعه‌ای از عوامل شامل فرسوده شدن سخت‌افزاری که باید تعویض شود و همچنین بهبود اقتصاد جهانی، پیش‌بینی می‌کنند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید