رئیس اتحادیه نانوایان:

با نرخ جدید گندم، قیمت ماکارونی ۲ برابر و قیمت نان ۴ برابر می‌شود

  • اقتصادی
  • پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۶:۴۰
    کد خبر :904382
با نرخ جدید گندم، قیمت ماکارونی ۲ برابر و قیمت نان ۴ برابر می‌شود

اعلام رسمی قیمت گندم برای صنف و صنعت، پیش‌بینی‌ها درخصوص رشد قیمت محصولات وابسته به آرد را تأیید کرد. روز گذشته نایب‌رئیس بنیاد ملی گندمکاران از قیمت ۱۲ هزار تومانی هر کیلو گندم برای اصناف و صنایع وابسته به گندم خبر داد.

نرخ تعیین شده برای گندم، قیمت هر کیلو آرد را برای صنایع و اصناف مصرف‌کننده این محصول تا کیلویی ۱۶ هزار تومان افزایش می‌دهد. رقمی که به‌گفته کارشناسان، قیمت ماکارونی را تا ۲ برابر و قیمت نان را تا ۴ برابر افزایش خواهد داد.

سال ۱۴۰۰ آرد ۳‌نرخی بود و اصناف و صنایع این محصول را با نرخ‌های متفاوتی دریافت می‌کردند. نانوایی‌های یارانه‌ای، آرد را کیلویی ۶۶۵ تومان، نانوایی‌های فانتزی ۹۰۰ تومان و صنایع آرد را کیلویی ۲.۷۰۰ تومان از دولت تحویل می‌گرفتند و این در شرایطی بود که هر کیلو گندم از کشاورزان با قیمت ۵ هزار تومان خریداری می‌شد.

امسال، اما خرید تضمینی هر کیلو گندم از کشاورزان برای دولت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه داشته و این افزایش ۲ برابری قیمت اگرچه به سود کشاورزان است، اما به‌طور قطع با رشد هزینه تولید محصولات وابسته به آرد همراه خواهد شد.

به‌گفته رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، به‌دنبال افزایش نرخ فروش گندم دولتی صنف و صنعت از کیلویی ۲۷۰۰تومان به کیلویی ۱۲هزار تومان، قیمت آرد نیز روند صعودی به‌خود گرفته و به کیلویی ۱۶هزار تومان رسیده است.

محمدرضا مرتضوی با اشاره به تبعات افزایش نرخ گندم بر محصول ماکارونی، افزود: اگر ماکارونی کیلویی ۱۲ هزار تومان باشد با تغییر نرخ گندم، قیمت آن به کیلویی ۲۵ هزار تومان می‌رسد.

افزایش ۲ برابری قیمت ماکارونی در حالی است که قیمت برنج نیز در ۶‌ماه گذشته ۲ برابر شده و به‌نظر می‌رسد افزایش قیمت نان نیز با توجه به رشد قیمت آرد، حتمی خواهد بود.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با بیان اینکه قیمت آرد اصناف هنوز ابلاغ نشده، گفت: تا امروز آرد حاصل از گندم ۶۶۵ تومانی نانوایی‌های یارانه‌ای کیلویی ۸۰۰ تومان و آرد حاصل از گندم ۹۰۰ تومانی برای دیگر نانوایی‌ها کیلویی یک‌هزار و ۲۰۰ تومان تمام می‌شد، حالا با قیمت جدید گندم، برآورد‌ها نشان می‌دهد که قیمت آرد حاصل از گندم ۱۱ هزار تومان کمتر از ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان نیست.

به گزارش همشهری؛ به‌گفته بیژن نوروز مقدم، این رقم‌های هزینه تولید و در نتیجه قیمت نان را تا ۴ برابر بالا خواهد برد، به‌طور مثال، هزار و ۶۰۰ تومان فقط به واسطه قیمت آرد به قیمت نان لواش اضافه خواهد شد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید