با برترین حافظه های «اس اس دی» سال ۲۰۱۸ آشنا شوید

    کد خبر :315087

این روزها استفاده از حافظه های اس اس دی به سرعت جایگزین استفاده از هارد دیسک های سنتی شده است. این حافظه ها که مبتنی بر حافظه های فلاش هستند به علت مصرف برق کمتر و مقاومت بالاتر محبوب هستند.

به گزارش بازتاب به نقل از پی سی ورلد، اجزای داخلی حافظه های اس اس دی بر خلاف هارد دیسک ها هیچ یک در حال چرخش نیستند و لذا در صورت سقوط آسیب نمی بینند و عمرشان بیشتر است. این حافظه ها عمر لپ تاپ ها را هم افزایش می دهند و البته از نظر ظرفیت ذخیره سازی نسبت به هارددیسک ها ظرفیت کمتری دارند که این نقیصه هم به سرعت در حال برطرف شدن است.

نسل جدید حافظه‌های ssd ، ssdهای m.۲ nvmeاست که از لحاظ سرعت، خواندن، نوشتن و کارایی فوق العاده هستند. البته قیمت این حافظه ها نیز تا حدی بالاست.

اکثر حافظه های اس اس دی موجود در بازار با فرم ۲.۵ اینچی تولید می شوند و ارتباط آنها با رایانه شخصی از طریق همان پورت های ساتا که مورد استفاده هارد دیسک های سنتی است، صورت می گیرد. البته در مورد مدل های جدیدتر NVMe این ارتباط از طریق پورت های جدید و خاص صورت می گیرد.

تازه های بازار اس اس دی

شرکت سی گیت به تازگی حافظه اس اس دی ۲ ترابایتی خود را عرضه کرده که به طور خاص برای استفاده بر روی کنسول بازی ایکس باکس وان تولید شده است. از این حافظه می توان برای ذخیره سازی بیش از ۵۰ بازی مختلف استفاده کرد. اما قیمت این حافظه ۶۰۰ دلار است که گران قیمت محسوب می شود.

شرکت Plextor نیز حافظه اس اس دی چهار طرفه M۹Pe Extreme را در نمایشگاه کامپیوتکس عرضه کرده که از سرعت قرائت و نگارش ۶۵۰۰ و ۵۰۰۰ مگابایت در ثانیه برخوردار است. بعید به نظر می رسد این محصول در سال ۲۰۱۸ عرضه شود و در صورت عرضه نیز بسیار گران قیمت خواهد بود.

البته خبر خوشحال کننده کاهش سریع قیمت حافظه های اس اس دی است. به عنوان مثال قیمت ۸۵۰ EVO سامسونگ که گزینه ای خوب برای خریداری است از ۱۷۰ دلار به زیر ۱۳۰ دلار در بازارهای جهانی سقوط کرده است. Crucial BX۳۰۰ نیز که برای افراد اقتصادی محصولی مقرون به صرفه است ارزان تر شده و قیمت آن از ۶۰ دلار به ۴۰ دلار کاهش یافته است. قیمت حافظه اس اس دی بسیار سریع Optane ۹۰۰P هم از ۶۳۰ دلار به ۵۶۷ دلار کاهش یافته است.

بهترین حافظه های اس اس دی برای اکثر مردم

۸۵۰ EVO سامسونگ یکی از بهترین های بازار اس اس دی از سال ۲۰۱۴ به این سو بوده و بعد از مدت ها حکمرانی ۸۶۰ EVO این شرکت در سال ۲۰۱۸ جایگزین آن شده است. البته ۸۶۰ EVO سریع ترین حافظه اس اس دی نیست که شما می توانید آن را خریداری کنید. ولی با توجه به قیمتش انتخابی مناسب است. مدل ۵۰۰ گیگابایتی این حافظه اس اس دی ۱۷۰ دلار قیمت دارد و البته مدل های ۲۵۰ گیگابایتی، ۱، ۲ و ۴ ترابایتی آن هم برای خرید موجود هستند.

پس از این مدل، حافظه Ultra ۳D شرکت سن دیسک هم محصولی قابل اعتنا محسوب می شود. مدل ۵۰۰ گیابایتی این حافظه ۱۵۰ دلار قیمت دارد. مدل ۵۰۰ گیگابایتی حافظه اس اس دی ۵۴۵s اینتل هم با پرداخت ۱۸۰ دلار قابل خریداری است. حافظه اس اس دی Blue ۳D NAND شرکت وسترن دیجیتال هم با ۵۰۰ گیگابایت ظرفیت ۱۴۰ دلار قیمت دارد.

مقرون به صرفه ترین حافظه اس اس دی

اگر پولی که برای خرید حافظه های اس اس دی می پردازید، خیلی برایتان مهم است Crucial BX۳۰۰ را امتحان کنید که مدل ۴۸۰ گیگابایتی آن ۱۵۰ دلار قیمت دارد و البته مدل های ۱۲۰ و ۲۴۰ گیگابایتی آن نیز به ترتیب با پرداخت ۶۰ و ۹۰ دلار قابل خریداری هستند. سرعت قرائت اطلاعات از طریق این حافظه های اس اس دی ۴۵۰ مگابایت در ثانیه است.

بهترین حافظه اس اس دی NVMe

در این شاخه حافظه اس اس دی ۹۷۰ Pro سامسونگ بهترین حافظه ای است که می توان خریداری کرد. قیمت مدل یک ترابایتی این محصول ۴۵۰ دلار و قیمت مدل ۲۵۰ گیگابایتی آن ۱۲۰ دلار است. قیمت مدل ۵۰۰ گیگابایتی محصول یادشده هم به ۲۳۰ دلار می رسد.

مقرون به صرفه ترین حافظه اس اس دی NVMe

درایوهای NVMe به تدریج در بازار حافظه های اس اس دی جای خود را باز می کنند و مدل های ۲۵۰ و ۵۰۰ گیگابایتی از آنها روز به روز در حال محبوب شدن است.

حافظه اس اس دی ۷۶۰P اینتل که قیمت مدل های ۱۲۸ و ۲۵۶ گیگابایتی آن به ۷۳ و ۱۰۹ دلار می رسد، از جمله نمونه های محبوب است. قیمت مدل ۵۱۲ گیگابایتی این حافظه هم ۲۰۰ دلار است.

یک محصول خوب دیگر در این بخش Plextor M۹Pe است که قیمت مدل ۵۱۲ گیگابایتی آن ۲۲۱ دلار است.

سریع ترین حافظه اس اس دی

اگر تنها بحث عملکرد مطرح باشد و سرعت حافظه مورد توجه قرار نگیرد، حافظه اس اس دی Optane SSD ۹۰۰P اینتل می تواند گوی سبقت را از رقبا برباید. برای تولید این حافظه اس اس دی از فناوری تازه ای به نام ایکس پوینت استفاده شده که به طور مشترک توسط شرکت های میکرون و اینتل ابداع شده و سرعت نگارش اطلاعات از این طریق ۴۰ برابر بیشتر از حافظه های اس اس دی عادی خواهد بود. مدل های ۲۸۰ و ۶۰۰ دلاری این حافظه به ترتیب ۳۹۰ و ۶۰۰ دلار قیمت دارند و لذا هنوز برای خرید مناسب نیستند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید