بالاترین نمره منفی برای رانندگی در حالت غیرعادی

    کد خبر :1051241
بالاترین نمره منفی برای رانندگی در حالت غیرعادی

پلیس راهور به برخی از تخلفات مانند تخلفات حادثه ساز علاوه بر اعمال قانون، نمره منفی هم می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه چه تخلفاتی حادثه‌ساز است، گفت: هر نوع تخلفی که پذیرش و ریسک خطر را بیشتر داشته باشد، تخلفات حادثه ساز است. که طبق قانون رسیدگی به تخلفات حدود ۲۰ تخلف حادثه ساز وجود دارد که نمره منفی گرفتن به دلیل این تخلفات باعث می‌شود هم برای راننده و هم وسیله نقلیه منع خدمات درست می‌کند.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ بیان کرد: به عنوان مثال حرکات نمایشی موتورسواران و خودروها مبلغ ۱۵۰ هزار تومان جریمه و ۸ نمره منفی برای پلاک شخصی و برای ناوگان حمل و نقل عمومی ۱۰ نمره منفی در نظر گرفته شده است.

سرهنگ کشیر بیان کرد: به عنوان مثال دیگر باید بگویم که تجاوز بیش از ۵۰ کیلومتر است که برخی رانندگان به اشتباه فکر می‌کنند که مثلاً اگر ۵۵ کیلومتر در ساعت تردد کرده‌اند جریمه می‌شوند که باید بگوییم این تفکر اشتباه است و منظور قانونگذار تجاوز بیش از ۵۰ کیلومتر بیشتر از حد مجاز بوده است یعنی اگر مثلاً در بزرگراه حکیم حداکثر سرعت مجاز ۸۰ کیلومتر است ولی شما با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت تردد نمائید اینجا شما بیش از ۵۰ کیلومتر بیش از حد مجاز تردد داشته‌اید و این بند مربوط به راننده حادثه ساز می‌شود که مبلغ جریمه آن ۲۰۰ هزار تومان به استناد ماده ۷ و ۱۰ نمره منفی برای خودروهای عمومی و نیز ۱۵ نمره منفی بر روی گواهینامه و کد ملی راننده ثبت می‌شود.

وی گفت: مورد بعدی در جدول نمرات منفی سبقت غیر مجاز در راه دوطرفه است که مبلغ اعمال قانون آن ۲۰۰ هزار تومان و ۵ نمره منفی برای خودروهای شخصی و ۱۰ نمره برای خودروهای عمومی در نظر گرفته شده است.

کشیر ادامه داد: همچنین برای تخلف حادثه ساز حرکت به طور مار پیچ ۱۵۰ هزار تومان جریمه و ۳ نمره منفی برای خودروهای شخصی و ۵ نمره برای خودروهای عمومی در نظر گرفته شده است؛ حرکت با دنده عقب در بزرگراه‌ها یکی از تخلفات حادثه ساز است که برابر با جدول تخلفات حادثه ساز ۱۵۰ هزار تومان اعمال قانون و ۵ نمره منفی برای وسایل نقلیه شخصی و ۷ نمره منفی برای وسایل نقلیه عمومی در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان‌گردان نیز ۴۰۰ هزار تومان جریمه در پی دارد و جز تخلفات حادثه ساز می‌باشد که بیشترین نرخ را در بین دیگر تخلفات شامل می‌شود که برای این نوع از تخلف ۱۰ نمره منفی برای وسیله نقلیه شخصی و ۲۰ نمره هم برای وسایل نقلیه عمومی در نظر گرفته شده است که این نمرات منفی نیز از دیگر ردیف‌های جریمه بیشتر است.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ: همچنین برای تخلف سرعت ۳۰ کیلومتر بیشتر از حد مجاز نیز ۲۰۰ هزار تومان جریمه و ۵ نمره منفی برای خودروهای شخصی و ۱۰ نمره نیز برای وسایل نقلیه عمومی در نظر گرفته شده است.

به گزارش مهر، وی گفت: تخلف عبور از محل ممنوع نیز ۹۰ هزار تومان اعمال قانون و ۴ نمره منفی برای خودروهای شخصی و ۶ نمره نیز برای وسایل نقلیه عمومی در پی خواهد داشت.

سرهنگ کشیر اضافه کرد: همچنین تخلف تجاوز به چپ از محور راه نیز ۷۵ هزار تومان جریمه و ۵ نمره منفی برای خودروهای شخصی و ۹ نمره نیز برای وسایل نقلیه عمومی در پی خواهد داشت.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید