بازگشت نفت برنت به کانال ۷۰ دلاری

    کد خبر :867030
بازگشت نفت برنت به کانال ۷۰ دلاری

پس از آنکه اوپک پلاس اعلام کرد اگر سویه اویکرون موجب کاهش تقاضا شود پیش از نشست برنامه ریزی شده بعدی اش در سیاست افزایش تدریجی عرضه بازنگری خواهد نمود، قیمت نفت روز جمعه افزایش داشت اما قیمت ها همچنان در مسیر ثبت ششمین هفته افزایشی متوالی باقی ماند.

قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با یک دلار و 19 سنت معادل 1.8 درصد افزایش به 67 دلار و 69 سنت رسید. دیروز نیز قیمت نفت 1.4 درصد افزایش یافته بود. قیمت نفت برنت هم که دیروز 1.2 درصد رشد کرده بود، امروز با یک دلار و 19 سنت معادل 1.7 درصد افزایش به 70 دلار و 86 سنت رسید.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به اضافه روسیه و چند متحد دیگر که مجموعا اوپک پلاس خوانده می شوند روز پنجشنبه بازار را غافلگیر و اعلام کرد که در ماه ژانویه نیز سیاست افزایش ماهانه 400 هزار بشکه ای تولید روزانه خود را دنبال خواهد کرد.

اما تولیدکنندگان بر این نکته تاکید کردند که اگر اقدامات اتخاذ شده برای مهار سویه اومیکرون منجر به کاهش تقاضای نفت شود، سیاست افزایش تولید مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. اعضای اوپک پلاس گفتند ممکن است در صورت نیاز قبل از نشست برنامه ریزی شده خود در روز 4 ژانویه تشکیل جلسه دهند.

به گزارش تسنیم، آن لوئیز هیتل تحلیلگر موسسه وود مکنزی گفت، منطقی بود که اوپک پلاس فعلا سیاست قبلی خود را ادامه دهد زیرا هنوز مشخص نیست که اومیکرون تا چه اندازه در مقایسه با سویه های قبلی خطرناک است. وی افزود: «اعضای اوپک پلاس به صورت منظم با هم در ارتباطند و از نزدیک وضعیت بازار را رصد می کنند… در نتیجه زمانی که شناخت بهتری از تاثیر اومیکرون بر اقتصاد جهانی و میزان تقاضا به دست آیا آنها می توانند به سرعت واکنش نشان دهند.»

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید