بازگشت قیمت ارز به روند صعودی

    کد خبر :780975
بازگشت قیمت ارز به روند صعودی

بازار ارز پس از تجربه دو هفته کاهش قابل توجه قیمت، از ابتدای بهمن‌ماه روند افزایشی قیمت‌ها را آغاز کرده است. روندی که در هفته گذشته منجر به بازگشت قیمت دلار به کانال ۲۳ هزار تومانی و یورو به کانال ۲۸ هزار تومان شد.

بازار ارز در آستانه ورود به ماه بهمن، در حال تجربه موج نزولی قیمت‌ها بود. موجی که طی دو هفته پایانی دی‌ماه قیمت دلار را از ۲۶ هزار تومان به نزدیکی ۲۱ هزار تومان رسانده بود و پیش‌بینی‌های زیادی درباره رسیدن قیمت دلار به ۲۰ هزار تومان و حتی کمتر از آن مطرح شد، اما تمامی این نگاه‌های خوشبینانه با آغاز ماه بهمن ناکام ماند و پس از گذر ۱۰ روز از این ماه بازار در روندی نوسانی، شاهد شیب کلی افزایش قیمت است.

قرار گرفتن قیمت دلار در کانال ۲۳ هزار تومان

در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد در محدوده قیمت ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان معاملات خود را آغاز کرد. قیمتی که از آخرین قیمت دلار در پنج‌شنبه پیشین، حدود ۳۰۰ تومان کمتر بود و می‌توانست نویددهنده بازگشت روند نزولی به بازار باشد، اما فورا بازار روندی دیگر در پیش گرفت در همان معاملات روز شنبه قیمت دلار وارد کانال ۲۳ هزار تومان شد و تا ۲۳ هزار و ۲۵۰ تومان افزایش یافت. ورود به کانال ۲۳ هزار تومانی محدوده مقاومتی بود که بازار در هفته از خود نشان داده بود. اما در جریان معاملات این هفته بازار آزاد، قیمت دلار در این کانال تثبیت شد.

در این هفته نمودار نوسان قیمت برای یورو هم تقریبا مشابه دلار بود و معاملات این ارز در روز شنبه از ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان شروع شد و به ۲۸ هزار تومان رسید و در ادامه هفته عمدتا در این کانال قیمتی جدید معامله شد.

بازار ارز روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز با شیبی ملایم روند صعودی خود را حفظ کرد، اما روز سه‌شنبه شاهد کاهش قیمت‌ها بود. روندی که در پنجمین روز هفته به ناگاه تغییر کرد و بازار درگیر نوسان افزایشی شدید شد تا جایی که قیمت دلار در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه به سقف ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان هم رسید. این نوسان در حالی بود که در آخرین معاملات روز سه شنبه دلار در محدوده قیمت ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شده بود. یورو هم در این ساعات به کانال ۲۹ هزار تومان ورود کرد و تا ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافت.

این نوسان بسیار کوتاه مدت بود و در نیمه دوم روز معاملاتی چهارشنبه، قیمت دلار و یورو مجددا به کانال‌های ۲۳ و ۲۹ هزار تومان بازگشتند و در روز پنج‌شنبه هم در ادامه این روند کاهشی در نهایت دلار در قیمت ۲۳ هزار و ۷۵۰ تومان و یورو در قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان کار خود را در این هفته به پایان بردند.

در صرافی‌های بانکی اما از نوسانات ناگهانی خبری نبود و به جز یک کاهش قیمت محدود در روز شنبه و البته پنجشنبه، در باقی روزهای هفته بازار روندی آرام و صعودی را تجربه کرد. در هفته‌ای که گذشت پایین‌ترین قیمت فروش دلار در این صرافی‌ها ۲۲ هزار و ۴۳۰ تومان در پایان کاری روز شنبه و بیشترین قیمت ۲۳ هزار و ۴۱۰ تومان در پایان ساعت کاری روز چهارشنبه ثبت شد. در خصوص یورو هم پایین‌ترین و بالاترین قیمت فروش در صرافی‌های بانکی به ترتیب ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان و ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان ثبت شد. وضعیت قیمت خرید دلار در این صرافی‌ها نیز در بازه ۲۱ هزار و ۴۳۰ تومان و ۲۲ هزار و ۸۰ تومان نوسان داشت.

سامانه نیما نیز در طول هفته‌ای که گذشت با شیب ملایم افزایش قیمت‌ها همراه بود. در این سامانه قیمت میانگین فروش دلار در روز شنبه ۲۲ هزار ۶۲۰ تومان و قیمت میانگین فروش یورو ۲۸ هزار و ۲۸۰ تومان انجام شد و در پایان هفته، این قیمت‌ها به ترتیب ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان و ۲۸ هزار و ۶۶۵ تومان ثبت شد.

تاثیر سیاست بر بازار ارز

عموم کارشناسان بازار ارز در ماه‌های اخیر مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر نوسانات بازار ارز را خبرها و حتی شایعات مربوط به تحولات سیاسی می‌دانند. بر همین اساس شیب نزولی که تا پیش از این هفته، حدود دو هفته بازار ارز را تحت‌تاثیر قرار داده بود را این کارشناسان بیش از هر چیز به انجام مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا و به تبع آن امیدواری فعالان اقتصادی برای احیای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها مرتبط دانستند. به نظر می‌رسد حال با قرار گرفتن جو بایدن در کاخ سفید، بازار مجددا رفتار هیجانی را ترک کرده و در انتظار دریافت اخبار سیاسی جدید مانده است.

تحلیلی که نوسان شدید روز چهارشنبه درستی آن را نشان داد. به اعتقاد کارشناسان بازار ارز، معاملات روز چهارشنبه برای ساعاتی تحت تاثیر شایعاتی که پیرامون سخنان شب گذشته محمدجواد ظریف قرار داشت. ظریف در سخنان خود گفته بود اگر تا ۲۱ فوریه تحریم‌های آمریکا لغو نشود، ایران اجرای پروتکل الحاقی را لغو خواهد کرد. این صحبت ظریف، بیان مصوبه اخیر نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود که پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، طی مصوبه‌ای شروع غنی‌سازی ۲۰ درصد را به دولت تکلیف کردند و شرایط خروج از پروتکل الحاقی را نیز تعیین کرده بودند.

البته بازار در زمان تصویب این قانون در مجلس نیز واکنش منفی به آن نشان داد و در حالی که تا پیش از آن با موج نزولی قیمت مواجه بود و قیمت دلار از محدوده ۳۰ هزار تومان تا کانال ۲۳ هزار تومان هم سقوط کرده بود، فورا به کانال ۲۶ هزار تومان بازگشت. در همین راستا، اتفاق روز چهارشنبه مجددا نشان داد که بازار نسبت به اجرایی شدن این قانون همچنان نگران است.

به گزارش ایرنا، در شرایطی که تمرکز فعالان اقتصادی بر اتفاقات سیاسی قرار گرفته است، اما تحولات بنیادین اقتصادی هم در جریان است که می‌تواند بر روند آتی بازار ارز تاثیر گذار باشد. در ابتدای این هفته، رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد در هفته پیشین به طور متوسط روزانه بیش از ۱۵۰میلیون دلار در سامانه نیما عرضه انجام گرفته است. همچین او اعلام کرد، در جلسه ستاد اقتصادی دولت، وزیر نفت گزارشی از روند صادرات نفت و نیز فرآورده های نفتی ارایه کرده است که در نوع خود، یک رکورد محسوب می شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید