جدیدترین اخبار
31 مرداد 1399 ساعت 17:04 اجتماعی کد خبر :740425

تکلیف بازگشایی مدارس تهران مشخص شد

قرار بر این است که سال تحصیلی دانش‌آموزان از ۱۵ شهریور آغاز شود آن هم تحت هر شرایطی! البته وزارت آموزش و پرورش از سه سناریو رونمایی کرده که اجرای هر کدام از آنها به وضعیت شیوع کرونا در روزهای نزدیک به آغاز سال تحصیلی وابسته است. هم اکنون یکی از جدی‌ترین سوالات خانواده‌ها وضعیت حضور یا عدم حضور دانش‌آموزان در مدارس از ۱۵ شهریور است. در این مطلب سعی کردیم تا به وضعیت بازگشایی مدارس استان تهران از ۱۵ شهریور بپردازیم.

به گزارش تسنیم،محمد صیدلو مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران درباره آغاز سال تحصیلی جدید در شهرستان‌های استان تهران اظهار کرد: شیوه‌نامه بازگشایی مدارس با توجه به شرایط خاص امسال و با اخذ نظر استان‌ها و مناطق، توسط وزارت آموزش و پرورش تدوین و ابلاغ شده است که مهم‌ترین اصول حاکم بر این شیوه نامه نخست توجه به سلامت دانش‌آموزان است که در هر شرایطی اولویت دارد و دیگر مراقبت مدیران مدارس برای تحت پوشش قرار دادن تک‌تک دانش‌آموزان در هر کدام از شرایط سفید، زرد و قرمز است.

وی افزود: در شیوه‌نامه بازگشایی مدارس آمده است، در شرایط سفید تمام کلاس‌های درس به صورت حضوری برگزار خواهد شد و در شرایط زرد این امکان وجود دارد که با رعایت شرایط لازم برای ایجاد فضای سالم و امن بهداشتی برای دانش‌آموزان بخشی از آموزش را به صورت حضوری و بخشی را به صورت غیرحضوری ارائه دهیم.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در پاسخ به این پرسش که اگر قرار باشد دانش‌آموزان به صورت حضوری در مدارس حاضر شوند آیا امکانات لازم را در اختیار دارید؟ متذکر شد: در شرایطی که امکان حضور دانش‌آموزان در مدرسه وجود داشته باشد آنها را به دو گروه تقسیم می‌کنیم تا تراکم کلاس‌های درس کم شود و دانش‌آموزان چند روز در هفته به مدرسه بیایند در این شرایط نیمی از محتوا را به صورت حضوری و نیمی را به صورت مجازی دریافت خواهند کرد.

در شرایط اضطرار از فضای مجازی استفاده خواهیم کرد

وی افزود: در شرایط اضطرار که اصلا امکان حضور دانش‌آموزان در مدارس نباشد از فضای مجازی استفاده خواهیم کرد و اولویت ما بعد از اطمینان از حفظ سلامت دانش‌آموزان، برگزاری کلاس‌های درس به شیوه حضوری است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مشخص نیست وضعیت کلاس‌های درس در ۱۵ شهریور به چه صورت خواهد بود و آیا دانش‌آموزان به صورت حضوری در مدارس حاضر می‌شوند؟ بیان کرد: هم‌اکنون مشخص نیست تا ۱۵ شهریور شرایط چگونه خواهد بود اما در هر صورت و در هر وضعیتی ۱۵ شهریور آغاز سال تحصیلی جدید خواهد بود که امیدواریم با رعایت اصول بهداشتی توسط هم میهنان عزیزمان تا آن زمان شرایط به گونه‌ای باشد که بتوانیم با حضور دانش‌آموزان در مدرسه سال تحصیلی را آغاز کنیم اما آنچه که هم‌اکنون در حال انجام آن هستیم، ایجاد آمادگی برای هر سه وضعیت سفید، زرد و قرمز است و البته با توجه به امکان تغییر وضعیت شیوع بیماری از آغاز سال تحصیلی تا پایان آن، برنامه‌های سه گانه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در کمترین زمان نسبت به استقرار در وضعیت جدید آمادگی وجود داشته باشد.

بیش از ۱۰ درصد دانش‌آموزان شهرستان‌های تهران به شاد دسترسی ندارند

صیدلو در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از دانش‌آموزان در شهرستان‌های استان تهران به شاد دسترسی ندارند، گفت: با توجه به این‌که ثبت نام‌ها کامل نشده است و شهرستان‌های استان تهران مهاجرپذیر بوده و نوسان دانش‌آموز در استان تهران در هر سال قابل توجه است هم چنین با حضور ۱۲۵ هزار دانش‌آموز اتباع در شهرستان‌های تهران فعلاً آنچه که مشخص است و البته نهایی نیست این است که امکان عدم دسترسی به شبکه شاد بیش از ۱۰ درصد دانش‌آموزان باشد که در آن صورت استفاده از برنامه‌های آموزشی تلویزیون برای آموزش غیرحضوری مورد نظر خواهد بود.

۳ درصد دانش‌آموزان ممکن است به تلویزیون هم دسترسی نداشته باشند

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در پاسخ به این پرسش که اگر دانش‌آموزی به شاد و تلویزیون دسترسی نداشت چه اقدامی برای او انجام خواهیم داد؟ بیان کرد: برخی دانش‌آموزان ممکن است به تلویزیون هم دسترسی نداشته باشند و مدیر مدرسه مکلف است قبل از شروع سال تحصیلی آنها را شناسایی کرده و از طرق مختلف از جمله تهیه درسنامه‌های آماده شده برای این دانش‌آموزان یا برگزاری کلاس حضوری در شرایط کاملا بهداشتی به آموزش این دسته از دانش‌آموزان اقدام کند، بر اساس آماری که تا امروز در اختیار داریم ممکن است ۳ درصد دانش‌آموزان در شهرستانهای تهران جزء این دسته باشند که به هر حال برای آموزش و پرورش مهم است که هیچ دانش‌آموزی بدون دسترسی به آموزش نماند.

امیدواریم قبل از شروع سال تحصیلی سرانه بهداشتی مدارس واریز شود

وی درباره موانع پیش رو برای بازگشایی مدارس به‌ویژه لزوم اختصاص سرانه بهداشتی به آموزش و پرورش برای ضدعفونی گفت: با وجود این‌که مدارس از اسفند ماه تعطیل بوده است چند هفته بعد از آغاز شیوع بیماری یک مرتبه سرانه بهداشتی نسبتا مناسبی به ازای هر یک از دانش‌آموزان به حساب مدارس واریز شد و با پیگیری‌های وزیر آموزش و پرورش امیدواریم قبل از آغاز سال تحصیلی واریزی دیگری در این خصوص به مدارس داشته باشیم.

صیدلو ادامه داد: بسیاری از مسئولان آموزش و پرورش مانند خود بنده فرزندشان دانش‌آموز است و در یکی از مدارس همین استان تحصیل می‌کند بنابراین مخاطب تصمیمات ما اعضای خانواده خودمان نیز هستند و تمامی دغدغه‌های احتمالی خانواده‌ها برایمان قابل درک است.

وی شرط موفقیت آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید را همراهی و همکاری بیش از پیش خانواده‌ها با آموزش و پرورش دانست.

۱۵ شهریور وضعیت قرمز باشد هیچ مدرسه‌ای در تهران باز نمی‌شود

همچنین مسعود ثقفی سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران درباره آغاز سال تحصیلی جدید در پایتخت اظهار کرد: اتفاقی که در تهران می‌افتد آن چیزی است که بنده می‌گویم و خلاف آن نخواهد بود. در شرایط قرمز تمام آموزش‌ها غیرحضوری است و اگر در ۱۵ شهریور وضعیت قرمز باشد هیچ مدرسه‌ای باز نمی‌شود.

وی افزود: در شرایط زرد آموزش‌ها غیرحضوری است و ممکن است کلاس‌ها را زوج و فرد کنیم تا دانش‌آموزان به تعداد کمتر در مدرسه حاضر شوند و در شرایط سفید هم وضعیت عادی خواهد بود.

دانش‌آموزان کلاس اولی در شرایط قرمز یک هفته به مدرسه می‌آیند

ثقفی گفت: البته در شرایط قرمز فقط دانش‌آموزان پایه اول دبستان که ضروری است ارتباط عاطفی بین آنها و معلم شکل بگیرد و پس از آن آموزش مجازی جریان یابد با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی هفته اول سال تحصیلی به مدرسه می‌روند و طبیعی است در یک مدرسه با ۳۰ دانش‌آموز رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر است و قبل از آن ضدعفونی و استفاده از ماسک را کنترل خواهیم کرد.

تا اطلاع ثانوی مدارس مجازی است

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: تا اطلاع ثانوی مدرسه حضوری نداریم و مدارس مجازی است؛ خیلی از مطالبی که درباره شاد بیان می‌شود صحیح نیست و همین الان می‌توانم به صورت لایو در بستر شاد با شما صحبت کنم.

مدارس می‌توانند در کنار شاد از سایر نرم‌افزارها برای آموزش استفاده کنند

وی در پاسخ به این پرسش که شاد نسخه ios ندارد و این ضعف است و جمعیت قابل توجهی مجبور می‌شوند که گوشی اندروید بخرند، مطرح کرد: در آموزش و پرورش الزامی برای استفاده از شاد نداریم و روش‌های آموزش دانش‌آموزان در کنار شاد متفاوت است برای نقاطی که دسترسی ندارند، روش‌های دیگری پیش‌بینی کرده‌ایم مثلاً هم‌اکنون ۳ پیش‌بینی داریم نخست این‌که مدارس می‌توانند با استفاده از سایر نرم‌افزارها و برنامه‌ها در کنار شاد آموزش خود را پیش ببرند شاد با تمام ویژگی‌هایی که دارد الزامی برای استفاده از آن نیست و مدارس می‌توانند از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای دیگر استفاده کنند.

آموزش حضوری دانش‌آموزانی که به شاد و تلویزیون دسترسی ندارند

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به این‌که افرادی که امکان دسترسی به اینترنت و گوشی هوشمند ندارند، می‌توانند از آموزش تلویزیونی استفاده کنند، گفت: ممکن است برخی دسترسی به تلویزیون نداشته باشند که به صورت حضوری در مدارس حاضر می‌شوند و با رعایت پروتکل‌ها آموزش آنها جریان می‌یابد؛ شاید یک اپلیکیشن بسیار خوب و موفق است و نباید آن را زیر سوال ببریم.

ثقفی در پاسخ به این پرسش که سال گذشته در وزارت آموزش و پرورش بخشنامه‌ای ارسال شد که استفاده از نرم‌افزار تلگرام و واتس‌اپ غیرقانونی است؟ عنوان کرد: خیر اما قوه قضاییه چنین اطلاعیه‌ای را داد و دادستان تهران نامه فرستاد که استفاده از نرم‌افزارهای خارجی ممنوع است.

اینترنت شاد رایگان خواهد بود

وی که در یک برنامه رادیویی سخن می‌گفت، درباره این‌که اینترنت شاد چه زمانی رایگان می‌شود، افزود: اینترنت شاد کاملا رایگان خواهد بود و هر فردی که از آن استفاده کند اینترنت برای او رایگان است و اپراتورها بابت استفاده از شاد هیچ هزینه‌ای از استفاده‌کنندگان دریافت نمی‌کنند.

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران در پاسخ به این پرسش که اپراتور چگونه اینترنت رایگان به این تعداد افراد خواهد داد، بیان کرد: اینترنت رایگان فقط برای بستر شاد است و این توافقی است که وزیر آموزش و پرورش با شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت اصلی کشور که در ساخت زیرساخت شاد نقش داشتند انجام داده است و آنها هیچ هزینه‌ای نخواهند گرفت.

Ad

روی خط خبر

 • کاهش دوباره بهای نفت در پی افزایش شیوع کرونا
 • توضیح همتی درباره دلایل افزایش قیمت دلار
 • صادرات نفت ایران افزایش یافت
 • جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای سرکرده جدید داعش
 • ایران قصد دارد با همکاری روسیه واکسن کرونا تولید کند
 • احضار سفیر ایران در پاریس به وزارت خارجه فرانسه
 • انتقال ۷ محکوم ایرانی از ارمنستان به کشور
 • ممنوعیت حرکت دسته‌های عزاداران تهرانی در روز اربعین
 • «کاغذ پاره ها» در جشنواره تورنتو نمایش داده می شود
 • نیکی کریمی داور جشنواره آنتالیا شد
 • کدام مناطق کشور طی چند روز آینده بارانی است؟
 • توسعه خودروهای هیبریدی-برقی سرعت می‌یابد
 • آبروریزی نتانیاهو به خاطر چند تکه لباس کثیف
 • تعریض باند شمال به جنوب و یک دوربرگردان در بزرگراه شهید ستاری
 • کشته شدن یک مامور پلیس به ضرب گلوله در لندن
 • ترامپ اعتبار ویزای تحصیلی ایرانی‌ها را کاهش می‌دهد
 • مشاور عالی فرمانده سپاه: اگر عین الاسد را نمی‌زدیم امنیت ایران از دست می‌رفت
 • بهای طلا و نفت در بازارهای جهانی
 • ابلاغ دستورالعمل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
 • کدام نمادهای بورس متوقف شدند؟
 • محکومیت شرکت آذویکو به تحویل خودروی جایگزین و پرداخت خسارت
 • ماجرای نامه محرمانه هاشمی به شهردار درباره نامگذاری خیابان شجریان
 • روانچی شرایط بازگشت کامل ایران به تعهدات برجامی را تشریح کرد
 • آمریکا معافیت ۶۰ روزه عراق از تحریم‌های ایران را تمدید کرد
 • ۱.۸ میلیارد دلار؛ حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه
 • افزایش پروازهای خارجی به ۲۰ مقصد/ ادامه کاهش قیمت بلیت هواپیما
 • پیش بینی سقوط دلار در ۲۰۲۱؛ آمریکا باید منتظر رکود ۲ رقمی باشد
 • شکایت برادرزاده ترامپ از عمویش در دادگاه
 • امیدواریم ایران فریاد «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر ندهد
 • نماینده ویژه آمریکا: می‌خواهیم ایران را پای میز مذاکره بیاوریم
 • Ad