واکنش ایران به اخراج اجباری پناهجویان از انگلیس به «رواندا»

  • سیاسی
  • سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ ۲۳:۲۸
    کد خبر :917873
واکنش ایران به اخراج اجباری پناهجویان از انگلیس به «رواندا»

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان واکنش ایران به اخراج اجباری پناهجویان از انگلیس به «رواندا» را اعلام کرد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اخراج اجباری پناهجویان از انگلیس به «رواندا» و اخبار منتشر شده در خصوص ایرانی بودن تابعیت برخی از این‌ پناهجویان اظهار کرد: آنچه که در حال وقوع است یک شرم تاریخی برای لندن و همه آن‌هایی است که تمامی همت و توان خود را معطوف به پوشاندن و تطهیر سابقه استعماری‌اشان کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: اخراج و انتقال اجباری پناهجویان به کشورهای ثالث و سکوت مرگبار این روزهای کشورهای مدعی حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی مسئول، مایه شرمساری و نقض آشکار حقوق پناهندگان است.

خطیب‌زاده در ادامه عنوان کرد: آنچه در حال وقوع است، روی دیگر سکه فریب و دسیسه سیستماتیک رسانه‌ای بر علیه ایران است. رسانه‌های فارسی زبان معاند مستقر در لندن با ارائه تصویری مهندسی شده و غیرواقعی از داخل ایران و رویایی غیرواقعی‌تر از زندگی در اروپا، زمینه خروج مخاطره‌آمیز و خطرناک برخی شهروندان ایرانی را فراهم می‌آورند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: علی‌رغم ظلمی که این معدود افراد به خود و مالا وطن خود می‌کنند دولت جمهوری اسلامی ایران در چارچوب وظایف حاکمیتی خود تأکید دارد که حقوق این افراد ذیل کنوانسیون ۱۹۵۱ و پروتکل مربوطه می‌باید رعایت شود و اعزام آن‌ها به کشورهای ثالث رویه‌ای خطرناک است که باقیمانده رژیم بین‌المللی حفاظت از پناهجویان را هم از بین خواهد برد.

به گزارش مهر، خطیب‌زاده در پایان اظهار کرد: در حالیکه ایران با وجود همه مضیقه‌ها و فشارهای اقتصادی کریمانه میزبان میلیون‌ها تبعه از کشورهای دیگر از جمله افغانستان می باشد، مایه تأسف است که مدعیان همیشگی حقوق بشر تحمل پذیرایی از چند هزار مهاجر و پناهجو را ندارند، افرادی که بسیاری از آن‌ها با فریب سیستماتیک همین دولت‌ها خطر آوارگی را به جان خریده‌اند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید