بازداشت یک ایرانی در آمریکا به اتهام “لابی گری مخفیانه” برای ایران

  • سیاسی
  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ۱۰:۰۸
    کد خبر :778514
بازداشت یک ایرانی در آمریکا به اتهام "لابی گری مخفیانه" برای ایران

سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، دستگیری “کاوه افراسیابی” در آمریکا را ناشی از “تعصب و غرض‌ورزی دولت ضد ایرانی ترامپ” دانست.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده یک ایرانی مقیم آمریکا به نام کاوه لطف‌الله افراسیابی را به اتهام لابی‌گری مخفیانه برای دولت ایران بازداشت کرده است.

در واکنش به این اتفاق سخنگوی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک ک این اتهامات را رد کرد.

در دادخواستی که روز سه‌شنبه، ۱۹ ژانویه، وزارت دادگستری آمریکا روی وبسایت رسمی خود منتشر کرده آمده آقای افراسیابی بدون آن که مطابق قوانین آمریکا، فعالیت خود برای یک دولت خارجی را به دادگستری اعلام کند، برای تهران با هدف ترویج مواضع و رویکرد سیاسی دولت ایران کار کرده است.

به نوشته بی بی سی، مطابق قوانین آمریکا – قانون فارا – لابی‌گران دول خارجی باید مناسبات مالی و قراردادی خود با یک کشور بیگانه را به اطلاع دولت آمریکا برسانند تا آمریکا آنها را رسما به عنوان کسی که برای حفظ منافع یک دولت خارجی مشغول به لابی‌گری است ثبت و معرفی کند.

جان سی. دیمرز، دستیار دادستان امنیت ملی منطقه غرب نیویورک که شکواییه علت آقای افراسیابی را تنظیم کرده در سند دادستانی نوشته: “برای بیش از یک دهه، کاوه افراسیابی تلاش کرد خودش را به روزنامه‌نگاران، اعضای کنگره و عموم مردم آمریکا یک کارشناس بی‌طرف در مسایل ایران جلوه دهد… این در حالی بود که افراسیابی در حقیقت کارمند مخفی دولت ایران و دفتر نمایندگی دائم این کشور در مقر سازمان ملل متحد بود و حقوق دریافت می‌کرد تا پروپاگاندا ان دولت ایران را تکثیر کند. او عامدانه از ثبت نام خود در دادگستری و مطابق قانون ثبت رسمی عناصر بیگانه – که اجباری است – خودداری کرده است. او از تعهد و الزام خود در علنی کردن منبع پشتیبان نظراتش سر باز زده و اکنون ما روندی را آغاز کرده ایم که او را در برابر اعمالش مسئول بدانیم.”

رسانه‌های ایران در ۱۰ سال گذشته بارها با آقای افراسیابی تحت عنوان محقق دانشگاه هاروارد درباره برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات تهران با قدرت‌های جهانی و آمریکا گفتگو کرده‌ بودند.

دادستان‌های دادگستری آمریکا و کارآگاهان اف‌بی‌آی که روی پرونده آقای افراسیابی کار کرده‌اند او را دارند مدرک دکترا، ناشر چند کتاب و مقاله و مفسر تلویزیونی که در شبکه‌های انگلیسی زبان درباره روابط خارجی و مسایل ایران حضور می‌یابد معرفی کرده‌اند و او را متهم کرده‌اند که هیچ‌گاه به نمایندگان کنگره یا رسانه‌ها و دیگر نهادهایی که با آنها درباره مسایل ایران سخن گفته از دریافت حقوق و همکاری با دولت ایران چیزی نگفته است.

به گزارش عصرایران، بنابر آنچه دادگستری آمریکا در متن علنی شکواییه علیه آقای افراسیابی منتشر کرده او “دست کم از سال ۲۰۰۷ تاکنون ۲۶۵ هزار دلار” از دفتر دائمی ایران در سازمان ملل متحد پول دریافت کرده و از سوی همین دفتر هم از سال ۲۰۱۱ بیمه درمانی و سلامت او تامین شده است. دادگستری آمریکا او را شهروند ایران که دارای کارت اقامت دایم آمریکاست – گرین کارت – معرفی کرده است.

آن طور که گزارش شده آقای افراسیابی روز گذشته، دوشنبه ۱۸ ژانویه، در خانه خود در شهر واترتاون ایالت ماساچوست بازداشت شده و به زودی برای تفهیم اتهامات خود برابر یک قاضی فدرال حاضر خواهد شد.

واکنش ایران

سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، دستگیری “کاوه افراسیابی” در آمریکا را ناشی از “تعصب و غرض‌ورزی دولت ضد ایرانی ترامپ” دانست.

به گزارش ایرنا، علیرضا میریوسفی روز سه‌شنبه در واکنش به دستگیری کاوه افراسیابی شهروند ایرانی در آمریکا توسط وزارت دادگستری امریکا، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: تاسف‌آور است که شنیده می‌شود دولت متعصب و مغرض ضد ایرانی ترامپ در ساعات پایانی خود به دستگیری دکتر افراسیابی به اتهام‌های جعلی مبادرت کرده است.

او ادامه داد: دکتر افراسیابی به عنوان مامور نمایندگی فعالیت نداشته است و تنها به عنوان استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل کار می‌کرده است.

سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: افراسیابی در مورد مسائل بین‌المللی مشورت‌هایی را به نمایندگی ایران ارائه داده است و از همان ابتدا رابطه کاری وی با ما کاملا شفاف و باز بوده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید