ایالات متحده باید بداند عضو برجام نیست

  • سیاسی
  • دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ ۱۲:۱۳
    کد خبر :859813
ایالات متحده باید بداند عضو برجام نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه عمل دولت جدید آمریکا برخلاف ادعاهایش است، گفت: ایالات متحده باید بداند عضو برجام نیست و نمی‌تواند به اعضای دیگر برجام اظهاراتی را منتسب کند یا درخواست‌هایی داشته باشد و بهتر است اول برادری خود را ثابت کند.

سعید خطیب زاده روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی، درباره تیم مذاکره کننده و اینکه آمریکا هم حضور دارد یا نه، گفت: از آنجا که آمریکا عضو برجام نیست، طبیعتا نمی‌تواند در این نشست حضور داشته باشد.

تیم مذاکره کننده از حیث حقوقی تغییری نخواهد کرد

وی ادامه داد: وقتی تیم مذاکرات مشخص شد با هدایت آقای باقری و ترکیبی از نمایندگان ارگان‌ها و نهادهای مرتبط با رفع تحریم‌ها حضور خواهند داشت و هیچ تغییری از حیث حقوقی نخواهیم داشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به دیگر سوال ایرنا درباره صحت یا سقم سفر احمد مسعود به ایران، گفت: سفرهای انجام شده با موضوع افغانستان عادی و با آگاهی دوستان در بخش‌ها و گروه‌های مختلف افغانستانی انجام شده و می‌شود و هفته گذشته درباره صادرات برق سفری به افغانستان انجام شد.

خطیب زاده افزود: آقای کاظمی قمی هم مستقر شدند و رفت و آمدهای دو کشور همسایه در جریان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات جیک سالیوان مشاور امنیت ملی‌آمریکا مبنی براین که ایران به برجام برگرد ما هم برمی گردیم و همچنین اظهارات وی درباره موجودیت رژیم اسراییل، گفت: رژیم اسرائیل خودش رژیم مخرب و متجاوز است و سیاست‌هایی که در پیش گرفته همه مبنای نامشروع بودن هر چه بیشتر این رژیم متجاوز است.

وی اظهار کرد: ایالات متحده باید بداند که عضو برجام نیست و نمی‌تواند به اعضای دیگر برجام اظهاراتی را منتسب کند یا درخواست‌هایی داشته باشد و بهتر است اول برادری خود را ثابت کند.

وی یادآورشد: ما خوشحال هستیم که آمریکایی‌ها مدام اراده و نیت‌شان را تکرار می‌کنند شاید برای این است که فراموش نکنند که می‌خواهند تحریم‌هایی که به صورت غیرقانونی و فراسرزمینی توسط دولت قبلی ایالات متحده اعمال شد و توسط این دولت ادامه یافت و برخی اضافه شد را بردارند. اما آنچه که مهم است عمل هست.

خطیب زاده با بیان اینکه عملی که از دولت فعلی ایالات متحده دیدیم، متاسفانه در خلاف جهت اعلامی آن‌ها بوده است، گفت: ایالات متحده مسیرش برای بازگشت به برجام روشن است؛ باید بپذیرد به عنوان مقصر وضعیت فعلی از این مسیری که رفته برمی‌گردد.

وی تصریح کرد: آمریکا برای بازگشت از این مسیر غلط باید تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی که بعد از خروج آمریکا از برجام اعمال کرده همه را یکجا به صورت موثر بردارد و مهمتر اینکه تضمین بدهد که هیچ دولتی در ایالات متحده مجدداً جهان و حقوق بین الملل را به سخره نخواهد گرفت و این شرایط را تکرار نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره گفت و گوی ایران و عربستان گفت: گفت و گوها انجام می‌شود و پیشرفت گفت و گوها منوط به این است که ریاض از اظهارات صرف رسانه‌ای بپرهیزد. اگر شاهد اراده جدی از طرف عربستانی باشیم دور دوم گفت و گوها ادامه می‌یابد.

خطیب زاده درباره بحران لبنان و تاثیر آن بر گفت و گوهای ایران و عربستان گفت: گفت و گوهای ایران و عربستان دوجانبه است و هرگز درباره دوستانمان با کسی حرف نزدیم که بخواهد تاثیر بپذیرد.

وی اضافه کرد: توصیه‌ام به کشورها این است که بدانند منطق فشار هرگز به نتیجه نرسیده و نمی‌رسد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تقویت رابطه با ترکیه، به ویژه روابط اقتصادی گفت: روابط ما با ترکیه از حیث سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، مردمی و امنیتی رو به گسترش بوده و در سال‌های اخیر هم بیشتر شد. ظرفیت‌ها بیش از پیش محقق شد و در آینده نزدیک شاهد سفرهای دیپلماتیک در سطح یک و ۲ به ترکیه خواهیم بود.

خطیب زاده همچنین درباره نحوه تعاملات با جمهوری آذربایجان گفت: در سه دهه اخیر همواره مخالف اشغال جمهوری آذربایجان بودیم و بر حفظ تمامیت ارضی این کشور تاکید کردیم. همراه با آزادسازی مناطق اشغال شده به این کشور تبریک گفتیم. در این شرایط هم مهم عبور از برخی سوء تفاهمات است و اراده دو کشور بر رفع مشکلات و تقویت رابطه است و امیدواریم شاهد توسعه هرچه بیشتر این روابط و رفع سوء تفاهمات رسانه‌ای باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد اظهارات خبرنگار چینی مبنی براینکه ایران مواضع حمایتی در برابر چین نداشته است، گفت: گفت و گوی وزیران خارجه ایران وچین به صورت مفصل برگزار شد. ایران از ابتکارات چین و چین از مواضع ایران در رفع تحریم‌ها حمایت کرد. با این وجود مسئولیت اصلی برجام برعهده ایالات است.

باقری هفته‌آخر به اروپا سفر می‌کند

وی با اشاره به مذاکرات برای رفع تحریم‌های ایران اظهار کرد: آقای باقری درباره مذاکرات گفتند که با همه اعضای ۱+۴ گفت و گو می‌کند. در این راستا با چین و روسیه و انرکیه مورا هماهنگ کننده برجام صحبت و رایزنی شد.

خطیب زاده با بیان اینکه آخر هفته سفر پایتخت سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس و احتمالا اسپانیا در مقام معاونت سیاسی انجام خواهد شد، گفت: . در این سفرها درباب مسایل منطقه‌ای گفت و گو می‌شود اما چون آقای باقری مداکره کننده ارشد تیم است درباره برجام هم صحبت خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ایران مواضع خود را برای دوستان تشریح کرد و مادامی که که اطمینان قطعی پیدا نکند که تحریم‌ها یکجا، موثر، قابل تضمین عینی و راستی آزمایی برداشته نشود برجام را محقق نخواهد کرد. در واقع تا درباره همه چیز توافق نشود هیچ چیزی توافق نخواهد شد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید