اوپک: اقتصاد جهان هنوز به نفت نیاز دارد

    کد خبر :817473
اوپک: اقتصاد جهان هنوز به نفت نیاز دارد

محمد بارکیندو گفت علی رغم تغییرات اقلیمی و تلاش برای استفاده از انرژی‌های پاک، اقتصاد جهان هنوز به نفت نیاز دارد.

به نقل از رویترز، دبیرکل اوپک با اشاره به موفقیت تولید کنندگان برای حمایت از بازار گفت، اوپک و هم پیمانانش انتظار دارند تا ذخایر نفت در ماه‌های آتی بیش از پیش کاهش یابد.

محمد بارکیندو در اجلاس مجازی بین المللی نفت نیجریه گفت ذخایر نفت در کشور‌های پیشرفته در ماه آوریل ۶.۹ میلیون بشکه کاهش یافته است و نسبت به مدت مشابه یک سال گذشته ۱۶۰ میلیون بشکه کمتر شده است. این آمار برای نخستین بار منتشر شده است.

وی افزود: «ما انتظار داریم که شاهد کاهش‌های بیشتری در ماه‌های پیش رو باشیم.»

اوپک و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس در ماه آوریل تصمیم گرفتند تا در بازه ماه‌های می‌تا جولای، روزانه ۲.۱ میلیون بشکه نفت را به بازار بازگردانند. این تولیدکنندگان در نشست هفته گذشته خود، تصمیم گرفتند این برنامه را ادامه دهند و این امر سبب افزایش قیمت‌ها شد.

«بازار همچنان واکنش مثبتی به تصمیماتی که ما می‌گیریم دارد، از جمله افزایش تولید از ابتدای ماه می.»

وی با اشاره به واکسیناسیون و محرک‌های مالی گسترده که به بهبود چشم انداز اقتصادی کمک کرده است، گفت نابرابری در دسترسی به واکسن در سراسر جهان، تورم بالا و ادامه شیوع کرونا هنوز تقاضا برای نفت را تهدید می‌کند.

وی تصریح کرد اوپک پلاس در ماه اوریل ۱۱۴ درصد به توافق کاهش تولید پایبند بوده اند.

این گروه، سال گذشته با شیوع کرونا روزانه ۹.۷ میلیون بشکه از تولید خود کم کرد. این رقم از ماه هنوز به ۵.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

بارکیندو گفت هرچند اوپک تغییرات اقلیمی را انکار نمی‌کند، اما اقتصاد جهان هنوز به نفت نیاز دارد.

وی توضیح داد: «ما همه کشور‌های عضو را به سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر تشویق می‌کنیم، اما در عین حال (از آن‌ها می‌خواهیم) همچنان به تامین نیاز‌های هیدروکربنی بپردازند.»

منبع: فارس

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید