اولین کامپیوتر اپل با قیمت 500 هزار دلار حراج شد

اولین کامپیوتر اپل با قیمت 500 هزار دلار حراج شد

روز گذشته یک نسخه بسیار قدیمی و نایاب از کامپیوترهای Apple-1 در جریان یک حراجی به فروش رسید. این کامپیوتر که یکی از محصولات محدود ساخت شده توسط اپل است در دهه 70 میلادی تولید شده است و روز گذشته با قیمت عجیب و حیرت انگیز 500 هزار دلار به فروش رسید.

«بازتاب»؛ مهتاب جهاندار_اپل در دهه 70 میلادی تنها 200 نسخه از کامپیوترهای Apple-1 خود را تولید کرد و از این مجموعه تنها شش عدد از آن‌ها با استفاده از جعبه‌های ساخته شده از چوب Koa به مرحله عرضه رسید. کامیپوتری که روز گذشته در جریان این حراجی به فروش رسید یکی از این شش کامپیوتر چوبی بود که این روزها به ندرت و بسیار نایاب در سرتاسر جهان یافت می‌شوند.

کامپیوتر Apple-1 که روز گذشته در این حراجی به فروش رسید دارای صفحه کلیدی یکپارچه است که در آن زمان توسط شرکت Datanetics طراحی و تولید شد. نمایشگر تولید شده توسط شرکت پاناسونیک و منبع تغذیه موسوم به Apple-1 دیگر اجزای مهم این کامپیوتر است که روز گذشته به خریدار آن تحویل شد. در کنار این کامپیوتر حتی راهنمای برنامه نویسی با استفاده از آن که توسط اپل آماده و چاپ شده بود هم دیده می‌شد. گفته می‌شود حتی نسخه ضبط شده بر روی نوارهای مغناطیسی از این راهنما نیز به خریدار آن تحویل داده شده است.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی فروشنده، این کامپیوتر در اصل در دهه هفتاد میلادی توسط یکی از اساتید گروه الکترونیک دانشگاه Chaffey College از اپل خریداری شده است و او بعدها با قیمت 650 دلار آن را به یکی از دانشجویان خود می‌فروشد. اگرچه در ظاهر این قیمت برای این کامپیوتر قدیمی ناچیز به نظر می‌رسد اما باید گفت که از نظر نرخ تورم و ارزش گذاری، 650 دلار در سال 1977 با چیزی در حدود 3000 دلار در سال 2021 برابری می‌کند.

پیش از این یکی از نمونه‌های کاربردی و سالم از کامپیوترهای اپل-1 در سال 2014 در حراجی بونهام نیویورک به قیمت 905 هزار دلار فروخته شد تا گرانترین نوع این کامپیوتر در جهان لقب گیرد. این کامپیوتر هم دارای صفحه کلید و منبع تغذیه اختصاصی خود بود. تاسیس شرکت اپل به سال 1976 باز می‌گردد و Apple-1 نخستین رده از کامپیوترهای این شرکت بود.

کوری کوهن که یکی از کارشناسان شناخته شده کامیپوترهای اپل-1 محسوب می‌شود در مورد این حراجی و دلیل سرو صدایی که این روزها در مورد آن به پا شده به روزنامه لس ‌آنجلس تایمز گفته است: «این کامپیوتر مانند یک جام مقدس برای مجموعه‌داران ابزارهای قدیمی و الکترونیک است و همین موضوع آن را برای بسیاری از افراد جذاب می‌کند».

به تازگی در فروشگاه eBay نسخه دیگری از این کامپیوترها به حراج گذاشته شده است که طبق ظواهر موجود آن هم دارای جعبه چوبی، صفحه کلید یکپارچه و منبع تغذیه اختصاصی خود است. نکته قابل توجه این است که برای این کامپیوتر قیمت پایه 1 میلیون و 500 هزار دلاری در نظر گرفته شده است. یعنی چیزی در حدود 1 میلیون دلار گران‌تر از کامپیوتر فروخته شده در این حراجی.