اولیانوف: هیچ فعالیت هسته‌ای غیرمجازی در ایران انجام نمی‌شود

    کد خبر :936699
اولیانوف: هیچ فعالیت هسته‌ای غیرمجازی در ایران انجام نمی‌شود

«میخائیل اولیانوف»، اعلام کرد که بسیاری از نگرانی‌های کشور‌های غربی در خصوص وجود ذرات اورانیوم یافت شده در سایت‌های هسته‌ای ایران قبل از سال ۲۰۰۳ کاملاً بی‌پایه و اساس است.

نماینده دائم روسیه در آژانس با اشاره به عدم‌اعتماد مقامات تهران به مواضع غیرصادقانه کشور‌های غربی تأکید کرد: اکثر نگرانی‌های غربی‌ها درباره تأسیسات هسته‌ای ایران بی‌اساس است و در زمان حاضر هیچ فعالیت هسته‌ای غیرمجازی در این تأسیسات انجام نمی‌شود.

«میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از جمله در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، اعلام کرد که بسیاری از نگرانی‌های کشور‌های غربی در خصوص وجود ذرات اورانیوم یافت شده در سایت‌های هسته‌ای ایران قبل از سال ۲۰۰۳ کاملاً بی‌پایه و اساس است. وی تاکید کرد، «در حال حاضر هیچ گونه فعالیت هسته‌ای غیرمجاز در این تأسیسات انجام نمی‌شود».

نماینده روسیه در وین نتیجه گیری کرد: «این موضوع دیگر همه را خسته کرده و آزار دهنده شده است. علاوه بر این، بسیاری از نگرانی‌هایی که همکاران غربی ما در خصوص آن‌ها صحبت می‌کنند، اگر بخواهم با یک اصطلاح روسی بگویم: «حتی ارزش تخم مرغ پرت کردن را هم ندارند». تمام این مسائل مربوط به گذشته و مدت‌ها قبل بود و در حال حاضر هیچ فعالیت هسته‌ای غیرمجاز در تاسیسات ایران انجام نمی‌شود.»

این دیپلمات روس یادآور شد: «ایران باید تا حدی که لازم است به سؤالات اساسی آژانس پاسخ دهد تا واقعاً تصمیم درباره حذف این موضوع از دستور کار شورای حکام این سازمان گرفته شود».

اولیانوف تاکید کرد که مقامات تهران به شرکای غربی که در مذاکرات وین شرکت دارند و اعضای شورای حکام آژانس هستند، اعتماد ندارد. وی افزود: «البته واقعاً دلایل موجهی برای چنین بی‌اعتمادی وجود دارد، برای اینکه کشور‌های غربی در زمان صدام حسین در رابطه با عراق و در مورد پرونده شیمیایی سوریه نیز «موضع گیری کاملاً ناصادقانه و غیرواقعی» اتخاذ کرده بودند و ثابت کردند که قابل اطمینان نیستند. متاسفانه این یک سلاح قدرتمند در دست کشور‌های غربی است.»

این دیپلمات بلندپایه روس در پایان گفت: «به همین دلیل برای طرف ایرانی مهم است که تضمین‌هایی را از طرف همه شرکت‌کنندگان در برجام دریافت کند که اگر تهران توضیحات مورد نیاز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را داده و رافائل گروسی، مدیرکل آن یک گزارش رضایت‌بخشی در این زمینه ارائه دهد، پس از آن، کشور‌های غربی دیگر به‌طور مصنوعی این موضوع را در شورای حکام آژانس مطرح نکنند.»

تسنیم

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید