اولیانوف: قطعنامه آژانس اتمی علیه ایران نابهنگام بود

    کد خبر :955375
اولیانوف: قطعنامه آژانس اتمی علیه ایران نابهنگام بود

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نابهنگام توصیف کرد اما گفت مذاکرات رفع تحریم‌های وین ظرف چند روز قابل اتمام است.

سرگئی اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در مصاحبه‌ای مفصل با ریانووستی از صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کرده و گفته مذاکرات وین در صورت وجود اراده سیاسی ظرف چند روز قابل جمع‌بندی است.

اولیانوف در این مصاحبه گفته قطعنامه شورای حکام آژانس در خصوص ایران باعث مانع‌تراشی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای شد. او همچنین صدور قطعنامه آژانس اتمی را «به شدت نابهنگام» توصیف کرد.

اولیانوف تصریح کرد: «قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شدت نابهنگام بود. چند ماه است که هیچ اتفاقی در مذاکرات وین برای احیای برجام رخ نداده است و این تا حد زیادی به دلیل انتخابات میان‌دوره‌ای در ایالات متحده آمریکا است.»

وی اضافه کرد: «اکنون که مذاکرات به اتمام رسیده‌اند وقت آن است که بار دیگر دور هم جمع شویم و ماراتن مذاکرات را به اتمام برسانیم. همه شرایط مهیا هستند. [رویکرد] ایران سازنده است و مذاکره‌کنندگان غربی این را می‌دانند. اما آنها به جای نهایی کردن توافق قطعنامه‌ای معرفی می‌کنند که ناگزیر، دست کم موقتاً روند مذاکرات وین را تضعیف می‌کند.»

میخائیل اولیانوف اینکه چهار کشور طرف مذاکرات با ایران (آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان) قطعنامه مذکور را معرفی کرده‌اند را «تناقض‌آمیز» توصیف کرد و گفت که تجربه نشان می‌دهد که در پیش گرفتن چنین رویکردهایی غیرسازنده است.

اولیانوف در بخش دیگری از این مصاحبه تأکید کرد که مذاکرات رفع تحریم‌های وین را در صورت وجود اراده سیاسی می‌توان ظرف چند روز به اتمام رساند زیرا در دورهای قبلی مذاکرات بر سر تمامی مفاد توافق صورت گرفته است.

دیپلمات روسیه‌ای تصریح کرد: «فکر می‌کنم امکان‌پذیر است که مذاکرات در خصوص احیای برجام را خیلی سریع ظرف چند روز تکمیل کنیم. تقریباً همه مفاد بسته راه حل‌ها مورد توافق قرار گرفته است. من در یکی از مصاحبه‌ها گفتم که تنها 5 دقیقه با خط پایان فاصله داریم. البته گفتم پنج ثانیه.»

وی اضافه کرد: «در صورت وجود اراده سیاسی می‌توان همه مسائل را در اسرع وقت به اتمام رساند. اما طرف‌های غربی مذاکرات- تروئیکای اروپایی و ایالات متحده آمریکا به نظر می‌رسد که این اراده سیاسی را ندارند.»

اولیانوف ابراز امیدواری کرد تلاش‌های عظیم صورت گرفته برای احیای برجام به هدر نروند به ویژه از آن جهت که این توافق هیچ جایگزین دیگری ندارد. او گفت: «حصول برجام با صرف چندین سال کار سخت و فعالیت پرانرژی تشکیل شد. اگر بخواهیم از اول شروع کنیم، کمتر زمان نخواهد بود و حصول نتیجه مثبت هم به هیچ وجه تضمین‌شده نیست.»

اولیانوف درباره پرونده 20 ساله ادعاهای آژانس اتمی در خصوص یافت ذرات اورانیوم در ایران هم اظهارنظر کرد و گفت که این موضوع در مذاکرات وین ارزشی نامناسب پیدا کرده است. او در ادامه گفت: «البته ایرانی‌ها می‌توانند با دبیرخانه آژانس اتمی همکاری فعالانه‌تری داشته باشند و مسائل مربوط به ذرات کشف‌شده اورانیوم انسانی در سه سایت را حل و فصل کند.»

 تسنیم

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید