اولیانوف: ابهامات در توافق از سوی ایران پذیرفتنی نیست

    کد خبر :938033
اولیانوف: ابهامات در توافق از سوی ایران پذیرفتنی نیست

میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی وین و نماینده این کشور در مذاکرات ۱+۴ با ایران در توییتی تاکید کرد که ایران خلأها و ابهامات در توافق را نخواهد پذیرفت.

اولیانوف در این توییت به واکنش محمد مرندی تحلیلگر حوزه بین‌الملل به اظهارات اخیر جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد و نوشت، واضح است که ایران خلأها و ابهامات را نخواهد پذیرفت. من مطمئن نیستم که اتحادیه اروپا فراموش کرده باشد که چه کسی مسئول وضعیت فعلی است.

اولیانوف تاکید کرد: برغم پیچیده بودن مسائل روابط بین‌الملل، شرکت کنندگان در گفت وگوهای وین تاکنون توانایی عمل گرا بودن را نشان داده‌اند.

ساعتی پیش محمد مرندی تحلیلگر حوزه بین‌الملل در واکنش به اظهارات روز دوشنبه جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی نوشت: بورل متحد ایالات متحده است و فراموش می‌کند که دلیل این مذاکرات نقض برجام توسط غرب و تحریم‌های فشار حداکثری است که شهروندان ایرانی را هدف قرار می‌دهد حتی در شرایطی که ایران به طور کامل به آن پایبند بوده است.

وی با تاکید براینکه ایران خلأها و ابهامات را نخواهد پذیرفت، تصریح کرد: ایالات متحده هزینه‌هایی را بر اتحادیه اروپا تحمیل می‌کند.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه با بیان اینکه اطمینان کمتری نسبت به همگرا شدن روند مذاکرات هسته‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام دارد، گفت: اگر هدف این است که به سرعت به توافق دست یابیم، این اتفاق نخواهد افتاد.

جوسپ بورل دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا شانس توافق سریع برای احیای برجام را رد کرد و گفت که شانس توافق میان تهران و قدرت‌های جهانی کم رنگ شده است.

وی در بروکسل و در جمع خبرنگاران افزود: من امروز اطمینان کمتری نسبت به ۲۸ ساعت گذشته نسبت به همگرایی روند مذاکرات (با ایران) دارم. اگر این روند همگرا نشود، کل روند به خطر خواهد افتاد. اگر هدف این است که به سرعت به توافق دست یابیم، این اتفاق نخواهد افتاد.

بورل ادعا کرد که واکنش ایران به پاسخ واشنگتن با درخواست تضمین های بیشتر و پایان دادن به تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی، کمکی به بازگشت به توافقنامه برجام نکرده و روند آن را فلج می‌کند.

وی افزود: تعاملات اخیر میان ایران و ایالات متحده، منجر به دوری وجدایی مواضع می‌شود و این روند را در معرض خطر قرار می‌دهد. در صورتی که هدف دستیابی سریع به توافق باشد، واکنش ایران کمکی نخواهد کرد.

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران در نشست خبری اخیر با خبرنگاران تأکید کرد که «تضمین‌های اطمینان‌آور»، «راستی‌آزمایی عینی و عملی»، «رفع تحریم‌ها به ‎صورت معنادار و پایدار» و «بسته‌شدن ادعاهای سیاسی درباره پادمان» ۴ شرط محوری برای حصول توافق به ‎حساب می ‎آید.
بلومبرگ مدعی شد که این اظهارات جوسپ بورل در حقیقت در راستای اظهارات هفته گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکاست که پاسخ ایران به پیش نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا برای بازگشت به برجام را «غیرسازنده» توصیف کرده بود.

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد و این مذاکرات پس از چهار روز ۱۷ مرداد ماه با بازگشت هیات ها به پایتخت ها پایان یافت.

برگزاری این دور از مذاکرات در پی آن صورت گرفت که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال‌تایمز ادعا کرد بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که شامل راهکارهای به روز درباره رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

جمهوری اسلامی ایران ۲۵ مرداد (۱۶ آگوست) نظرات و درخواست های خود را درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم ها در وین ارسال کرد و آمریکا پس از بیش از یک هفته از آن در دوم شهریور ماه (۲۴ آگوست) نظر خود را در این باره به اتحادیه اروپا ارائه کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ۱۰ شهریور ماه (اول سپتامبر) از ارسال نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد پاسخ آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی رفع تحریم‌ها به هماهنگ کننده اروپایی خبر داد و گفت: پس از دریافت پاسخ آمریکا، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و پاسخ‌های ایران، پس از ارزیابی در سطوح مختلف، تدوین و امشب به هماهنگ‌کننده تحویل داده شد. متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است.

«ساموئل وربرگ»، سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه تصریح کرد که کشورش در حال رایزنی با متحدان خود در خصوص پاسخ ایران به نقطه نظرات آمریکا در مورد پیش نویس توافق هسته ای است و آمریکا پاسخ خود را پس از پایان رایزنی ها به اتحادیه اروپا که نقش میانجی را ایفا می کند، ارسال خواهد کرد.

وی گفت: آمریکا در حال هماهنگی و رایزنی با متحدان اروپایی امضاکننده این توافق (انگلیس، فرانسه و آلمان) است.

ایرنا

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید