انبارهای مملو از روغن خوراکی و امتناع از عرضه در بازار شب عید

    کد خبر :895481
انبارهای مملو از روغن خوراکی و امتناع از عرضه در بازار شب عید

در دومین روز از گشت ویژه بازار شب عید ۱۴۰۱، احمد اصانلو معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی به همراه مسعود امرالهی سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی به‌ صورت سرزده از شرکت مارگارین تولید کننده انواع روغن خوراکی بازدید کردند.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، احمد اصانلو رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در این بازدید سرزده که به‌ منظور امتناع از عرضه محصول توسط این شرکت در بازار انجام شد در جمع خبرنگاران، گفت: امروز گشت مشترک برای سرکشی از مراکز تولید و کارخانه‌های روغن در حال انجام است.

وی ادامه داد: براساس گزارش‌های رسیده از این کارخانه، حاکی از آن است که این شرکت بالغ بر ۷۰ هزار تن عرضه خارج از شبکه به همراه امتناع از عرضه داشته و همچنین اقدام به فروش دو نرخی کالا کرده است.

اصانلو با بیان اینکه بررسی‌های لازم در خصوص این موضوع در حال انجام است، یادآور شد: این موضوعات مستلزم بررسی اسناد است که در این خصوص ۳ دستور ویژه برای آن صادر شد و یک تیم متشکل از قضات، روسای شعب تعزیرات و بازرسان وزارت جهاد کشاورزی تا عصر امروز در این مکان مستقر شده و اسناد را بررسی می‌کنند.

به گفته‌ وی، امتناع از عرضه بالغ‌ بر ۷۰ هزار تن روغن خوراکی خارج از شبکه، بررسی ادله‌ شرکت مبنی بر عدم عرضه به دلیل مسائل مربوط به پخش و همچنین فروش دو نرخی، ۳ دستور ویژه برای بررسی در این کارخانه است.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه ۳۰۰ تن روغن کنجد تاریخ‌ مصرف گذشته نیز در بازدیدها مشاهده شد، گفت: مدیر شرکت اعلام داشته که این کالا از سال گذشته انبار شده و مربوط به مدیریت قبل است؛ در حال حاضر دستور پلمپ انبار صادر شده است.

وی افزود: مقرر شده است تا نماینده بهداشت برای بررسی این مسئله حاضر شوند و درصورتی‌ که قابلیت استفاده انسانی و یا حیوانی از آن وجود نداشته باشد این کالاها امحاء شود.

کمبودی در بازار روغن برای شب عید وجود ندارد

سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این بازدید سرزده با تأکید بر اینکه ۱۰۰ درصد روغن‌های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام می‌شود و باید به قیمت مصوب به فروش برسد، گفت: روغن خوراکی به فراوانی در کشور وجود دارد و کارخانه‌ها باید عرضه این محصول را سرعت دهند.

به گفته‌ مسعود امرالهی، اگر کارخانه‌ای بیش از یک ماه عرضه را نگه دارد و برنامه‌ریزی کند تا پس از حذف ارز ترجیحی آن را توزیع کند، احتکار کرده است.

وی با بیان اینکه در این کارخانه روغن‌های تولیدی از ۲ آذر ماه موجود بوده و توزیع نشده است، تصریح کرد: نباید پس از تولید، این محصول بیش از یک هفته در انبارها ذخیره شود؛ ما کمبودی در بازار نداریم؛ البته هفته پایانی سال تقاضا برای این محصول زیاد است که باید عرضه انجام شود.

امرالهی با اشاره به دستور معاون اول رئیس‌جمهور در ستاد تنظیم بازار، گفت: از روز پنج‌شنبه با جلسه مشترک با سازمان تعزیرات حکومتی برنامه‌ریزی برای نظارت بر توزیع و فروش کالاهای اساسی قند، شکر، برنج و روغن و سایر کالاهای انجام شده است.

وی ادامه داد: روز گذشته فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هم‌اکنون کارخانه‌های روغن مورد نظارت قرار گرفته است و در سراسر کشور نیز گشت‌های تعزیرات به همراه بازرسان وزارت جهاد کشاورزی؛ بازرسی‌های لازم در این خصوص را انجام می‌دهند.

سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که در حدود ۳ ماه است که بر اساس قانون انتزاع، نظارت بر کالاهای اساسی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی محول شده است، تصریح کرد: ما در این ایام بیش از ۳۵۰ هزار مورد بازرسی انجام داده‌ایم و حدود ۳۰ هزار پرونده نیز به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال ‌شده است.

اعتمادآنلاین

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید