امکان استفاده از توان دریایی، زمینی وهوایی را بررسی خواهیم کرد

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه توافق ترکیه با لیبی مغایر حقوق بین‌الملل نیست، اعلام کرد: اگر لازم باشد حمایت نظامی از لیبی را افزایش می دهیم.

 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز یکشنبه در سخنانی اعلام کرد: توافق دریایی ترکیه با لیبی مغایر قوانین کشورمان و حقوق بین‌الملل نیست.

 

رئیس جمهوری ترکیه بی اشاره به نقض منشور ملل متحد در حمله ارتش این کشور به بخشی از خاک یک کشور مستقل بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق ادعا کرد: سیاست پیش روی ترکیه، دخالت بدون اجازه در مناطقی که ربطی به ما ندارد نیست.

 

وی درباره قبرس شمالی و لیبی نیز نیز گفت: اگر از رویکرد خود در قبال جمهوری تُرک قبرس شمالی و لیبی صرف‌نظر کنیم، حتی ساحلی جهت شنا یا ماهیگیری نیز برای ترکیه باقی نمی‌گذارند. توافق دریایی ترکیه با لیبی مغایر قوانین کشورمان و حقوق بین‌المللی نیست. هر کسی قصد انزوای ترکیه در جهان را دارد و می‌خواهد کشورمان را در سواحل، محدود و منافع اقتصادی آن را غصب کند، جلو چشم ما ظاهر نشود. ترکیه از اقدامات خود در سوریه و توافقش با لیبی صرف‌نظر نخواهد کرد.

 

اردوغان در ادامه اضافه کرد: اگر لازم باشد حمایت نظامی از لیبی را افزایش داده و استفاده از هرگونه امکان زمینی، دریایی و هوایی را هم بررسی خواهیم کرد.

 

شایان ذکر است، پارلمان ترکیه دیروز شنبه طرح توافقنامه همکاری امنیتی و نظامی با دولت وفاق ملی لیبی را تصویب کرد.

 

این در حالیست که پیشتر پیش‌نویس لایحه مربوط به توافقنامه همکاری نظامی و امنیتی ترکیه با لیبی در کمیسیون امور خارجی مجلس ترکیه به تصویب رسیده بود. بر اساس اعلام این خبرگزاری، این لایحه باید در مرحله بعد برای قانونی شدن به امضای رئیس جمهوری این کشور برسد.

 

به گزارش مهر ،لازم به ذکر است که مولود چاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه چندی پیش در گفتگو با خبرنگاران در مجلس این کشور اعلام کرده بود: در گذشته نیز توافق‌های نظامی و امنیتی با لیبی داشته‌ایم. دو توافقنامه با لیبی امضا کردیم؛ یکی برای تعیین محدوده فعالیت دریایی ۲ کشور و دیگری جهت به روز رسانی توافقنامه همکاری امنیتی و نظامی میان دو کشور که پیشتر امضا شده بود. توافقنامه نخست در مجلس ترکیه تصویب، توسط رئیس‌جمهوری (رجب طیب اردوغان) امضا و در سازمان ملل ثبت شده است. اعزام نیروی نظامی به لیبی بحث مجزایی است و طبق گفته رئیس‌جمهوری ترکیه، اگر درخواست شود آن را بررسی خواهیم کرد.

 

دیگران می خوانند:
کاهش 51.7 هزار واحدی شاخص بورس تهران

گفتنی است توافقنامه تعیین حوزه اختیارات دریایی چهارشنبه ۲۷ نوامبر سال جاری در دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با فایز السراج رئیس دولت وفاق ملی لیبی در استانبول امضا شد.