العبادی: اظهارات تیلرسون درباره حشدالشعبی دخالت در امور داخلی عراق است

    کد خبر :128893

دفتر نخست‌وزیری عراق به اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره نیروهای داوطلب مردمی عراق واکنش نشان داد.

به گزارش بازتاب به نقل از المیادین، دفتر اطلاع رسانی حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای اظهارات رکس‌تیلرسون وزیر خارجه آمریکا درباره نیروهای حشدالشعبی (داوطلب مردمی) را دخالت در امور داخلی عراق دانست.

در این بیانیه اعلام شده است که نیروهای داوطلب مردمی، عراقی هستند و فداکاری‌های بزرگی از خود در راه دفاع از کشورشان نشان داده‌اند.

دفتر نخست‌وزیر عراق در ادامه این بیانیه تاکید کرد که هیچ طرفی حق دخالت در امور دخالت عراق و تعیین آنچه عراقی‌ها باید انجام دهند را ندارند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که نیروهای زمینی که در عراق می‌جنگند، فقط عراقی هستند و هیچ نیروی بیگانه‌ای در خاک عراق نمی‌جنگد.

دفتر العبادی افزود: حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق یا در هر کشور دیگری، برای آموزش و پشتیبانی لجستیک و هوایی است نه برای جنگیدن در خاک عراق.

وزیر خارجه آمریکا یکشنبه در یک نشست خبری مشترک با همتای سعودی خود، در ادامۀ یاوه گویی‌ها علیه ایران گفته بود: نیروهای شبه نظامی “ایرانی” که اکنون در عراق هستند و مبارزه آنها علیه داعش به پایان رسیده است باید به کشور خود بازگردند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توئیتی در پاسخ به ادعای رکس تیلرسون که مدعی شده “شبه نظامیان ایرانی باید به کشورشان بازگردند”، نوشت: «مردم عراق که برای دفاع از خانه شان به نبرد داعش پرداختند، دقیقا باید به چه کشوری بازگردند؟ این سیاست خارجی شرم آور آمریکا است که با دلارهای نفتی دیکته می شود».

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید