افشاگری نیویورک‌تایمز درباره داماد ترامپ

    کد خبر :437917

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در افشاگری جدید نوشت: جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ و مشاور ارشد او در امور خاورمیانه همچنان بعد از قتل جمال خاشقجی نیز با ولیعهد سعودی ارتباط خود را ادامه داده است.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در مقاله‌ای با عنوان” عاشقانه‌های جارد کوشنر: چطور سعودی‌ها دوستی در کاخ سفید پیدا کردند” از اسنادی پرده برمی‌دارد و به نقل از مقامات مطلع روابط ویژه بین جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را افشا می‌کند.

این روزنامه می‌افزاید، مسؤولان ارشد آمریکا از همان ابتدا نگران روابط کوشنر با بن‌سلمان به خصوص از همان ماه‌های اولیه روی کار آمدن دولت ترامپ بودند چراکه کوشنر مذاکرات خاص و غیررسمی با ولیعهد سعودی داشت.

به تاکید این روزنامه و به نقل از اسناد موجود، بن سلمان از همان لحظه پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری تلاش کرد دوستی خود را به دولت جدید آمریکا نشان دهد و از طرق‌ مختلف قصد نیل به این مقصود را داشت که در راس آن ورود از راه اسرائیل بود چراکه آن را دروازه تلاش‌های ریاض برای برقراری روابط ویژه با کاخ سفید می‌دانست.

سه مقام سابق آمریکا که خواستند نام‌شان فاش نشود، به این روزنامه گفتند، کوشنر پختگی سیاسی لازم را ندارد و همین او را آلتی دست سعودی قرار داده است.

این منابع گفتند، به رغم تلاش‌ها برای کنترل امور در داخل کاخ سفید و اعمال تدابیری با مضمون عدم ارتباط و تماس با مقامات خارجی و به رغم این محدودیت‌ها کوشنر ۳۷ ساله و شاهزاده محمد ۳۳ ساله به ارتباطات طولانی خود ادامه می‌دهند.

به گفته این سه مقام سابق کاخ سفید، تماس‌های مکرر بین این دو مرد از طریق تماس‌های تلفنی و مکتوب آنها ادامه داشته است.

به نوشته این روزنامه، کوشنر به ارتباط با بن سلمان حتی بعد از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در ماه اکتبر هم ادامه داد و این را دو مقام ارشد سابق آمریکا تایید کرده‌اند.

این روزنامه به نقل از افراد آگاه می‌آورد، زمانی که فشارهای بین‌المللی بر ولیعهد سعودی به دلیل پرونده خاشقجی همزمان با اشاره سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به دست داشتن او در قتل افزایش یافت کوشنر مهم‌ترین مدافع شاهزاده در کاخ سفید شد.

این روزنامه درباره روابط کوشنر و بن سلمان به خصوص در لحظه بحران به وجود آمده می‌نویسد، این روابط منحصر بفرد بوده که انداختن ترامپ در آغوش عربستان سعودی به عنوان یکی از مهمترین هم‌پیمانان بین‌المللی را رقم زد.

طبق اسناد و ایمیل‌ها و نامه‌های مکتوبی که نیویورک تایمز کشف کرده، روابط بین کوشنر و بن سلمان اتفاقی نبوده و محمد بن سلمان و مشاورانش به جلب حمایت آمریکا از سیاست‌های تندروی‌ او در منطقه و تقویت حضورش در قدرت چشم دوخته بودند و بیش از دو سال پیش این روابط با کوشنر را برقرار کردند.

این روزنامه می‌نویسد، هیئتی نزدیک به بن سلمان در ابتدای همان ماهی که ترامپ انتخاب شد به آمریکا سفر کرد.

اسناد دست یافته شده نشان می‌دهند هیئت سعودی گزارشی را تهیه کرد که در آن کوشنر به عنوان نقطه محوری تعیین کننده در تلاش‌ها برای جذب حمایت دولت جدید آمریکا به رهبری ترامپ بود.

هیئت سعودی با کوشنر توافق کرد که تمرکز شدیدشان را برای دستیابی به توافقی با فلسطینی‌ها در جهت پاسخگویی به خواسته‌های اسرائیل قرار دهند.

این روزنامه می‌آورد، سعودی‌ها پیشنهاد کمک به حل درگیری اسرائیل و فلسطین و نیز پیشنهاد صدها میلیارد دلار از هزینه‌های خرید سلاح آمریکا و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های آمریکا را دادند.

همچنین این روزنامه می‌نویسد، هیئت سعودی که شامل مستشاران نزدیک بن سلمان بودند و نوامبر ۲۰۱۶ به آمریکا رفتند به کوشنر پیشنهاد ایجاد ناتوی عربی را که به آن “ائتلاف نظامی اسلامی” اطلاق می‌شود، دادند و این پیشنهاد با تصمیم ترامپ عملی خواهد شد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید