افزایش 20 درصدی مراجعات سرپایی بیماران کرونایی در کشور

    کد خبر :901229

دکتر حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا بیان کرد:  شصت و پنجمین جلسه کمیته علمی و نخستین نشست سال جدید روز گذشته برگزار تا آخرین گزارش ها از تغییرات جدید کرونا در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گیرد، بررسی ها نشان داد در تمامی کشورهای دنیا به استثنای چند کشور، روند نزولی کرونا وجود دارد.

وی ادامه داد: در کشورهایی مانند فرانسه، هنگ کنگ، استرالیا و کانادا پس از پیک بیماری دوباره روند کرونا صعودی شده است. در ایران نیز ظرف یکی دو هفته اخیر، میزان مراجعات به درمانگاه ها و بخش سرپایی 20 درصد افزایش یافته است و احتمال دارد که در یکی دو هفته آینده، شمار افراد بستری شده و یکی دو هفته پس از آن میزان مرگ و میر افزایش یابد اگرچه برآوردها هنوز دقیق نیست و باید یکی دو هفته دیگر، روند بیماری و افزایش موارد سرپایی را مورد بازبینی قرار دهیم.

حمید رضا جماعتی تصریح کرد: به تازگی دو سویه جدید “XD”(ترکیبی از ویروس دلتا و اُمیکرون)و “XE”(ترکیبی از زیرسویه BA۱ و BA۲) مورد شناسایی قرار گرفته است. تا امروز ۱۶ نفر مبتلا به سویه XD در دنیا گزارش شده که مورد رصد سازمان جهانی بهداشت قرار دارد. حدود ۶۰۰ مورد ابتلا به سویه XE در انگلستان نیز مشاهده شده است اما هنوز جای نگرانی وجود ندارد زیرا این سویه های جدید در سایر کشورها گزارش نشده است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا  تاکید کرد: کمیته علمی کشوری کرونا در شرایط بازگشایی مدارس و دانشگاه ها توصیه می کند دانشجویان و دانش آموزان به ویژه در گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال واکسیناسیون خود را تکمیل کنند. خوشبختانه میزان واکسیناسیون گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال به میزان مناسبی رسیده اما  تکمیل واکسیناسیون گروه سنی ۵ تا ۱۱ و رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس توسط اولیا و مربیان اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در شرایط کرونا بهتر است هیچ مراسم و گردهمایی برگزار نشود اما در صورت ضرورت، پروتکل های بهداشتی رعایت شود تا کمترین میزان انتشار بیماری کرونا را شاهد باشیم.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید