با توجه به کاهش مصرف بنزین در کشور انجام شد؛

افزایش 120 میلیون لیتری ظرفیت ذخیره‌سازی بنزین

    کد خبر :713092

به گزارش شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران، «علی احمدی پور» ادامه داد: از زمانی که مصرف بنزین در کشور سیر نزولی پیدا کرد، باتوجه به محدودیت فضای ذخیره بنزین در انبارهای نفت سراسر کشور و در راستای استفاده حداکثری از فضاها و ظرفیت های خالی و قابل تبدیل مخازن ذخیره سازی اقداماتی صورت گرفت.

احمدی پور افزود: طی ماه گذشته باتوجه به اینکه مصرف بنزین به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده بود مخازن ذخیره نفت خامی که امکان تخلیه آن ها فراهم بود تخلیه و پاکسازی شدند تا در انتها ظرفیت آن ها به ذخایر بنزین تخصیص داده شوند.

به گفته این مقام مسوول بخشی از فضاهای ذخیره سازی قابل تغییر مثل مخزن نفت خام در منطقه تهران – مرکز مغانک تخلیه شدند تا با ظرفیت 40میلیون لیتری در آن بنزین ذخیره شود همچنین یک مخزن دیگر در منطقه ساری پس از آماده شدن به ذخیره بنزین تخصیص داده خواهد شد.

احمدی پور تاکید کرد: در راستای استفاده حداکثری از فضاها و ظرفیت های خالی و قابل تبدیل مخازن ذخیره سازی ضمن تسریع در شروع بهره برداری از پروژه های تعمیراتی و درحال ساخت مربوط به مخازن تعادلی، 3 دستگاه از مخازن مرکز انتقال نفت نائین با ظرفیت 120 میلیون لیتر برای ذخیره فرآورده بنزین دریافتی از پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار گرفت، که حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه به میزان 40 میلیون لیتر دیگر به این ظرفیت اضافه خواهد شد.

به گزارش ایرنا،وی با بیان اینکه سایر مخازن نیز در این مرکز در حال آماده شدن برای شروع بهره برداری هستند، اظهار کرد: طی یک تا دو هفته آینده مراحل آماده سازی سایر مخازن منطقه برای ذخیره سازی فراورده بنزین و همچنین نفت گاز به پایان خواهد رسید تا بدین وسیله بخشی از مشکلاتی را که پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای ذخیره سازی بنزین تولیدی پیش رو دارد، مرتفع شود.

معاون عملیات شرکت ادامه داد: یکی از مخازن تحت تعمیر در مرکز انتقال نفت ری با ظرفیت 40 میلیون لیتر با سرعت بالای عوامل در مدار بهره برداری قرار گرفت و آماده ذخیره سازی محموله های بنزین شد که گام خوبی در خصوص افزایش ظرفیت ذخیره سازی ها تلقی می شود.

وی با تاکید براینکه در حد امکان برای افزایش ذخیره سازی اقدامات لازم صورت گرفته است، افزود: مخازن مراکز انتقال از نظر بهره برداری برای ذخیره سازی تعبیه نشده اند ولی در این شرایط به جهت اینکه انبارهای ذخیره سازی شرکت ملی پخش محدودیت فضا داشتند این مخازن با حداکثر امکان برای ذخیره فراورده ها اختصاص داده شدند تا مشکلی برای بنزین مازاد کشور بوجود نیاید.

احمدی پور تصریح کرد: به نظر می رسد در تابستان شرایط بهتر خواهد شد و محدودیت ها در این فصل با توجه به احتمال افزایش تردد ها و مصرف بنزین، کم تر می شود و از دغدغه ذخیره سازی بنزین کاسته خواهد شد.

وی افزود: خوشبختانه در سال جاری مشکلی در خصوص ذخیره سازی و انتقال نفت گاز و سایر فرآورده ها وجود نداشته است.

احمدی پور گفت: شیوع کرونا در حوزه عملیات و انتقال هیچگونه خللی را وارد نکرد و از زمانی که موضوع ویروس کرونا مطرح شد کار براساس روال سابق و بدون وققه درحال انجام است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید